Nemocnice zaplatí víc za energie. Někde si proti loňsku připlatí desítky milionů korun
Nemocnice v Královéhradeckém kraji musí od příštího roku počítat s navýšením cen elektřiny, plynu a tepla. Někde si za energie připlatí minimálně, jinde půjde o zvýšení o inflaci a nebo skokový nárůst, záleží na smlouvách s dodavateli. Například v Náchodě se ale razantnímu zdražení nevyhnou a to už za letošní rok. Jen náklady za teplo budou pravděpodobně vyšší o desítky milionů korun.
Čtěte také
„Proti loňskému roku předpokládáme, že v letošním roce zaplatíme za teplo o 25 milionů korun víc,“ říká ředitel Oblastní nemocnice Náchod Jan Mach.
Páru na vytápění odebírá nemocnice od místní teplárny. Ta na začátku roku informovala o navýšení cen a vyměřila nemocnici zálohy 617 korun za gigajoule, teď se ale situace výrazně změnila. „Aktuálně máme zprávu, že v rámci vyúčtování nebude cena nižší než 1 400 korun za gigajoule.“
Nemocnice dlouhodobě snaží energiemi šetřit, jedním z posledních opatření je snížení teploty na některých odděleních o dva stupně. „Toto opatření se netýká novorozeneckého oddělení a také jednotek intenzivní péče a ARO.“
Čtěte také
Jaká bude skutečná úspora tepla za letošek zatím jasné není, záleží třeba i na počasí. Už teď je ale jisté, že si tenhle rok v náchodské nemocnici připlatí i za elektřinu a plyn. „Očekáváme v letošním roce celkový nárůst asi 48 milionů korun. Zhruba s polovinou nám pomůže Královéhradecký kraj a druhou polovinu musíme vzít ze svých úspor.“
S navýšením cen za energie počítají i jinde. Třeba v Trutnově si ale za teplo připlatí minimálně, říká ředitel nemocnice Miroslav Procházka. „V letošním roce ke zdražení nedochází, v příštím roce ano a to v řádu statisíců korun. Měli bychom se pravděpodobně vejít do jednoho milionu. Je to z toho důvodu, že máme smlouvu s teplárnou v Poříčí. Tedy předpokládáme, že příští dva roky bychom neměli mít problém.“
Čtěte také
Navzdory tomu se i v Trutnově snaží šetřit. Ještě letos si termokamerou nechají zjistit případné úniky tepla z jednotlivých budov, příští rok se odpojí od plynové kotelny. „A měli bychom kompletně přejít na teplo z Poříčí, protože naše plynová kotelna vychází cenově s výrazným nárůstem.“
Ceny energií samozřejmě řeší třeba i ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Tam ale plynem netopí a teplo dostávají z nedaleké Elektrárny Opatovice. A ta by podle ředitele hradecké fakultní nemocnice ceny výrazně navyšovat neměla.
Související
-
Hradec hledá řešení, jak zmírnit dopady růstu cen energií. Náklady mohou být až o 100 miliónů větší
Aktuální růst cen energií a pohonných hmot může pro město Hradec Králové a městské organizace znamenat výrazný nárůst nákladů. Detaily zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.
-
Řada měst a obcí ještě nemá uzavřené smlouvy na dodávky energií v příštím roce. A budou muset šetřit
V Česku výrazně rostou ceny energií. Víc zaplatí i Královéhradecký kraj a řada měst a obcí. Přesná čísla zatím chybí, nové smlouvy totiž často ještě nejsou uzavřené.
-
Lidé v Královéhradeckém kraji stále častěji hledají rady a informace, co si počít s cenami energií
O radu, jak se postavit k rostoucím cenám energií a kde případně najít pomoc, žádají v kraji měsíčně desítky lidí. Mohou k tomu využít hned několik informačních linek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pokud náš úřad případ neodložil, nemohla ani NCOZ, říká žalobce v Lucemburku k šetření Babišova střetu
-
Ukrajinci nejsou sami. Nesmíme dopustit, aby ruská rozpínavost dospěla k cíli, apeluje polský diplomat
-
Vymáhání nájemného po Rusku je správné. Samotné vyjednávání ale není reálné, říká exministr Petříček
-
Putina ukrajinská protiofenziva evidentně děsí, myslí si britský plukovník ve výslužbě