Nejlepší zásahovku má Jihomoravský kraj. Zásahové jednotky soupeřily o mistrovský titul

Zásahové jednotky soupeřily o mistrovský titul

Dva dny nabité nevšedními situacemi, zdravým soupeřením a soutěžní atmosférou má za sebou celkem deset družstev zásahových jednotek z Česka, Slovenska a Polska, které se v Královéhradeckém kraji utkaly o mezinárodní mistrovské prvenství. 

Do boje o titul se nemohla z organizačních a pořadatelských důvodů tentokrát pustit královéhradecká zásahovka, která teprve nedávno slavila úspěch a přivezla si prvenství z jižních Čech, kde uspěla v závodě zásahových jednotek Šumaman 2018.

Všech deset týmů si prošlo precizně připravenými nástrahami, s nimiž se při ostrých zásazích muži v černém setkávají nebo by se s nimi s vysokou mírou pravděpodobnosti setkat mohli. Z družstev se ve dvou soutěžních dnech 21. a 22. srpna 2018 stali soupeři, kteří prošli v souhrnu šesti stanovišti.

Co je pro příslušníka zásahové jednotky důležitější? Fyzička, nebo psychická odolnost?

Zásahová jednotka Police ČR z Hradec Králové

Zásahová jednotka Police ČR z Hradce Králové získala prvenství v extrémním policejním závodě Šumaman. Ve studiu máme dnes dva její členy a zeptáme se, co má zásahová jednotka na starosti, kolik má členů, jak probíhá výcvik? Co to vlastně obnáší být jejím členem? Jaký je rozdíl mezi URNOU a Zásahovkou? 

Střelnice na Trutnovsku patřila sportovní a dynamické střelbě. Pořádající tým královéhradecké zásahové jednotky má ve svých řadách nejlepšího střelce na světě, pod jehož vedením střelba podle pravidel IPSC probíhala. V další disciplíně museli soutěžící v nepřístupném a nepřehledném terénu vybrané lokality na Trutnovsku zachránit za pomocí slaňovacích prostředků zraněnou osobu a dopravit ji do bezpečí. Absolutní tma v prostorách cvičné štoly báňské záchranné služby zase prověřila schopnost komunikace a týmové spolupráce policistů soutěžních družstev.

Na jednotlivé týmy čekala však i řada pastí, které měly za cíl prověřit komplexní připravenost a akceschopnost policistů sloužících na zásahových jednotkách. Na jednom ze stanovišť si musely zásahové jednotky poradit s pachateli, kteří předtím zaútočili na policejní hlídku. Tato disciplína byla zaměřena na střelbu z útočných a odstřelovacích pušek. V těžko přístupném místě se skrýval i vůdce teroristů. Svůj úkryt měl navíc zabezpečen nebezpečným dráždivým plynem a ozbrojenými strážci. Poslední disciplína prověřila schopnost policistů zásahových jednotek řešit situaci AMOK. Splnění tohoto úkolu však bylo ztíženo velkou fyzickou zátěží, která bezprostředně předcházela vyslání zásahového týmu na místo.

Zásahové jednotky soupeřily o mistrovský titul

Ani jedno z družstev neznalo s předstihem instruktáž k jednotlivým stanovištím, s sebou si přivezli všichni pouze povinnou výzbroj a výstroj. Přesnější pokyny obdrželi všichni až u jednotlivých stanovišť, přičemž časomíra měřila pro všechny soutěžící stejným metrem. Přestože se mistrovství zúčastnila i polská zásahová jednotka, nebyla jazyková bariéra díky zajištěnému tlumočení z řad našich policistů vůbec překážkou.

Ve sportovní a dynamické střelbě je nejlepší na světě královéhradecký policista Miroslav Zapletal

Miroslav Zapletal se stal mistrem světa ve sportovní a dynamické střelbě na světových policejních hrách ve Spojených arabských emirátech

V listopadu 2017 se ve Spojených arabských emirátech v Abú Dhabí konal 2. ročník světových policejních her - 2nd USIP WORLD POLICE GAMES 2017. Policisté, reprezentující Českou republiku pod hlavičkou UNITOP, měřili s kolegy své síly ve čtyřech disciplínách - plavání, jiu jitsu, judo a sportovní a dynamické střelbě. Na této sportovní akci se sešli ti nejlepší borci z více jak třiceti zemí světa.

„Je mi velkou ctí, že můžeme v Královéhradeckém kraji hostit vybrané zástupce elitní složky policie. Bylo velice příjemné sledovat situace, které vám byly v průběhu uplynulých dní, naštěstí jenom na cvičišti, připraveny. Vynikla při nich kolektivní práce a týmový duch, což je příkladem pro celou Policii ČR. Je velice cenné, že si jednotlivé týmy mohly navzájem předat zkušenosti. Snažili jsme se tu vytvořit pro účely mistrovství co možná nejvíce reálné situace, které by mohly nastat. Chci vám všem popřát, abyste se se situacemi, kterými jste prošli v soutěži, potkávali ve službě a v životě co možná nejméně, a pokud už k jakékoliv náročné a ostré akci dojde, abyste se vždy vrátili domů ke svým rodinám živí a zdraví," uvedl po oficiálním ukončení mistrovství David Fulka, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

A dodal, že příslušníci zásahových jednotek musejí splňovat velké nároky po stránce fyzické, ale i psychické. Proto všem, kteří si náročným mistrovstvím prošli, ale i pořadatelům z naší královéhradecké zásahové jednotky, patří upřímné poděkování.

Spustit audio
autor: Milan Baják|zdroj: Policie ČR

Související