Vyšetřování vraždy u Lázní Bělohrad končí. Policie rozšířila obvinění manželů o další vraždy

26. červen 2018 12:54

Vrchní komisař služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje ukončuje v těchto dnech vyšetřování zvlášť závažného zločinu vraždy, dvou pokusů vraždy a přečinu nedovoleného ozbrojování, ze kterého je od loňského roku obviněn manželský pár ze Semilska. O tomto případu jsme Vás informovali již v minulosti. 

Policie objasnila vraždu u Lázní Bělohrad. Zadržen byl manželský pár, který se k činu přiznal

Policie objasnila vraždu u Lázní Bělohrad. Zadržen byl manželský pár, který se k činu přiznal

Před třemi týdny, kdy bylo náhodným kolemjdoucím nalezeno v poli torzo těla ve značném stadiu rozkladu, stáli policisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje a Jičínska před náročným úkolem. Tým kriminalistů začal na tomto komplikovaném případu pracovat „od nuly“, přičemž pachatelé měli dvoutýdenní náskok a měli možnost likvidovat stopy své trestné činnosti. Za nelehkou a dvaadvacet dní trvající prací celého týmu stojí zajištění dostatečného množství důkazů sloužících k prokázání viny a objasnění takto závažného zločinu vraždy.

V průběhu vyšetřování vyšly najevo nové další skutečnosti, které vyústily k rozšíření trestního stíhání zmíněné dvojice, a to za zvlášť závažné zločiny dalších dvou vražd, spáchaných ve spolupachatelství, ve stádiu přípravy. Poškozenými jsou dva muži, tehdy ve věku 38 let a 49 let, které si obvinění předem vytipovali na internetu.

První případ se stal v květnu loňského roku, kdy na odlehlé místo poblíž hřbitova v katastru Lázní Bělohrad chtěli vylákat 49 letého muže pod smyšlenou záminkou prodeje sběratelských věcí z druhé světové války. Oběť zde měli v úmyslu usmrtit a poté jí odcizit peníze. Na místě však manželé čekali marně. Muž se totiž na domluvenou schůzku nedostavil, neboť mu policisté shodou náhod odebrali řidičské oprávnění a nemohl tak řídit vozidlo a ze schůzky se omluvil.

Policie objasnila vraždu u Lázní Bělohrad. Zadržen byl manželský pár, který se k činu přiznal

Druhý případ se odehrál o dva měsíce později poté, co koncem července 2017 zkontaktovali 38 letého sběratele poštovních známek. I tuto oběť měli stejně jako v přechozím případě rovněž v úmyslu usmrtit a následně okrást. Tohoto muže měli v úmyslu vylákat do lokality lesního porostu na odlehlé místo u Lázní Bělohrad a nabídnout mu zde k prodeji smyšlené poštovní známky. Nic netušící muž si však zachránil život, neboť jim sdělil, že u sebe nemá peníze. Ty si prý vyzvedne z bankomatu až poté, co si prohlédne zboží. Manželé se proto na místo schůzky nedostavili a od svého jednání upustili.

Trestní zákoník pamatuje na takové jednání trestem odnětí svobody na 15 až 20 let nebo výjimečným trestem.

autoři: Milan Baják , Lenka Burýšková
Spustit audio

Související