Ne každá bolest v krku = angína. Ale rozhodně se ji nevyplácí podceňovat, říká MUDr. Viktor Chrobok

13. únor 2023

Dnešním tématem radioporadny je angína, tedy akutní zánět krčních mandlí. Naším hostem je prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D., přednosta kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. 

Nachlazení obvykle doprovází rýma a kašel, bolest v krku. Od jakého momentu ale už hovoříme o angíně?
Otázka je to na první pohled jednoduchá a srozumitelná, ovšem odpověď nemusí být tak jednoduchá. Protože tady bychom spojili dvě rozdílná onemocnění. Hovoříte o nachlazení, čili takovém běžném zánětu, kdy máme rýmu a bolí nás v krku. To jsou ale většinou virové infekce horních cest dýchacích.

Někdy se vzácně stane, že se z mandlí mikrob uvolňuje do krevního řečiště a může postihnout ledviny, klouby nebo srdce.
prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D., přednosta kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN HK

Zatímco angína je akutní zánět mandlí, který většinou vztahujeme k patrovým mandlím. Čili angína rovná se akutní zánět patrových mandlí. To je taková nejjednodušší definice angíny.

Zajímá mne, jestli jsou u tohoto onemocnění nezbytně nutná antibiotika? Mluví se o tom, že se u nás nadužívají, jak je to tedy u angíny? A záleží na tom, o jaký druh angíny se jedná?

Čtěte také

Pojďme si nejdříve rozdělit druhy angín, protože to zase není tak úplně jednoduché. Můžeme dělit angíny, akutní záněty mandlí, z různého pohledu. Jedno ze základních kritérií dělení je podle toho, který mikrob právě způsobuje akutní zánět mandlí. A může to být buď bakterie, nebo virus, nebo to také může být plíseň.

Druhé hledisko dělení akutních zánětů mandlí je podle toho, která mandle je postižena. Pokud se podíváme na anatomii, jak to máme v oblasti hltanu uspořádáno, tak my tam nemáme pouze patrové mandle, ale máme tam umístěn celý kruh lymfatické tkáně. Nazývá se tu Waldeyerův lymfatický kruh, podle významného patologa, který se narodil na konci 19. a zemřel na počátku 20. století. On velmi precizně popsal tyto lymfatické tkáně, které máme v oblasti hltanu. A hltan patří do polykacích cest.

Jedny mandle jsou patrové mandle, které vidíme, když se podíváme do zrcadla do dutiny ústní. Za dutinou ústní začíná hltanová branka a v ní máme dvě patrové tonzily. Potom patří do Waldeyerova lymfatického kruhu mandle, která se nachází v nosohltanu. To je hltanová mandle, která bývá velmi často odstraňována u dětí. Nesprávně se jí, říká nosní mandle. Ta je jedna.

Čtěte také

Potom máme další mandli na kořeni jazyka, tam je také lymfatická tkáň. A pak jsou ještě další, menší ložiska lymfatických tkání kolem ústí sluchových trubic, na zadní stěně, hltanu i v oblasti hrtanu. A to vše dohromady tvoří zmíněný Waldeyerův lymfatický kruh, který zajišťuje obranyschopnost našeho organismu, aby se nějaké mikroby či viry nedostaly do našeho těla.

A druhé dělení, o kterém hovoříme, je podle lokalizace, které ty mandle jsou postiženy. Nejčastěji jde o akutní zánět patrových mandlí, ale může to být také akutní zánět mandle na kořeni jazyka, může to být akutní zánět mandle v oblasti nosohltanu.

Třetí dělení je trošku složitější, a to je podle toho, jaký typ zánětu se na té mandli odehrává. To už jsou naše odborné lékařské termíny.

Čtěte také

Ale možná bude posluchače zajímat ještě čtvrté hledisko, protože mohou být také akutní záněty symptomatické. A to znamená, že máme některá systémová onemocnění, jako je mononukleóza, spála nebo spalničky, a v rámci toho pacient má také zánět v oblasti mandlí.

A další skupinou jsou druhotné záněty mandlí, které jsou velmi vzácné. To může nastat například u leukémie, což je onemocnění krve, kdy se nemoc projeví akutním zánětem mandlí.

Tedy dělení jednotlivých akutních zánětů mandlí není vůbec jednoduché. Já vím, že jsem možná některým zamotal hlavu, ale o to složitější je odpovědět na vaši primární otázku, jestli antibiotika ano nebo ne. Takže chytím-li se toho posledního příkladu, tedy leukémie, tak tu nevyřeším antibiotiky.

Čtěte také

Pokud k nám přijde pacient s bolestí v krku, tak je třeba si také říci, že ne každá bolest v krku rovná se angína. Bolest krku může způsobovat celá řada věcí, nejčastěji to bývají běžné infekty a nachlazení, které se projeví rýmou, bolestmi v krku. Ale typické pro angínu, zánět akutní patrových mandlí, je bolest krku a horečka nad 38 stupňů.

Čili pokud někdo má bolest v krku, ale nemá horečku, zvýšenou teplotu, tak bychom neměli pomýšlet na angínu. A k tomu samozřejmě patří příslušný nález na patrových mandlí. My vyšetříme oblast dutiny ústní a hltanu a podle nálezu můžeme říci, jestli se jedná o akutní zánět patrových mandlí, tedy o angínu.

Velmi často nemocní mají pouze zarudnutí nebo prosáknutí a zánět na zadní stěně hltanu, mandle jako takové nejsou postiženy zánětem. Jde o zánět zadní stěny hltanu, kterému se říká akutní faryngitida. Je velmi často virového původu a vystačíme s léky proti teplotě a bolesti, s vitamíny.

Čtěte také

Pokud pacient má angínu, akutní zánět mandlí, tak pak můžeme zvažovat podání antibiotik. Nejčastěji se používá penicilin, protože potřebujeme nasadit antibiotika co nejdříve. Nasazujeme antibiotika takzvaně empiricky podle našich zkušeností, který mikrob nejčastěji způsobuje angínu.

Akutní zánět mandlí angíny bychom neměli podceňovat, protože může vést k řadě různých komplikací. Ty dělíme do dvou velkých skupin. Jednak to jsou komplikace celkové, které se mohou projevit v celém organismu. Někdy se vzácně stane, že se z mandlí mikrob uvolňuje do krevního řečiště a může postihnout jiné orgány našeho těla, jako jsou ledviny, klouby a srdce.

A potom jsou komplikace místní, kdy se zánět mandle může šířit do okolí a může vzniknout ložisko hnisu vedle patrové mandle. Velmi vzácně se tyto záněty mohou místně šířit dál do hloubky a mohou vzniknout hluboké krční záněty, což je závažné onemocnění. Tam může dojít ke vzniku ložiska hnisu na krku v blízkosti velkých krčních cév.

To už jsou záněty velmi závažné a život ohrožující. Primárně přitom mohou začínat jako zánět patrových mandlí.

Celou radioporadnu s prof. MUDr. Viktorem Chrobokem, CSc., Ph.D., přednostou kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN HK, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související