Mohou za vaše onemocnění viry nebo bakterie? Co je to CRP test a kdy pomohou antibiotika?

19. březen 2019

Děkan Fakulty Vojenského zdravotnictví Univerzita obrany prof. MUDr. Pavel Boštík, Ph.D. v naší radioporadně na téma: Mohou za vaše onemocnění viry nebo bakterie? Co je to CRP test a kdy pomohou antibiotika?

Mikroorganismy, především bakterie, které máme na rukou, najdeme hlavně mezi prsty, na jejich konečcích i za nehty.

Mohou nás čisté ruce zachránit před nemocemi? Viry a bakterie jsou všude kolem nás

Voda je základ života. Vodovodní kohoutek (ilustrační foto)

Nemocniční hygienik MUDr. Lenka Hobzová v naší radioporadně. Téma: viry a bakterie okolo nás. Jak si správně mýt ruce? Hygiena domácnosti.

Některé bakterie osidlují ruce přechodně, jiné trvale. Trvale osídleny jsou například oblasti kožních záhybů, nehty a jejich okolí. Přechodná mikroflóra závisí na prostředí i vykonávané práci.

Za pozornost stojí ruce zdravotníků, jejichž osídlení bakteriemi se výrazně liší od běžné populace. Mikroorganismy pocházející ze zdravotnického prostředí mohou být velmi odolné.

Přechodná bakteriální flóra se přenáší kontaktem a je často zodpovědná za vznik nozokomiálních infekcí. Tak označujeme nákazy, které mají souvislost s hospitalizací nebo výkonem provedeným ve zdravotnickém zařízení.

Jak se zbavit bakterií na rukou?

Bakterií se částečně můžeme zbavit správně provedeným umytím rukou s použitím mýdla a následným osušením. Při tomto postupu se většina přechodné mikroflóry mechanicky odstraní.

prof. MUDr. Pavel Boštík, Ph.D. ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Janou Kudyvejsovou

Pro úplné odstranění bakterií je nutné ruce vydezinfikovat, tedy použít speciální přípravky, většinou na bázi alkoholu. Ty zničí mikroorganismy, které se nepodařilo odstranit mechanickou očistou.

Postup, který je běžnou součástí osobní hygieny každého člověka, se nazývá mechanické mytí rukou. Odstraňuje nečistoty a částečně i přechodnou mikroflóru.

20 zaměstnanců trutnovské pobočky firmy Siemens má spalničky. Závod musel omezit provoz

Spalničky

Trutnovská pobočka firmy Siemens omezila provoz. Dvě desítky jejích zaměstnanců onemocněly spalničkami a jsou v nemocnicích. Další zaměstnanci musí být v izolaci doma. 

V místech, kde je třeba předcházet šíření možné nákazy, například v potravinářských výrobnách nebo stravovacích provozech, se používá hygienické mytí rukou. Využívá se při něm mýdel s dezinfekční přísadou, které odstraní nečistoty a zahubí i nesmyté bakterie.

Začíná to bolestí v krku a pokračuje uvažováním nad tím, zda je třeba běžet k lékaři a zda potřebujete antibiotika. Jak to poznat? Původ nákazy naznačí CRP test.

Zatímco dříve jste museli čekat na vyšetření výtěru z krku, aby se zjistilo, jaký je původ vaší nemoci, zhruba před 15 lety se v ordinacích lékařů, zejména těch dětských, objevil přístroj na vyšetření takzvaného C-reaktivního proteinu - CRP, podle jehož výše se dá s velkou pravděpodobností odhadnout, zda potřebujete antibiotika, nebo ne.

Celou radioporadnu s prof. MUDr. Pavlem Boštíkem, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související