Mohou za vaše onemocnění viry nebo bakterie? Co je to CRP test a kdy pomohou antibiotika?
Děkan Fakulty Vojenského zdravotnictví Univerzita obrany prof. MUDr. Pavel Boštík, Ph.D. v naší radioporadně na téma: Mohou za vaše onemocnění viry nebo bakterie? Co je to CRP test a kdy pomohou antibiotika?
Mikroorganismy, především bakterie, které máme na rukou, najdeme hlavně mezi prsty, na jejich konečcích i za nehty.
Mohou nás čisté ruce zachránit před nemocemi? Viry a bakterie jsou všude kolem nás
Nemocniční hygienik MUDr. Lenka Hobzová v naší radioporadně. Téma: viry a bakterie okolo nás. Jak si správně mýt ruce? Hygiena domácnosti.
Některé bakterie osidlují ruce přechodně, jiné trvale. Trvale osídleny jsou například oblasti kožních záhybů, nehty a jejich okolí. Přechodná mikroflóra závisí na prostředí i vykonávané práci.
Za pozornost stojí ruce zdravotníků, jejichž osídlení bakteriemi se výrazně liší od běžné populace. Mikroorganismy pocházející ze zdravotnického prostředí mohou být velmi odolné.
Přechodná bakteriální flóra se přenáší kontaktem a je často zodpovědná za vznik nozokomiálních infekcí. Tak označujeme nákazy, které mají souvislost s hospitalizací nebo výkonem provedeným ve zdravotnickém zařízení.
Jak se zbavit bakterií na rukou?
Bakterií se částečně můžeme zbavit správně provedeným umytím rukou s použitím mýdla a následným osušením. Při tomto postupu se většina přechodné mikroflóry mechanicky odstraní.
Pro úplné odstranění bakterií je nutné ruce vydezinfikovat, tedy použít speciální přípravky, většinou na bázi alkoholu. Ty zničí mikroorganismy, které se nepodařilo odstranit mechanickou očistou.
Postup, který je běžnou součástí osobní hygieny každého člověka, se nazývá mechanické mytí rukou. Odstraňuje nečistoty a částečně i přechodnou mikroflóru.
20 zaměstnanců trutnovské pobočky firmy Siemens má spalničky. Závod musel omezit provoz
Trutnovská pobočka firmy Siemens omezila provoz. Dvě desítky jejích zaměstnanců onemocněly spalničkami a jsou v nemocnicích. Další zaměstnanci musí být v izolaci doma.
V místech, kde je třeba předcházet šíření možné nákazy, například v potravinářských výrobnách nebo stravovacích provozech, se používá hygienické mytí rukou. Využívá se při něm mýdel s dezinfekční přísadou, které odstraní nečistoty a zahubí i nesmyté bakterie.
Začíná to bolestí v krku a pokračuje uvažováním nad tím, zda je třeba běžet k lékaři a zda potřebujete antibiotika. Jak to poznat? Původ nákazy naznačí CRP test.
Zatímco dříve jste museli čekat na vyšetření výtěru z krku, aby se zjistilo, jaký je původ vaší nemoci, zhruba před 15 lety se v ordinacích lékařů, zejména těch dětských, objevil přístroj na vyšetření takzvaného C-reaktivního proteinu - CRP, podle jehož výše se dá s velkou pravděpodobností odhadnout, zda potřebujete antibiotika, nebo ne.
Celou radioporadnu s prof. MUDr. Pavlem Boštíkem, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
V Královéhradeckém kraji se od pátku objevily další čtyři případy spalniček. A nemusí být poslední
Počet případů onemocnění spalničkami v Královéhradeckém kraji roste. Od konce minulého týdne přibyly další čtyři případy. Podle hygieniků nemusí být stávající stav konečný.
-
Rostoucí výskyt spalniček. Očkování funguje, ale je nutná co největší proočkovanost populace
Ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje MUDr. Eva Beranová v naší radioporadně. Téma: rostoucí výskyt spalniček a očkování.
-
Lékaři v Česku bojují se zvýšeným výskytem nakažlivých spalniček. Hygienici jsou ve střehu
Za posledních deset let u nás hygienici registrovali zhruba 600 případů, jenže za první čtyři měsíce tohoto roku už zaznamenali necelou stovku dalších nakažených.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.