Náš nejvyšší vodopád najdete v Krkonoších. Z Pančavské Louky padá voda do Labského dolu 148 metrů
Krkonoše jsou nejen naše nejvyšší hory, ale najdete tu také nejvíc českých vodopádů (více než dvacet), včetně toho nejvyššího nebo chcete-li nejdelšího. Říčka Pančava padá z horní hrany Labského dolu, z rašeliniště Pančavské Louky, 148 metrů dolů do údolí.
Za Pančavským vodopádem se můžete vydat buď na jeho začátek po červené značce mezi Labskou boudou a mohylou Hanče a Vrbaty, na Pančavskou Louku s Ambrožovou vyhlídkou na Labský důl, Kozí hřbety, Kotel a Lysou horu, odkud můžete pozorovat, jak si voda strmým svahem razí cestu po kaskádách.
Čtěte také
Nebo se můžete vydat po modré turistické značce ze Špindlerova Mlýna do Labského dolu. Odtud je vodopád dobře viditelný téměř po celé délce. Nejmocnější je pochopitelně zjara, při velkém tání sněhu, ale sledovat ho můžete během celého roku.
Název vodopádu pochází patrně z německého výrazu pantschen - tedy šplouchat nebo cákat. Nachází se na nedlouhé, zhruba 2 kilometry dlouhé říčce Pančavě, která je prvním významnějším přítokem Labe z pravé strany.
(Reportáž je součástí cyklu: Východočeská NEJ)
Související
-
Boj o Krkonoše! Přírodovědec Jan Štursa ve své knize nejen vzpomíná, ale klade také důležité otázky
Vezmeme vás do našich nejvyšších hor a představíme vám krásnou knihu Boj o Krkonoše, kterou si ke svému významnému životnímu jubileu nadělil geobotanik Jan Štursa.
-
Kamenní mužíci - bezohlednými návštěvníky do výšky vyskládané kameny - dál trápí celé Krkonoše
Na první pohled nevinná zábava - stavění kamenných pyramid, takzvaných mužíků, ničí krkonošskou přírodu. Podle strážců Krkonošského národního parku neztrácí na popularitě.
-
Ochráncům se daří odchovat druhou generaci ohroženého motýla jasoně červenookého pro Krkonoše
Ochráncům přírody se daří odchovat v zajetí druhou generaci motýla jasoně červenookého. V Česku je tento druh kriticky ohrožený.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.