Na Výrovku a z Výrovky do světa aneb Na cestách a po horách se šťastnou boudařkou Michaelou Šťastnou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na Výrovce se leze i na ledové stěně

Z pražských Bohnic je to do Pece pod Sněžkou nějakých 160 kilometrů. Michaela Šťastná to na Výrovku, která patří Klubu českých turistů a kterou už devět let nad Pecí provozuje, vzala s menší oklikou. V dalším pokračování pořadu "Na cestách" tak putujeme nejen po hřebenech Krkonoš, ale i jejím životem.

Z kopce nad Prahou na hřebeny Krkonoš

Myslím, že to jsou příběhy zajímavé - "boudařka", tedy žena provozující horskou chatu asi na nejvyšším místě u nás se totiž pohybuje hodně i v tzv. "mužském světě".

Vzécné chvíle bez kulicha, přilby, řidítek nebo vařečky

Alespoň co se týká náročnosti práce i profesí, které musí zvládat. Život ve výšce 1356 metrů nad mořem, kde Výrovka stojí, není zdaleka jen o krásných výhledech, malebných svítáních nebo okouzlujících západech slunce.

Skútrem na boudu "pro lidi"

Na Výrovku jsme se vydali s mikrofony Českého rozhlasu i mým tradičním cestovatelským kufříkem v době, kdy to ještě bylo před uzávěrou okresu Trutnov možné.

Čtěte také

Ale z auta jsme přesedli na sněžný skútr a z Pece pod Sněžkou se vydali na boudu, která začínala v osmnáctém století jako přístřeší s honosným názvem "Hotel Výrovka".

O bohaté historii Výrovky, o tom co je to "fialkový kámen", který tu prodávali, tedy o časech nám známých třeba z filmu Krakonoš a lyžníci, jsme si s Michaelou Šťastnou pochopitelně také povídali.

Jejím cílem je provozovat boudu "pro lidi" - nikoli luxusní horský hotel. A vlastně tak navazovat na začátky, za kterými byla rodina Steinerova a hlavně Marie Steinerová, považovaná za první podnikatelku na hřebenech hor.

Řidička, pokojská, zásobovačka, kuchařka a matka

Ovládat zmíněný sněžný skútr, rolbu, zásobovat boudu potravinami, ale i palivem pro stroje, provozovat "ledopád" - ledovou lezeckou stěnu, kterou využívají milovníci adrenalinu i příslušníci záchranných složek k tréninku, odházet metráky sněhu, otáčet se v kuchyni pokud je třeba, dopravit děti ze hřebenů do škol - dalo by se pokračovat dlouho.

Ostatně sami uslyšíte od Michely Šťastné, že to není jen tak. Navíc - Výrovka má průměr roční teploty 3 stupně a sněhu si tu užijí dost a dost i když jinde zrovna není. Co ale neuslyšíte, to jsou stesky. Na horách je ráda a život na boudě v Krkonoších ji baví.

Nepál, naše hory, lyže

Z Výrovky ale Michaela Šťastná také občas "vycestuje". Budete se divit, často zase do hor. A tak se v pořadu "Na cestách" dozvíte i jaká je její nevyšší dosažená výška. Prozrazovat nebudu, napovím jen, že je to v Nepálu a dostaneme se o pár tisíc metrů výš, než na hřebeny Krkonoš.

Až na vrcholky hor

Stejně se ale náš rozhovor nakonec stočí zpět - do první zóny Krkonošského národního parku, na Výrovku. A vydáme se s mikrofonem i za boudu ke zmíněné ledové stěně. Na dvanáct metrů vysoké krápníky jsem se ale nepustil.

Domácí buchty, lodičky a suvenýry u cest

Možná už se vám také podařilo být na Výrovce zrovna v době, kdy měli "napečeno". Jejich domácí buchty jsou vyhlášené a přiznám, že z vlastní zkušenosti mohu kvalitu potvrdit.

Čtěte také

V tak pohodové atmosféře jsme se nakonec při natáčení nejnovějšího pokračováni pořadu "Na cestách s PV" dostali i k tak prozaickým tématům, jako je touha ženy z horských hřebenů občas nazout i lodičky, k suvenýrům z cest i ke vztahům lidí na horách.

Ale pak přišel čas vydat se z křižovatky cest Strážné - Luční a Špindlerův Mlýn - Pec pod Sněžkou na zhruba pět kilometrů dlouhou cestu do Pece. Sněžným skútrem, jak jinak. Byli jsme přece "Na cestách" za boudařkou Michaelou Šťastnou na hřebenech Krkonoš, v království sněhu.

Pohoda u mikrofonu Na cestách - Výrovka

Pokud se chcete podívat na Výrovku s námi alespoň prostřednictvím rozhlasových vln, nalaďte si v pondělí 15. února Český rozhlas Hradec Králové nebo Pardubice další talk show "Na cestách s Petrem Voldánem". Těšíme se na Vás!

Petr Voldán a Jaroslav Pokorný

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...