Desetimetrové sněhové bariéry prorážela v Krkonoších fréza mezi Výrovkou na Luční boudou

20. květen 2019 10:27

Sněhové bariéry, které dosahují až deseti metrů, jsou stále kolem cesty z Výrovky na Luční boudu. Jde o jednu z nejvýše položených komunikací v Krkonoších. 

Rolbám a sněhové fréze se cestu z Výrovky na Luční boudu podařilo zprůjezdnit. Počasí však příliš nepřálo, byla mlha a chladno. Práce to byla, podle řidiče frézy Tadeáše Hlinky, hodně náročná.
„Jde to složitě, protože je tady spousta sněhu. Původně se zdálo, že to rolby lépe rozhrnou. Ale bohužel, ta vrstva je příliš velká, tak se teď ještě prokousáváme sněhovou bariérou vysokou tři metry. Je toho dost."

Horští záchranáři v Krkonoších se připravují na letní sezónu. Co vše to pro ně znamená?

Společné cvičení armádních záchranářů a Horské služby v Krušných horách

Výměna zimní techniky za letní, kontrola výbavy, školení. Tak vypadají přípravy horských záchranářů v Krkonoších na letní sezónu. Tradičně očekávají velký nápor turistů hlavně o letních prázdninách, a to nejen z Česka, ale také ze sousedních zemí. 

Kromě zmíněné frézy, kterou řídí Tadeáš Hlinka, stojí tu také rolby. Jaká je jejich práce?
„Částečně sníh odhrnují dolů do údolí a část sněhu nahrnují před frézu. A já to odfrézovávám pryč."

Práce jde velmi pomalu. Dá se odhadnout jakou rychlostí probíhá?
„Jedu rychlostí 0,6 kilometrů za hodinu. Takže to je neskutečné. Člověk jede deset metrů dopředu a deset metrů couvá. Bereme to postupně, takže práce příliš neutíká. Jsme tady tři hodiny a máme uděláno zhruba 100 metrů."

Z Pece pod Sněžkou vede Obřím dolem frekventovaná modře značená výstupová cesta na Sněžku. Lávka přemosťující Rudný potok u Trkače je ale po uplynulé zimní sezóně v havarijním stavu. Jeden z jejích nosníků se pod nápory sněhu prolomil. Proto musela Správa Krkonošského národního parku cestu mezi kapličkou v Obřím dole a Obřím sedlem uzavřít.
K opravě se přistoupí v nejbližší možné době. Před zahájením letní sezóny bude mostek opět bez omezení sloužit návštěvníkům.

Na fréze jsou pochopitelně řetězy a pořádné vybavení, bez toho by to na tomto místě vůbec nešlo.
„Bez sněhových řetězů v našich podmínkách, buď tady nahoře na tom traverzu, nebo i v Peci pod Sněžkou, nejde frézovat. Protože traktor začne okamžitě hrabat a nic bychom neudělali," doplňuje Tadeáš Hlinka.

Desetimetrové sněhové bariéry prorážela v Krkonoších fréza

Turisté Zdeněk a Hanka Sokolovi právě prošli kolem strojů, které tady pracují. Vyšli z Luční boudy. Neodradilo je množství sněhu, které zde stále je?
„Musíme si to vyfotit, protože to je neskutečné. To jsme ještě nikdy neviděli. Nečekali jsme to."

Sníh v této oblasti Krkonoš ještě několik týdnů vydrží, protože jde o jedno z nejchladnějších míst našich nejvyšších hor.

Spustit audio

Související