Na hradě Vízmburk na Trutnovsku začala druhá největší obnova v jeho novodobé historii

15. březen 2020 10:33

Na zřícenině hradu Vízmburk na Trutnovsku začaly práce na novém zastřešení obvodových zdí. Na věži vznikne vyhlídka a práce se významně dotknou i sklepení hradu. 

Místopředseda sdružení pro Vízmburk Jaroslav Balcar odstartoval práce za přibližně 18 milionů korun. Budou se na nich podílet především dobrovolníci, které čeká nejen obnova zastřešení nad třemi čtvrtinami hradu, ale také oprava sklepení a některých obvodových zdí.

Čtěte také

„Budeme začínat oběma křídly, tedy severním i jižním. V tom severním křídle bychom měli zpracovávat zastřešení na věži, dále potom pracovat u černé kuchyně. Na jižním paláci bychom měli odkrýt pobořené části, aby mohl proběhnout archeologický výzkum, třeba během května. A potom budou pokračovat práce na jižním křídle po celý rok."

Řemeslníci se nejprve pustí do rozebrání 18 let starého lešení, které podpírá původní zastřešení. Po vybudování nového, budou na řadě sklepy.

Na hradě Vízmburk na Trutnovsku začala druhá největší obnova v jeho novodobé historii

Projektant Jan Chaloupský tvrdí, že tyto práce budou z celé stavby nejobtížnější.
„Obrovským problémem jsou zasypané sklepy, které jsou polozřícené. A největší oříšek je asi podchytit, aby se nikomu nic nestalo. Potom už to vlastní zpevnění, když už se do těch sklepů dostaneme a podchytíme je, bude docela rutinní záležitost."

Čtěte také

Další složitou částí obnovy Vízmburka bude prý kotvení osmi až desetimetrových ocelových sloupů, které budou podpírat střechu.
„Musí to vyjít přesně na milimetry, protože to je ocelová konstrukce. Když se tady podíváte, tak každá úroveň je jiná. Takže to vytyčit a dát dohromady výškově i polohově bude náročné."

Patky pro sloupy budou vybudovány mimo historické zdivo, aby ho nemohly poškodit. Citlivě má být do stavby zabudováno také schodiště pro plánovanou vyhlídku na věži.

Podle ředitele územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově Jiřího Balského je důležité, aby hrad zůstal v co nejpůvodnějším stavu.
„Budeme dávat pozor na to, aby při přezdívání a opravách gotického zdiva, které se dochovalo, používali ti, kteří to budou dělat, stejné postupy jako ti, kteří hrad postavili."

Čtěte také

Jedinečnost této stavby je prý zejména v tom, že kvůli svému zničení v 15. století, na ní nebyly provedeny žádné pozdější stavební zásahy. A proto jde o významnou středověkou památku.

„Na hradě Vízmburku neproběhly žádné mladší úpravy, žádné renesanční ani barokní přestavby," dodává Jiří Balský.

Zastřešení hradu bude hotové ještě v letošním roce. Následovat budou další práce a také vybudování nových expozic. Celá obnova skončí do léta 2021.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související