Na co máte nebo nemáte nárok v souvislosti se zaměstnáním v době nouzového stavu?

20. duben 2020

Vláda postupně uvolňuje prostředky na pomoc lidem, kteří se v době nouzového stavu dostali do složité situace. Důležitá je přímá finanční podpora, řada lidí ale vítá třeba i změny v ošetřovném. Zorientovat se v tom, na co máme nebo nemáme nárok, ale nemusí být jednoduché. 

Čtěte také

Podle právníka odborového svazu UNIOS Jaromíra Zrutského existuje řada opatření, která mají pomoci.
„Zákony na to pamatují a ještě se vylepšily. Prodloužilo se ošetřování nemocného člena rodiny. Pokud by nebyl onen koronavir, tak je to 9 dnů a samoživitelka 16. Nyní je na to ošetřovné nárok po celou dobu, kdy je vyhlášen nouzový stav."

Navíc se posunul i věk ošetřovaného dítěte z 10 na 13 let.

Čtěte také

Jednotlivé životní situace, které mohou nastat, má na svých stránkách velmi dobře popsáno ministerstvo práce a sociálních věcí, říká Jaromír Zrutský.
„Ošetřovné pro zaměstnavatele nebo seniory, opravdu to doporučuji. Je to přehledné a srozumitelné. Není to napsáno nějak extra právnicky. A tam jsou opravdu zodpovězeny všechny otázky, které mohou nastat."

Odbory často řeší dotaz, jestli může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit dovolenou. Odpověď zní, že může, ale jen za určitých podmínek.

„Pokud mi chce zaměstnavatel nařídit dovolenou, musí mi to písemně oznámit 14 dní dopředu. Nebo bych musel souhlasit se zkrácením oné lhůty, to je také častý dotaz," říká právník odborového svazu UNIOS Jaromír Zrutský.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.