Vyřizování běžných záležitostí na Úřadech práce je teď kvůli koronavirové infekci složitější

26. březen 2020 12:53
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Úřad práce v Trutnově. Klienti se hlavním vchodem z ulice dostanou jen do vestibulu

Zaměstnanci Úřadů práce v Královehradeckém kraji mají v těchto dnech napilno. Souvisí to s pandemií koronaviru. Úřady mají omezené úřední hodiny, vyřizování běžných záležitostí je tak složitější. Klienti navíc musí počítat s tím, že se třeba se zaměstnanci vůbec nepotkají.

Čtěte také

Úřad práce v Trutnově. Klienti se hlavním vchodem z ulice dostanou jen do vestibulu, tam je zastavuje pracovník ochranky.

Odkazuje je k provizorním stolům u stěn, kde jsou k dispozici všechny potřebné formuláře. Do útrob budovy přístup prakticky není.
„Vezmou si formuláře, vyplní je a vhodí do schránky."

I kvůli tomu jsou aktuálně zaměstnanci Úřadů práce přetížení. Podle ředitelů poboček totiž ve většině vyplněných formulářů něco chybí a úřednice pak klienty zpětně shání telefonicky.

Zájemců o služby Úřadů práce je teď víc než ve stejném období minulého roku. Přichází totiž lidé, kteří v souvislosti s aktuální situací přišli o práci.

Úřad práce v Trutnově. Klienti se hlavním vchodem z ulice dostanou jen do vestibulu

Jako třeba Lukáš, který pracoval v jedné z trutnovských restaurací. Teď zůstal úplně bez příjmu.
„Byl jsem zaměstnaný pouze na dohodu. Tím pádem vůbec nemám nárok na přiřčení nějaké ušlé náhrady mzdy ze strany zaměstnavatele."

Na Úřad práce ale lidé chodí i kvůli jiným věcem. Potkáváme například mladou dvojici, která zjišťuje informace kvůli navýšení mateřské. I oni odchází jen s potřebnými formuláři.
„Máme vyplnit ty papíry na navýšení a odevzdat to na úřadě. Do schránky se to dává."

Čtěte také

Dál než za vstupní dveře se nedostal ani další z párů. Vyřizovat přišli příspěvek v hmotné nouzi.

Ani jim ale aktuální omezení provozní doby Úřadu práce nevadí.
„Tady jsou vypsané ony referentky. Čili jsme si vyplnili žádost."

Každý z Úřadu práce má aktuálně podmínky nastavené jinak.

Obecně ale platí, že jsou pobočky otevřené v pondělí a středu dopoledne, v jiných dnech nezbývá lidem nic jiného, než si potřebné formuláře najít na internetu a vytisknout. Úředníkům je pak mohou poslat elektronickou nebo normální poštou, popřípadě je donést přímo k úřadu a tam vhodit do schránky.

Spustit audio

Související