Začala distribuce „Hradeckých štítů“, tedy ochranných pomůcek vyrobených na 3D tiskárnách
Nedostatek ochranných prostředků pro ordinující lékaře v době pandemie nového typu koronaviru zvedl v Česku nebývalou vlnu solidarity projevující se zejména hromadným šitím roušek.
V Hradci Králové vedla situace k unikátnímu spojení hned pěti institucí a výrobě provizorních ochranných štítů na obličeje pro lékaře, zdravotníky nebo třeba pracovníky v sociálních službách. Vše za pomoci 3D tiskáren.
Čtěte také
„Jako Univerzita Hradec Králové jsme k pandemii přistupovali aktivně od začátku, a to zejména zapojením zhruba stovky našich studentů do dobrovolnických aktivit. Výroba ochranných štítů je tak dalším střípkem, na který jsem moc pyšný a kterým UHK pomáhá v regionu,“ přibližuje zapojení univerzity rektor Kamil Kuča.
Univerzita Hradec Králové byla jedním z iniciátorů vzniku facebookové skupiny „3D tiskem proti COVID-19“ a ve spolupráci s dalšími dobrovolníky začala koordinovat výrobu štítů na obličej.
„I když štíty, které na 3D tiskárnách vyrobíme, chápeme jako určité nouzové řešení, věřím přesto, že v současné krizové situaci uplatnění najdou. Ostatně zájem Fakultní nemocnice Hradec Králové a dalších institucí to jen potvrzuje,“ pokračuje prorektorka UHK pro strategii a rozvoj Pavlína Springerová.
Výrobu ve spolupráci s univerzitou zajišťuje společnost Trilab, Deeplab, brněnská Industra a TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové.
„Snažíme se dostat k lidem výrobky co nejrychleji, takže jsme zvolili postup 3D tisku ve firmě Trilab a kompletaci ve firmě Deeplab, jelikož obě firmy sídlí v královéhradeckém TECHNOLOGICKÉM CENTRU. V současné době tiskneme na 25 tiskárnách držáky pro štít z materiálu PETG (polyethylentereftalát glykol), který je dostatečně odolný a houževnatý. Dobrovolníci z UHK se starají o tisk a následnou kompletaci celého výrobku. Samotný tisk trvá méně než dvě hodiny, takže je dostatek času na přípravu dalších částí, jako například upínacích popruhů pro upevnění a kompletaci štítu. V současné době plánujeme třísměnný 24/7 provoz za pomoci dalších dobrovolníků z UHK a nasazení dalších tiskáren,“ popisuje výrobní proces doktor Richard Cimler, zakladatel společnosti Deeplab zároveň působící i na Přírodovědecké fakultě UHK.
Související
-
V krizi pomohou i studenti z Univerzity Hradec Králové. Zdravotníkům se postarají o děti
Uzavírání škol v souvislosti s aktuální situací v ČR způsobilo značné problémy vzhledem k péči a vzdělávání dětí, jejichž rodiče např. pracují ve zdravotnictví.
-
Batist Medical Červený Kostelec brzy vyrobí až milion roušek měsíčně
Řada českých firem se zaměřila na výrobu ochranných pomůcek. Patří mezi ně i jeden z největších tuzemských výrobců zdravotnických pomůcek, Batist Medical Červený Kostelec.
-
Společně to zvládneme – pomoc seniorům, kontakty, krizové linky – vše na jednom místě
Český rozhlas Hradec Králové pro vás shrnuje všechny aktuální informace týkající se výskytu a opatření v souvislosti s výskytem onemocnění COVY-19 v Královéhradeckém kraji.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Do voleb v Moldavsku zasahovalo Rusko i oligarcha. Prezidentku zachránila diaspora, míní Procházková
-
S demokraty přijde rozvrat. Trump má správný instinkt na ekonomiku, tvrdí newyorský podnikatel
-
‚Každá koruna se bude hodit.‘ Desítky lidí z Bohumína po povodních odevzdaly žádost o finanční pomoc
-
ONLINE: Dohled nad volbami či deportace migrantů. Krajně pravicové skupiny v USA šíří konspirační teorie