Pro seniory jsou teď důležitá ochranná opatření, ale také třeba kvalitní jídlo, klid a dobrá mysl
Řada z nás musela v těchto dnech omezit kontakty s našimi rodiči nebo prarodiči. Pokud chodíme do práce, raději se přímému styku vyhýbáme, abychom je nenakazili. Roušky nebo respirátory a nouzová opatření, platná v těchto dnech, určitě mohou seniorům pomoci přečkat současné těžké období.
Stejně důležité jsou nyní ale pro seniory i další věci - třeba dostatek jídla a správná strava. Jak ale zkontrolovat, jestli mají všeho dost a správně se stravují?
Čtěte také
Může to být složité, říká předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Božena Jurašková. Senioři totiž mohou v lednici skladovat prošlé nebo dokonce zkažené a nebezpečné potraviny.
„Musíme věřit tomu, co nám oni řeknou. Protože v domácnostech je pokud možno nechceme navštěvovat, jestliže chodíme do práce a jsme v kontsktu s ostatními. Tak se seniory snažíme co nejméně osobně kontaktovat. Ta kontrola v domácnosti tak jde dost těžko."
Pomoci by v tomhle směru mohli například dobrovolníci, kteří se starají o nákupy - ti by se měli seniorů třeba zeptat, jestli už snědli to, co si nechali nakoupit minule. Druhým problémem může být nedostatek chuti k jídlu. Nakoupeno sice senioři mít budou, ale důležité je, aby potraviny také snědli.
Božena Jurašková vysvětlila, proč je správná výživa v této době pro seniory ještě důležitější než jindy.
„Oni ztrácejí schopnost tvorby protilátek proti infekcím. Proto je v současné době tak důležité zdůrazňovat onu stránku výživy, aby nedocházelo k infektu. A nebo i když k němu dojde, tak člověk, který není v podvýživě, má větší šanci to přežít."
Čtěte také
Božena Jurašková, primářka z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, má pak ještě jednu důležitou radu pro seniory. Zachovat pokud možno klid.
„Když jsou senioři doma, tak je nic neohrožuje. Protože den co den posloucháme kolik nakažených lidí přibývá, což je psychicky náročné pro každého člověka. Tak to je věc, která je velmi nebezpečná. Jelikož faktor stresu a stresové okamžiky snižují imunitu organismu. Snažit se být v klidu a pohodě, vychutnat si jídlo. A potom si myslím, že to lze nějakým slušným způsobem zvládnout."
Podle doporučení České gerontologické a geriatrické společnosti bychom také měli být se svými staršími rodiči a prarodiči v častém telefonickém kontaktu, pokud by se jim případně přitížilo, je dobré to zjistit co nejdřív.
Související
-
Batist Medical Červený Kostelec brzy vyrobí až milion roušek měsíčně
Řada českých firem se zaměřila na výrobu ochranných pomůcek. Patří mezi ně i jeden z největších tuzemských výrobců zdravotnických pomůcek, Batist Medical Červený Kostelec.
-
Dobrovolníci vyrábí i plastové ochranné obličejové štíty. O ty mají zájem hlavně zdravotníci.
V Česku je stále nedostatek ochranných pomůcek potřebných v boji s pandemií koronaviru COVID-19. Poptávka je i po plastových obličejových štítech vhodných pro lékaře.
-
VIDEO: Ve zdravém těle je i zdravý duch. Sokolové zvou všechny do virtuálních tělocvičen
Uzavření nejen sokoloven, ale i venkovních sportovišť, vede v těchto dnech členy Sokola k aktivitám, jak udržet cvičence v dobré fyzické kondici při cvičení přes internet.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.