Muzikoterapeutka Jana: V hudbě není nic špatného, přes nástroj mluví vaše duše. Pusťte se do toho!
Muzikoterapie je tématem dnešní radioporadny. Do studiu přišla odbornice na toto téma Jana Štěpánková. A není tady sama. Protože je zde také naskládána řada hudebních nástrojů, které vám postupně představíme.
Řekněte, co nám může muzikoterapeut nabídnout?
Jsou muzikoterapeuti, kteří se zabývají třeba jen hlasem a dělají hlasové terapie, ti to mají jednodušší. Nestěhují tolik hudebních nástrojů. Dále jsou muzikoterapeuti, který se zaměřují například jen na bubnování, ty to mají zase horší na stěhování, protože transportují třeba 60 bubnů.
Myslím, že každý hlas je originál a najde si svého posluchače. Minimálně je každý sám sobě posluchačem, třeba i jen ve sprše.
Jana Štěpánková, muzikoterapeutka
A čím víc různorodých nástrojů má muzikoterapeut k dispozici, tak je potom i samotná muzikoterapie pestřejší a z klientů se vždy najde někdo, kdo preferuje nějaký hudební nástroj, na který zvládne zahrát.
Čtěte také
Ten hlas mě zaujal. To je možná úplně nejintimnější hudební nástroj a máme ho úplně všichni.
A nevěřili byste, kolik lidí má blok ze základní školy, kdy mu někdo řekl, ať nezpívá, protože to neumí. Setkávám se s tím a snažím se tyto lidi rozezpívat, snažím se je seznámit s jejich vlastním hlasem, který v sobě mají. A najednou zjišťují, že zpívat umí. Chce to jen otevřít pusu a naslouchat sám sobě, poznávat se a rozeznívat své tělo. A mít z toho radost.
Myslím si, že každý hlas je originál a každý hlas si najde svého posluchače. Minimálně je každý sám sobě posluchačem, například ve sprše, když už nic jiného. Jen se toho nebát.
Nástroje někdy dokážou najít i skrytého muzikanta, což je pak krásné. A nabízí lidem možnost další životní cesty.
Jana Štěpánková, muzikoterapeutka
Přinesla jste i různé hudební nástroje.
Přinesla jsem nástroje, které jsou u mých klientů nejoblíbenější. Začneme možná úplně tím nejjemnějším, kterým je zvonkohra. Tu hodně používám při relaxaci. Navodí klid, hodně klientů je nesmělých, co se týče hudebních nástrojů a bojí se na ně sáhnout. A zvonkohra je taková nenáročná.
Čtěte také
Všechny nástroje, které mám, jsou k dispozici návštěvníkům mých workshopů a děláme společné improvizace. V podstatě kromě fléten. A ty nástroje někdy dokážou najít i skrytého muzikanta, což je pak krásné, když u toho člověk je. A nabízí jim to možnost další cesty v osobním životě.
Chci říci, že muzikoterapie je opravdu pro pacienty velký přínosem. Můj manžel prošel rakovinou a nyní je ve stabilizovaném stavu. Hraje na flétnu, která mu velmi pomáhá k tomu, aby dýchal tak, jak má. Pracovala jsem jako zdravotní sestra u mentálně postižených osob a i tam je muzikoterapie velkým přínoscem.
Hudba je úžasná, probouzí vzpomínky a emoce, které jsou třeba někde zasuté. A při muzikoterapii se otevře něco silného.
Jana Štěpánková, muzikoterapeutka
Ideální varianta je, když si muzikoterapeut dokáže nástroje vyrobit sám. Například tuhle kytaru jsem si vyrobila v Hradci Králové ve škole hudebních nástrojů na kurzu, který probíhá s pomocí zkušených lektorů. Hraje úplně stejně, jen ten pocit, když hrábnete do jejích strun, byl úplně neuvěřitelný.
Čtěte také
To vám její zvuk projel od hlavy až k patě a zpátky. Je to úplně něco jiného, než když si koupíte kytaru někde v prodejně hudebních nástrojů, protože je v tom nástroji je vlastně vaše duše. Hudba je úžasná, probouzí vzpomínky a emoce, které jsou třeba někde zasuté. A při muzikoterapii se otevře něco silného, až se člověk někdy rozpláče. Ale i to je v podstatě žádoucí.
Důležitá je spokojenost. A na věku nezáleží.
Na věku nezáleží, dá se začít hrát na každý nástroj v každém věku. Někdy stačí, aby vám někdo jen řekl: pusťte se do toho!
Pusťte se do toho, vzkazuje muzikoterapeutka Jana Štěpánková. Celou radioporadnu si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Hudba, to je lidská vášeň! Kam ji chce nasměrovat nový ředitel hradecké filharmonie Vladimír Šrámek?
Filharmonie Hradec Králové má po dlouhých letech nového ředitele. Václava Dernera v této funkci vystřídal dosavadní manažer orchestru Vladimír Šrámek.
-
Milovnice adrenalinu a cestování, zpěvačka Kaczi, je důkazem toho, že hudba nezná žádné hranice
Hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně je zpěvačka, která si říká Kaczi. Ve svých jednatřiceti letech už má za sebou řadu úspěchů.
-
Hudba je především o tom, co do ní kdo dokáže ze sebe přidat, říká skvělý klavírista Matyáš Novák
Matyáš Novák je úžasný muzikant z Hradce Králové, o kterém jste určitě už slyšeli, protože tak velkých talentů se mnoho nerodí. Na klavír začal hrát už v pěti letech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.