MUDr. Irena Krčmová: K pravidlu 3R - roušky, ruce a rozestupy, já přidávám ještě důležité čtvrté eR
Imunitní systém hraje v životě člověka významnou roli. Zajišťuje obranu našeho těla před vznikem nemocí, jejichž původci na něj v přirozeném prostředí útočí ze všech stran.
MUDr. Irena Krčmová hovoří v naší radioporadně na téma: poruchy imunitního systému a hereditátní angioedém.
Základní úlohou imunitního systému je odlišit vlastní buňky od těch cizích. Jeho součástí jsou především bílé krvinky, lymfatické uzliny a imunitní orgány. Můžeme hovořit o imunitě nespecifické, která je vrozená. Další součástí je imunita specifická, která se rozvíjí v průběhu života. Je tvořena látkovou (humorální) a buněčnou částí a aktivuje se až po setkání s určitým antigenem.
Projevy oslabené imunity
Snížení imunity se odborně označuje jako imunodeficience. Můžeme odlišit oslabení imunity z vrozených příčin (tzv. primární imunodeficience), ale na vině mohou být i různé vlivy získané v průběhu života (např. metabolické poruchy, operační stres, léčba chemoterapií, AIDS, cukrovka).
Pravidlo 3R se mi velmi líbí. Ale já bych k němu přidala ještě své čtvrté eR a to je rozum nebo respekt.
MUDr. Irena Krčmová
V tomto případě hovoříme o sekundární imunodeficienci. Vrozené imunodeficience mají obvykle závažnější průběh.
Čtěte také
Projevy selhání imunitního systému pak v mnohém závisí na tom, která jeho složka je poškozena. U těžkých forem poruch obranyschopnosti se mohou začít projevovat první příznaky už ve velmi útlém věku. Může se jednat o hnisavé hojení pupečníku, záněty středního ucha nebo zápal plic.
Oslabený imunitní systém se navenek projevuje především sníženou odolností vůči infekcím. Člověk je častěji nemocný, trpí alergií, projeví se u něj astma. Může dojít až ke vzniku nádorového bujení v těle. Objevují se chronické záněty v těle.
Možnosti prevence a podpory
Každého pak zřejmě napadne: „Jak tedy na oslabenou imunitu?" Proti primárním imunodeficiencím lze jen stěží nalézt nějakou prevenci. U sekundárního snížení obranyschopnosti hraje významnou úlohu vhodný životní styl.
Nejlepší na posílení imunity je zdravé stravování, dostatek potřebných živin a kvalitní spánek. Za prevenci lze chápat třeba i pravidelnou kontrolu hladiny cukru v krvi. Negativní vliv má kouření, časté užívání léků, ale i vysoká míra stresu.
Hereditární angioedém
Jde o genetickou poruchu imunitního systému, kterou lékaři často zaměňuje za alergii, a přitom se jedná o znenadání přicházející otoky, jež mohou až ohrožovat život. Není to tak dlouho, kdy tato nemoc vůbec nebyla známá a pacienti tak nemohli být správně diagnostikovaní.
Čtěte také
Jedná se o onemocnění vzácné, je o něm ale zapotřebí rozšiřovat povědomí. Předpokládá se totiž, že stále nejsou diagnostikováni všichni pacienti, což znamená, že nemohou být ani správně zaléčeni. Nemoc tak může nekontrolovatelně ovlivňovat kvalitu jejich života, a dokonce je na něm ohrožovat.
Negativní dopady hereditárního angioedému na soukromý i pracovní život jsou dle zkušenosti řady let výrazné. Lidé mohou být oslabeni po fyzické i duševní stránce a výjimkou nejsou ani deprese. Mimo to může nemoc zapříčinit, že se pacienti musí vzdát vzdělávání, práce nebo oblíbené společenské aktivity.
Celou radioporadnu s MUDr. Irenou Krčmovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Imunita je ve stáří jiná. Senioři mají i větší náchylnost k dehydrataci, říká MUDr. Božena Jurašková
Řada z nás musela v době koronaviru omezit kontakty s našimi rodiči nebo prarodiči. Pokud chodíme do práce, raději se přímému styku vyhýbáme, abychom je nenakazili.
-
Během proti covidu-19. Výrazná část naší populace si odvykla sportovat, varuje epidemiolog Beran
V naší radiooporadně vysvětluje profesor Beran, jak posílit imunitní systém a očkování na nadcházející chřipkovou sezónu.
-
Mýty a nepravdy o nežádoucích reakcích očkování. Jak ovlivňuje náš imunitní systém?
Proti chřipce je potřeba nechat se očkovat každý rok znovu. Každý rok se totiž mění složení vakcíny. Jak vakcíny vznikají a podle čeho se určuje složení?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...