Mýty a nepravdy o nežádoucích reakcích očkování. Jak ovlivňuje náš imunitní systém?

9. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování, vakcína, lék, doktor, injekce, sříkačka (ilustrační foto)

Proti chřipce je potřeba nechat se očkovat každý rok znovu. Každý rok se totiž mění složení vakcíny. Jak vakcíny vznikají a podle čeho se určuje složení? Nechte se naočkovat proti chřipce včas, ideálně od září do listopadu, aby si stihlo vaše tělo vytvořit protilátky dřív, než vypukne chřipková epidemie. Očkování odložte v případě akutní infekce či horečnatého onemocnění.

prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. v naší radioporadně na téma: Očkování proti chřipce. Kdy je ten správný čas? Tetanus a černý kašel.

Lidi, které chřipka a její případné komplikace ohrožují nejvíc:
dospělí nad 65 let
děti do dvou let
osoby s poruchou imunity
pacienti s chronickým onemocněním plic lidé s chronickým onemocněním ledvin nebo jater
osoby s chronickým onemocněním oběhového systému
diabetici
pacienti pobývající v zařízení dlouhodobé péče
pracovníci ve zdravotnictví
pracovníci v sociálních ústavech

Víte, že virus chřipky přežije na hladkém povrchu stolu až 30 dní? V oblečení a papírových kapesnících se virus drží až 12 hodin? Na rukou virus přežije až 5 minut? Při kýchnutí se virus šíří až do vzdálenosti 1,5 metru? Na papírových bankovkách zůstává chřipkový virus infekční až 3 dny? Jediný člověk nemocný chřipkou může v letadle nakazit až 70 procent pasažérů?

Tetanus

Proti tomuto vážnému onemocnění je v ČR zavedeno plošné očkování.

Čtěte také

Díky němu se u nás onemocnění tetanem vyskytuje už jen sporadicky.

Přeočkování proti tetanu by mělo následovat v rozmezí 15 let, u osob nad 60 let však v intervalu do 10 let od předchozí dávky. Termín si musí každý dospělý jedinec ohlídat sám.

I dospělým osobám je preventivní očkování plně hrazeno. Existují však i kombinované vakcíny chránící dospělou populaci proti více nemocem (tetanus, černý kašel, záškrt), jsou s doplatkem pacienta.

Černý kašel

Mezi počáteční příznaky černého kašle patří mírné teploty, kašel a rýma. Později jsou charakteristickými projevy záchvaty typického křečovitého kašle ve dne i v noci, pauza před hlubokým obtížným nádechem, lapání po dechu a zvracení na konci ataku.

Blanka Malá a prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Mezi záchvaty kašle se postižený cítí obvykle poměrně dobře. Onemocnění je nebezpečné především pro malé děti do 1 roku, u kterých může dojít k rozvoji zánětu plic nebo k zástavě dechu.

Ochrana a prevence

V České republice došlo po zavedení celoplošného očkování v roce 1958 k výraznému poklesu výskytu onemocnění černým kašlem. V posledních letech ale počet případů rychle stoupal, v roce 2011 bylo v ČR hlášeno cca 300 případů, v roce 2014 již přes 2500 případů a v roce 2018 bylo hlášeno 752 případů.

Čtěte také

Proto je přeočkování doporučeno i pro dospělé, obzvláště budoucí rodiče a nejbližší okolí novorozence. Protilátky přenesené z matky na dítě přetrvávají asi 6 týdnů, kdy je dítě chráněno.

Očkování se nejvíce doporučuje před otěhotněním v rámci plánovaného rodičovství, nebo těsně po porodu. Novorozence chrání v prvních měsících života především očkování nejbližších kontaktů dítěte, vedle rodičů např. i prarodičů. Vhodné je i očkování starších chronicky nemocných osob či jejich rodinných kontaktů.

Očkování se realizuje jednou dávkou kombinované vakcíny i proti záškrtu, tetanu společně s černým kašlem na období až 10 let.

Celou radioporadnu s prof. MUDr. Jiřím Beranem, CSc. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související