Imunita je ve stáří jiná. Senioři mají i větší náchylnost k dehydrataci, říká MUDr. Božena Jurašková
Řada z nás musela v době koronaviru omezit kontakty s našimi rodiči nebo prarodiči. Pokud chodíme do práce, raději se přímému styku vyhýbáme, abychom je nenakazili. Roušky nebo respirátory a nouzová opatření určitě pomohly seniorům přečkat těžké období.
MUDr. Božena Jurašková, Ph.D., předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti, v naší radioporadně na téma: senioři, léto a covid-19.
Čtěte také
Stejně důležité, jako kontakt s nejbližšími, jsou nyní pro seniory v létě i další věci. Správný pitný režim, dostatek jídla a správná strava. Jak ale zkontrolovat, jestli se správně se stravují?
Může to být složité, říká předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Božena Jurašková. Senioři totiž mohou v lednici skladovat prošlé nebo dokonce zkažené a nebezpečné potraviny.
Druhým problémem může být nedostatek chuti k jídlu. Nakoupeno sice senioři mají, ale důležité je, aby potraviny také snědli.
Pitný režim je důležitý v každém věku
Pro doplňování tekutin se vžil pojem pitný režim. Je to hlavní způsob, jak pokrýt každodenní ztráty tekutin v těle. Pro zachování našeho zdraví je nutné vždy udržet rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Doplňovat tekutiny bychom měli ještě dříve, než pocítíme žízeň.
Příjem tekutin by měl být plynulý v průběhu celého dne. Zcela zavádějící a nebezpečná je například domněnka, že v zaměstnání stačí vypít několik šálků kávy a potom vše dohnat večer. Základem pitného režimu mají být především nekalorické nápoje, hlavně voda, nejlépe minerální s nízkou až střední mineralizací, s vyváženým poměrem minerálů.
Jak tedy na zdravý pitný režim?
Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbenou skleničku nebo hrníček. Důvodem je stálá připomínka potřeby pití. Zmíněný „určitý” objem PET láhve slouží k dobrému přehledu o celkovém vypitém objemu tekutin.
Čtěte také
Alkohol a káva se do pitného režimu nepočítají!
Vypijte přesně tolik, kolik zvládnete bez násilného sebenucení, prostě tolik, kolik zvládnete vypít v naprosté pohodě. Vůbec nevadí, že to zpočátku bude třeba jen necelý litr - důležité je na tomto počátečním, minimálním, objemu vydržet několik dní, třeba týden.
Po této době lze začít s mírným zvýšením denně vypitého objemu. Tímto způsobem postupujte až k požadovanému objemu 2 - 3 litry za den.
Celou radioporadnu s MUDr. Boženou Juraškovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Senioři, myslete víc na sebe! Ke zdravému stárnutí je nejdůležitější pohoda
Stáří bychom se neměli bát. MUDr. Božena Jurašková z Gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové byla hostem naší radioporadny.
-
10 tipů pro seniory aneb jak přežít léto bez újmy radí MUDr....
Radioporadna - MUDr. Božena Jurašková, místopředsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti - téma: 10 tipů pro seniory, jak přežít léto bez zdravotní új...
-
Svět vitamínů a minerálů. Které jsou vhodné pro děti a jaké pro seniory? Poradíme vám!
Vitamíny jsou nezbytnou součástí našeho těla. Existuje 13 základních typů vitamínů, získáváme je z potravy a každý z nich hraje důležitou úlohu v určitém odvětví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.