Imunita je ve stáří jiná. Senioři mají i větší náchylnost k dehydrataci, říká MUDr. Božena Jurašková

6. srpen 2020

Řada z nás musela v době koronaviru omezit kontakty s našimi rodiči nebo prarodiči. Pokud chodíme do práce, raději se přímému styku vyhýbáme, abychom je nenakazili. Roušky nebo respirátory a nouzová opatření určitě pomohly seniorům přečkat těžké období.

MUDr. Božena Jurašková, Ph.D., předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti, v naší radioporadně na téma: senioři, léto a covid-19.

Čtěte také

Stejně důležité, jako kontakt s nejbližšími, jsou nyní pro seniory v létě i další věci. Správný pitný režim, dostatek jídla a správná strava. Jak ale zkontrolovat, jestli se správně se stravují?

Může to být složité, říká předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Božena Jurašková. Senioři totiž mohou v lednici skladovat prošlé nebo dokonce zkažené a nebezpečné potraviny.

Druhým problémem může být nedostatek chuti k jídlu. Nakoupeno sice senioři mají, ale důležité je, aby potraviny také snědli.

Pitný režim je důležitý v každém věku

Pro doplňování tekutin se vžil pojem pitný režim. Je to hlavní způsob, jak pokrýt každodenní ztráty tekutin v těle. Pro zachování našeho zdraví je nutné vždy udržet rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Doplňovat tekutiny bychom měli ještě dříve, než pocítíme žízeň.

Příjem tekutin by měl být plynulý v průběhu celého dne. Zcela zavádějící a nebezpečná je například domněnka, že v zaměstnání stačí vypít několik šálků kávy a potom vše dohnat večer. Základem pitného režimu mají být především nekalorické nápoje, hlavně voda, nejlépe minerální s nízkou až střední mineralizací, s vyváženým poměrem minerálů.

Jak tedy na zdravý pitný režim?

Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbenou skleničku nebo hrníček. Důvodem je stálá připomínka potřeby pití. Zmíněný „určitý” objem PET láhve slouží k dobrému přehledu o celkovém vypitém objemu tekutin.

Čtěte také

Alkohol a káva se do pitného režimu nepočítají!

Vypijte přesně tolik, kolik zvládnete bez násilného sebenucení, prostě tolik, kolik zvládnete vypít v naprosté pohodě. Vůbec nevadí, že to zpočátku bude třeba jen necelý litr - důležité je na tomto počátečním, minimálním, objemu vydržet několik dní, třeba týden.

Po této době lze začít s mírným zvýšením denně vypitého objemu. Tímto způsobem postupujte až k požadovanému objemu 2 - 3 litry za den.

MUDr. Božena Jurašková, Ph.D., předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti

Celou radioporadnu s MUDr. Boženou Juraškovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko