Krůtí stehna dušená v červeném víně. Kvalitní a lehce stravitelné maso
O krůtím mase se všeobecně tvrdí, že má devět druhů a zároveň i mnoho chutí. Běžný spotřebitel zná většinou jen dva druhy krůtího masa a tím jsou prsa a stehýnka. Znalci objevili i další lahůdky jako je například opomíjený krůtí krk.
Odborníci na výživu řadí krůtí maso mezi 14 superpotravin. Těmi dalšími jsou rajčata, brokolice, borůvky, čaj, luštěniny, oves, dýně, jogurt, vlašské ořechy, špenát, losos, sója a pomeranče. Říká se, že jsou nejlepší prevencí proti civilizačním chorobám a pomáhají i prodloužit lidský život.
Krůtí maso má minimální obsah tuků a ve srovnání s jinými masy mnohem vyšší obsah bílkovin, které potřebujeme pro obnovu a správné fungování buněk. Je tedy z hlediska zdraví velice kvalitním a zároveň lehce stravitelným masem.
Suroviny: 2 spodní krůtí stehna, sůl a pepř, olivový olej, 3 cibule, 2 mrkve, 2 stonky řapíkatého celeru, 3 stroužky česneku, 4 snítky rozmarýnu, 1 konzerva rajčat, 0,5 l červeného vína
Postup: Krůtí stehna osolte, opepřete a zprudka opečte na olivovém oleji, aby se maso zatáhlo. Poté je vyjměte z hrnce.
Cibuli pokrájejte na klínky, mrkev na kolečka, řapíkatý celer na kousky. Ve výpeku krátce orestujte cibuli, mrkev, řapíkatý celer a nasekaný česnek. Stehna vraťte do hrnce, přidejte větvičky rozmarýnu, konzervu rajčat a zalijte vínem. Přiklopte a duste, dokud maso nezměkne a nebude mít tendenci odpadávat od kosti. Čas závisí na velikosti stehen.
Pokud je omáčka řidší, vyjměte maso a omáčku ještě chvíli redukujte bez poklice.
Bramborové placičky
Syrové oloupané brambory nahrubo nastrouháme, osolíme, mírně opepříme a promícháme, aby se sůl dostala do celé hmoty. Necháme asi 2 minuty stát, brambory pustí vodu. Zaprášíme škrobem tak, aby po promíchání vznikla soudržná hmota.
Tu pak vložíme do rozehřátých koleček lívanečníku vytřených olejem. Jakmile kolečka ztuhnou, otočíme je, aby ztuhla i druhá strana.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.