Královéhradecký biskup Monsignor Jan Vokál na Štědrý den hostem moderátora Karla Sladkého

23. prosinec 2022

Jsme na prahu velikých krásných svátků, říká v exkluzivním rozhovoru s moderátorem Karlem Sladkým královéhradecký biskup Jan Vokál. A přeje všem lidem dobré vůle požehnané Vánoce.

Dne 3. března 2011 Jana Vokála papež Benedikt XVI. jmenoval 25. biskupem královéhradeckým. Úřadu se ujal v sobotu 14. května 2011 při slavnostní intronizaci v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové.

Čtěte také

Za své biskupské heslo si Jan Vokál zvolil začátek známé mariánské modlitby „Sub tuum praesidium“ - Pod ochranu tvou. Biskupský erb mu navrhl církevní heraldik arcibiskup Andrea kardinál Cordero Lanza di Montezemolo.

Od roku 2013 je biskup Jan Vokál také členem COMECE, Komise biskupů z biskupských konferencí Evropské Unie.

V roce 2019 se stal Jan Vokál členem sjednocené maltsko-pařížské obedience Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského a po zesnulém kardinálu Miloslavu Vlkovi se ujal funkce hlavního kaplana jeho české jurisdikce.

autoři: Karel Sladký , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.