České Vánoce by snad vůbec nemohly být bez betlémů. Opravdu kuriózní najdete v krkonošské Jilemnici

27. prosinec 2020 08:14
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Betlém Jáchyma Metelky

Příběh o narození Krista má tisíce zpodobnění, ale pár skutečně netradičních betlémů představil ředitel jilemnického Krkonošského muzea David Ulrych reportérce Elišce Pilařové.

Čtěte také

Davide, to mi musíte zezadu posvítit. Protože betlém sice ještě nechodí, nepodařilo se ho rozpohybovat, ale tady jsou vidět pájené obvody, změť šňůr. Vy jste říkal, že je to betlém ze stavebnice Merkur.

„Je tam částečně mechanismus vytvořený z dřevěných koleček a provázků, ale jsou tam použita i kolečka a další části ze stavebnice Merkur. Takže je to taková zajímavá kombinace. Betlém pochází z poloviny 20. století, má na šířku 1,7 metru a na výšku nějakých 70 centimetrů. Figurky jsou dřevěné s polychromií."

Betlém z Pasek nad Jizerou

Vypadá opravdu jako klasické, staré nádherné horácké betlémy.
„Určitě bude ještě krásnější, až se rozpohybuje. Vytvořil ho Jaroslav Erban ze Dvora Králové nad Labem. V loňském roce se nám betlém podařilo restaurovat a uvidíme, co se s ním podaří udělat dál."

Čtěte také

Potom je tu také betlém dokonce z pařezu.
„Ano, jesličky jsou umístěny v pařezu. Ten je obložený mechem a betlém je opět s dřevěnými, polychromovanými figurkami. Ale je tu i betlém plechový z počátku 20. století. Máme tady betlém voskový nebo i takovou specialitu, betlém v necičkách na zadělávání těsta."

Každý z betlémů ukrývá svůj neopakovatelný příběh. Tak jaký je ten "necičkový"?
„Autora bohužel neznáme. Víme, že betlém pochází z Valteřic někdy z 20. až 30. let 20. století. Jsou to kralické figurky, čili kupované. Ale někdo je osadil do krajiny, do dvou až tří stupňů nad sebou v necičkách. Což je roztomilé."

Čtěte také

Necičky jsou dlabané ze dřeva a poměrně hluboké. Takže na onu krajinu je tam dost místa. Madla vytvářejí krásný rám a ještě navíc se tak betlém i dobře přenáší.
„Určitě, nemusí se složitě stavět a každého zaujme."

Je tu také vlastenecký betlém.
„Ten je z 30. až 40. let 20. století namalovaný Járou Pikem. Nejen že tam jsou lidé oblečeni v tradičních českých krojích, ale máme tam tři králové zobrazeny jako tři české panovníky. Je to svatý Václav, Karel IV. a Jiří z Poděbrad," dodává David Ulrych.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související