Královéhradecké kongresové centrum Aldis se změnilo v asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky
Asistenční centrum pomoci Ukrajině v královéhradeckém kongresovém centru Aldis funguje už týden. Za tu dobu tam pomohli pracovníci úřadů i dobrovolníci vyřídit potřebné dokumenty přibližně čtyřem tisícům ukrajinských uprchlíků. Těch tam přijde každý den necelá tisícovka. Centrum funguje nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.
Čtěte také
Dobrovolník Miloslav právě vydal lístek dalšímu příchozímu, tentokrát šlo o babičku, kterou do asistenčního centra pomoci přišli zaregistrovat její příbuzní. Kolik lidí už dnes prošlo jeho registrem? „Dnes je to 144 osoba.“
Jdu se podívat do celkem slušně zaplnění čekárny. Mojí průvodkyní je Martina Götzová, mluvčí HZS Královéhradeckého kraje. „Je to takové běžné dopoledne v našem královéhradeckém asistenčním centru. Naše praxe je taková, že skutečně přicházejí zejména po ránu a během dopoledne. Potom je trošku pauza, nám se to tady zaplní, a potom nastává zase další, odpolední vlna. Takže se to střídá.“
Čtěte také
Jak vlastně vypadá ono celkové kolečko, které musí absolvovat lidí, kteří tady čekají. „Teď jsme právě v prostoru čekárny, kde příchozí vyčkají, než bude ohlášeno jejich pořadové číslo. V čekárně dostanou nějaké základní občerstvení, je tady i dětský koutek, jsou tu samozřejmě stoly a židle, aby si mohli trošku odpočinout.“
„Pokud je vyhlášeno jejich pořadové číslo, tak lidé přecházejí do dalšího prostoru, kde se nachází různá specializovaná pracoviště.“
Přešli jsme do další místnosti přes policejní hlídku, která na vše dohlíží. Koordinuje chod centra společně s hasiči. „Přesně tak. Hasičský záchranný sbor je takovým hlavním koordinátorem všech činností. Když se lidé už dostanou na tato specializovaná pracoviště, tak jako první prochází kolečkem u cizinecké policie.“
Čtěte také
„Dále musí přejít ke kolegům z Oddělení azylové a migrační politiky a následně přes další pracoviště úřadu práce a Všeobecné zdravotní pojišťovny.“
Vracíme se zpátky do čekárny. Tady pomáhá spousta dobrovolníků. Jedním z nich je i Maxim, který pochází z Ukrajiny. „Pomáháme jim vyplňovat žádosti a podáváme informace, co budou lidé potřebovat.“
Asistenční centrum pomoci Ukrajině v královéhradeckém kongresovém centru Aldis má denní kapacitu odbavení 850 osob. V případě potřeby je ale připraveno vyřídit za 24 hodin žádosti až tisíce lidí.
Související
-
Příběhy lidí ze slovensko-ukrajinské hranice vhání slzy do očí i ostříleným vojákům a policistům
Rozhlasoví reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura se vrátili z ukrajinsko-slovenské hranice, což je jedno z míst, kudy lidé prchají před válkou na Ukrajině.
-
Z výcvikového střediska hasičů ve Velkém Poříčí je centrální sklad humanitární pomoci pro Ukrajinu
V centrálním skladu humanitární pomoci pro Ukrajinu ve výcvikové středisku hasičů ve Velkém Poříčí na Náchodsku je neustále živo.
-
V safari parku se po 4 letech narodil nosorožec. Na počest ukrajinských hrdinů dostal jméno Kyjev
Ve stáji pavilonu nosorožců Safari Parku Dvůr Králové je o jedno zvíře více. Po letech čekání se tu znovu narodil kriticky ohrožený nosorožec dvourohý východní.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Místo dvou let jen půl roku. Generál Kolář už nevede mírovou misi na Sinaji, vrátil se z ‚osobních důvodů‘
-
Za co utratily poslanecké kluby 18 milionů? Piráti si platili cloud, lidovci zrušili předplatné, vedou mzdy
-
Podivný případ metra D. Megastavbu desetiletí provází výhrůžky a pochybnosti
-
Průvodce scénáři slovenských voleb. K premiérskému postu má blíž Fico než Šimečka, klíčový může být Hlas