Krádeže, napadení, vniknutí do domu. Rady, jak se nestát obětí a co dělat při útoku pachatele

16. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sebeobrana není jen o fyzické akci. Při odvracení útoku člověk zúročí i psychologií (ilustr. obr.)

Co dělat, když vás napadne útočník? Základní pravidla sebeobrany se učí i senioři. Kromě fíglů, jak odrazit útok, policisté také radí, aby s agresorem mluvili, dívali se mu přímo do očí a zbytečně se nepřetahovali o tašku.

Por. PhDr. Jaroslav Matoušek z Policie ČR v naší radioporadně na téma: sebeobrana zaměřená na seniory. Jak se zachovat bezprostředně po trestném činu, spolupráce s orgány činnými vtrestním řízení.

Někdy stačí slova a pohled

Sebeobrana není jen o fyzické akci. Při odvracení útoku člověk zúročí i psychologii. A někdy je lepším řešením vhodná komunikace.

Čtěte také

Když chce někdo vyvolat konflikt, vybít si zlost a vybafne na vás třeba ‚Co čumíš?', máte tendenci na něj buď vyjet, nebo se naopak ustrašeně schoulit. Tento typ agresora, který primárně nechce útočit a jen si hraje s mocí, lze zklidnit slovy, a to dvěma osvědčenými způsoby: Promiň, ale nejsi náhodou můj spolužák ze základní školy? nebo: Koukám na váš svetr, přesně takový sháním.

Krádež je definována v Trestním zákoníku v § 205 jako trestný čin, jehož podstata spočívá v tom, že si někdo -pachatel - přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní.

Jak se chovat, abyste se nestali obětí krádeže?

Dávejte si pozor na své věci - peněženky, klíče, mobilní telefony nebo jiné cennosti mějte bezpečně uložené a to jak doma, tak v při pohybu venku.
Vyhýbejte se větším davům a tlačenicím - často tam pracují kapsáři.
Tašky noste tak, aby nebylo jednoduché se do nich dostat - ideálně ji chraňte rukama na boku nebo na břiše a vždy ji mějte zavřenou.

Čtěte také


Batoh nošený na zádech není vhodný k nošení cenností.
Nemanipulujte s větší finanční hotovostí nebo cennostmi na veřejnosti.
Noste u sebe jen tolik peněz, kolik potřebujete.
Při odchodu z obydlí zkontrolujte, zda jsou uzamčeny všechny dveře a uzavřeny všechna okna.
Dveře opatřete bezpečnostními zámky, kukátky a bezpečnostními řetízky.
Buďte obezřetní při navazování kontaktů s cizími lidmi
Mějte své cenné věci evidované - pořiďte si fotografie svých cenností. Usnadníte tak Policii pátrání po odcizených věcech.
Dobré sousedské vztahy mohou ledasco zachránit.

Co dělat, když se stanete obětí krádeže?

Pokud je to možné, nic neuklízejte, s ničím nemanipulujte a nevstupujte do prostoru, kde se mohl pohybovat pachatel, abyste nezničili případné důkazy.
Volejte Polici ČR (158)
Byla-li odcizena platební karta, okamžitě ji zablokujte.
Pokud vám odcizili pachatelé klíče a osobní doklady, pak co nejrychleji vyměňte zámky.

Por. PhDr. Jaroslav Matoušek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s por. PhDr. Jaroslavem Matouškem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související