Kostra pravěkého Mosasaura! Jednu má DiCaprio, další Galerie minerálů ve Dvoře Králové nad Labem
Zamíříme do Dvora Králové nad Labem, protože v tamní Galerii minerálů je každou chvíli něco nového. Není to tak dávno, co si majitel tohoto pozoruhodného světa drahých kamenů Luboš Blaha pořídil obří kus zlata, který prospektoři našli před 40 lety v Kalifornii. A teď si dokonce pořídil kostru obávaného pravěkého mořského tvora, kterou našli a Sahaře.
Tak řekněte, co to máte za novinku? Co to je za tvora a kde žil?
Je to vodní ještěr, který žil před 60 až 70 miliony let a vyskytoval se v mělkém moři. Jeho kostra se našla na západním okraji Sahary v Africe. K pomazlení by asi nebyl, protože šlo o predátora. Byl možná obávanější než dnešní žraloci, sežral, dá se říct, všechno, co se naskytlo. I ty žraloky. On dokázal otevřít čelist až na metr. Má dvojitou čelist, takže otevřel půlku a pak ještě díky své zavěšené spodní čelisti mohl tlamu otevřít ještě jednou tolik. A k tomu měl ještě druhou řadu čelistí uvnitř, dá se říct až v krku. Aby mu prostě kořist neutekla.
Jak velký to byl tvor?
Byli velcí zhruba od 4 do 7 metrů, podle nalezených koster. Takže takový menší autobus, co plaval v moři.
Je to složené ze zhruba 200 kostí. Není to za sklem jako v akváriu, ale můžete si kostru prohlížet z půlmetrové vzdálenosti.
Luboš Blaha, Galerie minerálů Dvůr Králové nad Labem
Jak vy jste na tu kostru přišel? Údajně prý na Sahaře koukal jen nějaký obratel z písku.
Ano, kostra se našla na Sahaře, zhruba před 2 až 3 lety. A opravdu koukal obratel z písku, tak ho domorodci trošku obnažili, a pak celou kostru vyhrabali ze země. Mám mnoho přátel v těchto zemích, tak mi jeden kamarád volal, jestli bych to nechtěl. Kostra se musela rekonstruovat, což trvalo zhruba rok. Vše se dávalo dohromady, protože ty kosti byly rozlámané. Nebylo to v onom tvaru, jak ho teď vidíte v našem muzeu. Ale podařilo se. Místní paleontolog, který se tím zabývá celý život, tak to profesionálně zrekonstruoval.
Čtěte také
Pak to celé putovalo světem až k vám do Dvora Králové nad Labem? To se ale asi musela kostra zase rozebrat, ne?
Ano, rozebralo se to, udělal se k tomu takový železný stojan, aby se na to daly jednotlivé kostičky přidělat. Aby kostra mělo tvar Mosasaura. A tak to putovalo rozebrané v několika bednách k nám do Dvora Králové.
Nechybělo nic?
Kostičky doputovaly v pořádku, bohužel část stojanu, který mi v Africe svářeli, se po cestě ztratila. Takže jsem ještě týden předtím, než jsme to vystavili, telefonoval do Afriky, aby mi ten šikovný svářeč, který měl na to plánek, svařil stojan nový. A poslali mi ho. Pak jsem kostru kostičku po kostičce skládal na základě různých videí. Dva měsíce jsem si to připravoval a pak týden celé skládal.
Čtěte také
Jako puzzle.
Puzzle moc neskládám, ale tohle mě zajímalo, to jsem skládal rád. Je to složené ze zhruba 200 kostí nebo částí kostí. Jsou tam obratle, dvě čelisti s obrovskými zuby. Teď je vše na stojanu, není to ani za sklem, aby to bylo autentické k návštěvníkům. Není to za sklem jako v akváriu, ale můžete si kostru prohlížet z půlmetrové vzdálenosti.
Jak vzácná je tahle kostra?
Myslím si, že je vzácná. Na světě je asi tak do 10 kusů v různých muzeích. Jednu si například zakoupil před pár lety slavný herec DiCaprio z Kalifornie. Teď mám jednu i já.
Co na kostru říkají návštěvníci vaší galerie?
Jsou překvapeni, chtějí si to vyfotit. Je to zajímavé, koukají na kostru Mosasaura a najednou je už nezajímají tolik kameny.
Takže máte u vás vlastně i takový kousek Jurského parku, dá se říct.
Ano, protože v tomto filmu je scéna, jak tento vodní ještěr Mosasaurus vyjede z vody a sežere celého žraloka ve vzduchu a zase zajede do vody zpátky. Byla to asi strašná potvora, když to žilo. Potkat bych se s ním nechtěl.
Na světě je asi 10 kusů v různých muzeích. Jednu si například zakoupil slavný herec DiCaprio z Kalifornie. Teď mám jednu i já.
Luboš Blaha, Galerie minerálů Dvůr Králové nad Labem
Kromě Mosasaura ovšem máte v muzeu i další rarity. Nedávno jsme si povídali o zlatu.
Ano, je to nejkrásnější vzorek ryzího zlata v křemeni z kalifornských dolů. Není největší, ale je nejkrásnější, který tam byl kdy nalezen. Jde o takový květ plíšků z ryzího zlata vykvetlý přímo křemeni. Máme ho vystavený tak, jak se tam našel.
Čtěte také
Jak jste k němu přišel?
To byla náhoda. Já ho viděl v Mnichově na druhé nejlepší výstavě drahých kamenů na světě a nebyl na prodej. Pak ho odvezli zpátky do Kalifornie, ale mně se to rozleželo v hlavě, tak jsem majitelům telefonoval, jestli by ho prodali. Pro naše muzeum by to bylo krásné, líbilo se mi to. Následovala tři dny jednání s majiteli a pak mi muzeum v Los Angeles řeklo, že mé muzeum je uzpůsobené na to, aby tento úžasný kousek vystavilo. Že by se k nám hodilo, že to bude důstojné.
Jak jste to zlato přepravovali?
Zlato se vezlo, dá se říct, jen v tašce, v ruce, v krabici. Úplně obyčejně, aby to nebylo nápadné a nikdo to nevěděl. Poslat poštou se to nedalo, aby se to neztratilo nebo nerozbilo. Spediční služby ani za to nechtěly ručit. Takže prostě někdo musel sednout do letadla, vzít to do ruky v tašce a převézt do Prahy. Tady v Praze se to proclilo.
Sběratel a obchodník s minerály Luboš Blaha za 40 let nasbíral tolik drahých kamenů, že už je neměl kam dávat. Naproti domu ve Dvoře Králové nad Labem si proto postavil Galerii minerálů, která s výstavní plochou 1 500 metrů čtverečních a 6 000 exponáty nemá u nás obdobu.
Kolik vlastně drahých kamenů vystavujete?
Teď tam máme zhruba přes šest tisíc exponátů, každý je originál. A větší polovina je z České republiky, z Moravy a ze Slovenska.
Jakou novinku chystáte do příští návštěvnické sezóny? A mimochodem, jaká byla ta letošní? Povedla se?
Letošní sezóna se povedla. Byla jednou tak dobrá než naše první, protože jsme měli letos druhý rok otevřeno. Věřím, že návštěvníci jsou spokojeni. A vrací se k nám, protože pořád expozici obměňujeme a doplňujeme. Zatím v oku nemám žádnou další raritu, ale je možné, že se něco vyskytne. Co se má stát, to se stane. Takže to bude překvapení, nevím, co ještě bude. Přijeďte se podívat. Máme otevřeno od 10 hodin dopoledne do 18 hodin do večera, každý den kromě pondělků a úterků.
Pozval vás do své Galerie minerálů ve Dvoře Králové nad Labem Luboš Blaha, sběratel a obchodník s minerály. Děkuji za rozhovor.
Související
-
Dvůr nad Zlato! Aneb kterak kus unikátního přírodního zlata doputoval z Ameriky až na východ Čech
Pojďte navštívit svět drahých kamenů a minerálů. Ve Dvoře Králové nad Labem mají od roku 2021 úžasnou Galerii minerálů.
-
Galerie minerálů ve Dvoře Králové nabízí další expozici. Potěší vás v ní drahé kameny z celého světa
Galerie minerálů ve Dvoře Králové nad Labem rozšiřuje výstavní plochu o další expozice. Ta nejnovější se věnuje různě velkým a barevným drahým kamenům z celého světa.
-
Cesta do českých pravěkých moří za buldočí rybou. A také za...
Jako patnáctiletý student nalezl zbytky velké křídové buldočí ryby rodu Xiphactinus na Šachově u Borohrádku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.