Kolik stojí život?! Seriál rozhlasových reportáží „Nemocnice na soutoku“. Plicní klinika

Plicní klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové prošla za více než 70 let své historie značným vývojem. Zatímco v 50. letech se tu léčili zejména pacienti s tuberkulózou, dnes přibývají nádorová onemocnění, civilizační respirační choroby, astma, fibrózy či chronická obstrukční plicní nemoc. A z nedávné doby také infekce covid 19.

Pokusíme tedy dnes s lékaři v čele s přednostou, docentem Vladimírem Koblížkem, přiblížit současnou podobu Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Ta má v péči několik set pacientů. Vznikla jako samostatná klinika v roce 1951, nenašli bychom ji ale v dnešním areálu hradecké fakultní nemocnice.

Čtěte také

Úspěch v léčbě nádorových onemocnění plic určitě spočívá ve včasném záchytu, tady na hradecké plicní klinice například jen v loňském roce prošlo screeningem na 450 pacientů. Nové možnosti ale nabízí především moderní biologická léčba. Ta je tvořena pacientům doslova na míru.

V roce 2020 i Plicní klinika FN HK řešila především covidové pacienty a může si připsat jeden republikový primát. Lékaři pod vedením Michala Kopeckého se tu zaměřují nejen na akutní případy, ale vzniklo tu i první postcovidové centrum pro pacienty s přetrvávajícími potížemi.

Plicní klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové se právem řadí mezi špičková pracoviště v rámci republiky. Vděčí za to svým zakladatelům, průkopníkům nových metod i technickému pokroku a novým technologiím. Jak ovšem říká její přednosta docent Vladimír Koblížek, je to především o lidech.

doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., přednosta Plicní kliniky FN HK
autoři: Jiřina Šmídová , baj
Spustit audio

Související