Kocianova houslová soutěž pro mladé hudební talenty překračuje hranice a vychovává špičkové virtuosy

19. únor 2024

Podíváme se do Ústí nad Orlicí, což je u sousedů v Pardubickém kraji. Každý rok se tam koná soutěž a festival s mezikrajovým, ba dokonce mezinárodním přesahem Kocianovo Ústí. Protože se letošní, už 66. ročník, rychle blíží, pozve vás ředitelka Kocianovy houslové soutěže Lenka Lipenská.

Lenka Lipenská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Letošní ročník houslové soutěže bude na začátku května, mohou se tedy ještě děti hlásit?
Soutěž probíhá vždy první týden v květnu a uzávěrka přihlášek je tradičně k poslednímu únorovému dni. Takže letos na to máme ještě o jeden den víc. Ale už jsem zaznamenala, že máme přihlášené dokonce dva soutěžící ze Spojených států amerických a z druhé strany světa zase i z Japonska. A začíná se hlásit také Evropa. Sleduji samozřejmě i naše české přihlášky, hlásí se nám tam staré dobré známé tváře, tak se moc těším.

Hrát famózně na housličky, to vyžaduje talent, ovšem především velkou píli a pracovitost. Takže děti mají můj velký obdiv.
Lenka Lipenská, ředitelka Kocianovy houslové soutěže

Děti se na tuhle vyhlášenou soutěž připravují po celý rok.
Soutěž je určena pro mimořádně talentované děti. V prvním soutěžním, vyřazovacím kole je určena povinná skladba. Tím je definována umělecká úroveň výkonu toho dítěte a opravdu to vyžaduje celoroční přípravu. Děti to vědí, hlásí se na soutěž a chtějí k nám do Ústí přijet. Ale ráda bych pozvala nejen k soutěžnímu účinkování, ale samozřejmě i posluchače, všichni jsou zváni do Ústí nad Orlicí. Protože soutěž je veřejná a může ji přijet kdokoliv sledovat. Věřím, že i laik ocení naprosto mimořádné výkony dětí do 16 let.

Čtěte také

Pamatuji si, že před lety jste byla u nás s mladou houslistkou, Terezkou Vondráčkovou.
Ano, ta je od nás z Ústí nad Orlicí. Spodní věková hranice soutěžících není určena, v historii soutěže byl nejmladším laureátem srbský houslista Stefan Milenkovič, dnes světový houslista, který se stal absolutním vítězem v šesti letech. Za svoji kariéru ředitelky soutěže jsem zaznamenala nejmladšího mongolského pětiletého soutěžícího. Rádi vzpomínáme i na ruskou houslistku Vasilisu Sokolovovou, té bylo šest let. To byl úplně maskot onoho ročníku.

Co cítíte, když vidíte malé děti hrát famózně na housličky?
Velký obdiv. Protože to vyžaduje talent, ovšem především velkou píli a pracovitost. Takže děti mají můj velký obdiv.

Vždy se snažíme, aby se u nás děti cítily dobře. Rádi bychom děti soutěžením nejen rozdělovali, ale hlavně hudbou spojovali.
Lenka Lipenská, ředitelka Kocianovy houslové soutěže

Vy jste říkala, že letos očekáváte i v uvozovkách staré, řekl bych mladé, dobré tváře, které se k vám vrací. Kocianky se tedy mohou děti účastnit opakovaně?
Ano, do soutěže se mohou přihlašovat tak dlouho, než jim vyprší věkový limit 16 let, což je dáno ročníkem narození. Tedy letos mohou být nejstarší ti, kteří se narodili v roce 2008. Dokonce máme v pravidlech, že i vítěz, tedy laureát, se může přihlásit opakovaně. To se také stalo. Pavel Eret se v letech 1982 a 1983 stal za sebou opakovaně absolutním vítězem soutěže.

Daniel Matejča a Lenka Lipenská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Mladý houslista Daniel Matejča byl kolikrát na soutěži?
Myslím si, že sedmkrát. Od svého raného věku k nám jezdil a stal se laureátem ve 14 letech. Takže od nějakých svých sedmi let na Kocianku jezdil. Teď už je mu 18 nebo 19 let. Věřím, že má před sebou skvělou houslovou kariéru. Prokázal to i v následných soutěžích Visegrádské čtyřky, kde se stal laureátem, věhlas ho již doprovází. Je za tím ona píle, ovšem Dan je opravdu mimořádně nadaný. To je talent.

Kocianovo Ústí. Když vznikla před půl stoletím v Ústí nad Orlicí myšlenka uspořádat pro mladé začínající houslisty soutěž spojenou se jménem ústeckého rodáka Mistra Jaroslava Kociana, jistě nikdo ze strůjců této myšlenky nepočítal s tím, že regionální soutěž přeroste v průběhu let do uznávané mezinárodní soutěže pro mladé houslisty do 16 let a projde jí celá plejáda vynikajících houslistů, kteří budou patřit koncem 20. a na začátku 21. století ke špičce české houslové hry.

Vy ovšem v Ústí nad Orlicí nepořádáte jen houslovou soutěž, ale i celý festival.
Je to Hudební festival Kocianovo Ústí, který rámuje a dotváří celou soutěž. Je samozřejmě zaměřený na houslovou hru.

Kolik takových talentů se u nás v Česku rodí?
Daniel je z Liberce a z Liberce pochází i laureát posledního ročníku Milan Kostelenec, který je v tuto chvíli už asi v Srbsku, protože na pozvání předloňské laureátky, Srbky Eleny Zorjan, přijel za ní a odehrají tam společně dva koncerty. V Česku máme talentované hráče, nicméně složení soutěžících je takové, že ze dvou třetin je to obsazeno ze zahraničí a třetina je Čechů. Je tedy vidět, že ta soutěž má své renomé a zvuk i v mezinárodním měřítku. Vždy se snažíme, aby se u nás děti cítily dobře. Máme poměrně široké spektrum cen, kterými obdarujeme více soutěžících než pouze laureáta. A máme třeba i dětskou porotu, která je zase složena z dětí z Ústí nad Orlicí. Hodnotí a udělují také ceny, takže se snažíme o přátelskou atmosféru. Soutěžící mají i možnost zasednout v soutěžním mezinárodním orchestru, kde společně nacvičují skladbu a potom ji na závěrečném koncertě vítězů odehrají. Naší snahou je, abychom děti soutěžením nejen rozdělovali, ale hlavně hudbou spojovali. Vznikají u nás cenná přátelství a partnerství pro pódia na celý život.

Hlavní cenou soutěže je, že laureát získává pozvání k účinkování na koncertě podle svého výběru v dalším ročníku soutěže.
Lenka Lipenská, ředitelka Kocianovy houslové soutěže

Pojďme zmínit i slavného Pavla Šporcla.
Pavel Šporcl je umělecký šéf našeho festivalu. Stal se laureátem v roce 1986 a je patronem soutěže, v současnosti také předsedou odborné sedmičlenné poroty. Porota je mezinárodní právě proto, že jsme mezinárodní soutěž.

Čtěte také

Pojďme ještě jednou na závěr pozvat na festival. Co nás v květnu v Ústí nad Orlicí čeká?
Festival začíná už poslední sobotu v dubnu, protože nemáme jen Kocianovu houslovou soutěž, ale i Heranovu violoncellovou soutěž, což je soutěž stejného formátu pro mimořádně talentované violoncellisty. Festival začíná už 27. dubna koncertem Jiřího Bárty za doprovodu polské filharmonie a potom se nám to překlopí v houslový svátek a především houslové koncerty. Samozřejmě Pavel Šporcl zahraje, ale ráda bych pozvala i na koncert posledního laureáta, který je Milan Kostelenec. Zahraje s Komorní filharmonií Pardubice. Je to hlavní cena celé soutěže, že laureát získává pozvání k účinkování na koncertě podle svého výběru v dalším ročníku soutěže. Takže Milan Kostelenec, 2. května v Ústí nad Orlicí.

Jakub Schmidt a Lenka Lipenská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Paní ředitelko, moc děkuji za rozhovor, ať se to povede a hráči i posluchači jsou spokojeni.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související