Kdyby měla Lhota pod Libčany les a moře, tak pak bude mít úplně všechno, směje se starosta Jelínek

19. červen 2024

Představíme vám obec Lhota pod Libčany ležící asi 11 kilometrů západně od krajské metropole na železniční trati spojující Hradec Králové s Chlumcem nad Cidlinou. V obci, jejíž historie sahá až do 14. století, kdy byla kolem roku 1375 založena jako opatovickým klášterem jako dřevorubecká osada, žije dnes kolem tisícovky obyvatel. 

Naším hostem je starosta Jaroslav Jelínek a tak se ho mimo jiné zeptáme, jak se ve Lhotě pod Libčany lidem žije. A hned se zeptám, jestli už je po jahodách? Protože vaše obec je známá svými jahodovými plantážemi.
Je to pravda. Když si lidé vybaví Lhotu pod Libčany, tak jahody jsou asi na prvním místě. Díky tomu, že naše Agrodružstvo pěstuje jahody ve velkém a pořádá každoroční oblíbené samosběry, kam se sjíždí spousta a spousta zájemců. Letos se tedy kvůli mrazům, které jahody poškodily, samosběr bohužel nekonal. Ale příští rok jahody opět určitě budou.

Jahody jsou s obcí hodně spojené, ale Lhota pod Libčany je také zasvěcena fotbalu. To je u nás hodně populární záležitost.
Jaroslav Jelínek, starosta obce Lhota pod Libčany

Kdybyste měl svoji obec představit někomu, kdo u vás nikdy nebyl?
Myslím, že jahody jsou s obcí hodně spojené, ale Lhota pod Libčany je také zasvěcena například fotbalu. To je u nás hodně populární záležitost, máme hodně mládežnických týmů, takže fotbalu se opravdu věnujeme. Z širokého okolí se k nám sjíždějí mladí hráči. Za nedlouho nás čeká tradiční turnaj O pohár starosty. Ale pro mne naše Lhota především krásná zelená vesnice s výbornou občanskou vybaveností. Máme vlastní mateřskou i základní školu, zdravotní středisko, kde také nově ordinuje zubař i praktický lékař. Máme hasičskou zbrojnici i zásahovou jednotku JPOIII. Takže já říkám, kdyby Lhota pod Libčany měla les a moře, tak už bude mít úplně všechno.

Čtěte také

Les tedy nemáte. Přitom obec byla založena jako dřevorubecká.
Prostě ho vykáceli. A je pravda, že takové místo pro odpočinek dospělých nám maličko chybí. Máme spoustu dětských hřišť, v tom jsme na výši. Ale máme uprostřed obce bývalý písák, který je teď trochu zarostlý, tak připravujeme jeho revitalizaci. Věříme, že tam si vybudujeme pěkné místo pro chvíle odpočinku.

Vy poházíte ze Lhoty, jste rodákem. Co vás na historii obce nejvíc zaujalo?
Momentálně mne nenapadá nic zásadního z historie. Jsme taková běžná vesnička, kde se odehrává mnoho každodenních událostí. Snad bych jen připomněl našeho slavného rodáka, loutkáře Matěje Kopeckého. Ten se narodil v zájezdním hostinci ve Lhotě pod Libčany. Tam máme trochu spor, protože po narození byl pokřtěn v kostele v Libčanech. A oni nám ho trochu berou. Tak prosím, nechte nám ho. Narodil se u nás v zájezdním hostinci, který ležel na trase směřující do Prahy.

Kaple Nejsvětější Trojice ve Lhotě pod Libčany

Vy také momentálně rekonstruujete kapli Nejsvětější trojice, které ale vypadá spíše jako kostel.
To je pravda. I stavební firma, která tu rekonstrukci provádí, tomu říká kostel. Oni jsou specialisté na tyto opravy a říkají, že tohle je opravdu veliká stavba z roku 1900. V roce 1933 proběhla první velká rekonstrukce kaple, to jsme se dozvěděli z listin, které byly teď nalezeny v časové kapsli umístěné v kopuli kaple. Úsměvné je, že v tom roce 1933 provedli kompletní rekonstrukci kaple za 20 tisíc korun. Nás to dnes bude stát 8 milionů. Tady je vidět, jak se mění hodnota peněz.

Úsměvné je, že v roce 1933 provedli kompletní rekonstrukci kaple za 20 tisíc korun. Nás to dnes bude stát 8 milionů.
Jaroslav Jelínek, starosta obce Lhota pod Libčany

Při rekonstrukci jsme ovšem museli sundat opravdu téměř vše, zůstaly jen čtyři obvodové zdi. Před samotnou rekonstrukcí zakázal statik vstup do kaple, protože hrozilo zřícení stropu. Nejhorší na tom je, že je to naše budova, takže žádné dotace. Vše musíme zaplatit ze svého.

Čtěte také

Žije se tedy u vás lidem podle vašeho názoru dobře?
Máme krásnou a velkou travnatou náves, tím se Lhota opravdu vyznačuje. K nespokojenosti obecních zaměstnanců, protože je vážně velmi pracné se o to celé starat. Nicméně kromě velké občanské vybavenosti máme u nás i skvělou dopravní dostupnost. Máme autobusové i vlakové spojení, v krajském městě Hradci Králové jste za 10 minut. Na druhou stranu dojedete autem do Prahy po dálnici za 40 minut. Tedy podle mne se u nás občanům žije dobře. A pokud ne, tak mi to přijďte na obecní úřad říct.

Takže si nestěžujete na úbytek obyvatel?
Vůbec ne, naopak, denně mi přichází několik e-mailů, jestli obec neprodává stavební parcely. Můžeme tedy konstatovat, že Lhota pod Libčany táhne, lidé by se k nám chtěli stěhovat. Ale bohužel, další místa ke stavení domů nejsou.

Lhota pod Libčany je pyšná na svoji bohatou občanskou vybavenost

U vás to prostě žije. A bude to žít i tento víkend!
Ano, to bude velká akce. Říkáme tomu u nás Tatavíkend, kdy otcové s dětmi vyrážejí na vodu. Rekord máme zatím 116 zúčastněných. Možná ho i letos překonáme, protože máme zatím nahlášeno 123 lidí. Takže to bude opět veliké, akce pouze pro tatínky a jejich potomky. Maminky mají vstup zakázán. A co se stalo na vodě, to tam také musí zůstat. Potom nás čeká také poslední víkend v srpnu posvícení, přesně sobota 24. srpna. To je spojeno s tradičním posezením pod kaštany. Jde o hojně navštěvovanou akci nejen místními, ale přijíždějí i lidé z okolí.

Tak si to zapište všichni do kalendáře. Starosta pozoruhodné obce Lhota pod Libčany Jaroslav Jelínek byl dnes naším hostem. Děkuji za zajímavý rozhovor.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související