Kde v kraji nejlépe třídí odpad? V Malé Úpě, Záměli a Hořicích. Letošní vítězové soutěže Čistá obec
Ani problémy, které nás v posledních měsících a letech provázejí, nezastavily stále rostoucí chuť Čechů třídit svůj odpad a méně zatěžovat životní prostředí. I letos tak mohli být vyhlášeni vítězové soutěže Čistá obec. V ní obce a města Královéhradeckého kraje přátelsky soupeří o to, čí obyvatelé lépe třídí odpad.
V průběhu roku 2021 nejlépe zvládli třídění odpadů v Malé Úpě, v Záměli a Hořicích. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo v krásných prostorách Muzea východních Čech v Hradci Králové.
Čtěte také
„Třídění odpadu považuji za dnes už běžnou součást života moderního člověka, něco, co by pro každého z nás mělo být naprosto přirozené,“ říká náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast životního prostředí, zemědělství a vodohospodářství Pavel Bělobrádek. „Dlouhou dobu to tak ale nebylo a všichni jsme se to museli naučit. Soutěž Čistá obec ukazuje, jak se nám v tomto směru daří zlepšovat. A protože zároveň sama ke třídění obce a jejich obyvatele motivuje, má velký smysl.“
Klání o vítězné příčky v soutěži Čistá obec se účastní všechny obce Královéhradeckého kraje, které jsou zapojené do systému zpětného odběru a využití obalových materiálů. Ten provozuje Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a. s. Soutěže se pořádají i v ostatních regionech, i v celostátním srovnání jsou na tom ale obce a města ze severovýchodu Čech velmi dobře.
Čtěte také
„Svou roli v tom může hrát skutečnost, že je Královéhradecký kraj turisticky oblíbeným regionem a zdejší obyvatelé ho pro sebe i pro jeho návštěvníky chtějí udržovat čistý,“ domnívá se regionální manažer společnosti EKO-KOM Jiří Záliš, podle kterého za úspěchy může být i obliba soutěže mezi občany a snaha v ní vyniknout.
Aby soutěž Čistá obec byla spravedlivá, je rozdělená do tří kategorií podle velikosti sídel. Ta nejmenší soutěží v kategorii do tří set obyvatel, střední obce, městysy a malá města mají kategorii od 301 do dvou tisíc obyvatel, městům pak patří kategorie nad dva tisíce obyvatel. Oceňují se přitom nejen tři nejlepší v každé z kategorií, ale také takzvaní Skokani roku, tedy obce, které se v uplynulém roce ve třídění nejvíc zlepšily.
Obce do tří set obyvatel
Přestože patří obce na stupních vítězů v této kategorii opravdu mezi ty nejmenší, jejich názvy zná většina lidí. Všechny jsou na horách a patří mezi oblíbené turistické cíle. Na třetím místě skončila stejně jako loni obec Bartošovice v Orlických horách, ze které se jen přes jeden kopec mohou lidé dívat na o něco úspěšnější sousedy v Říčkách v Orlických horách.
Čtěte také
Obě obce dělí vzdušnou čarou pouhých osm kilometrů, mohou si tak předávat s tříděním zkušenosti, případně se mohou poněkud početnější Bartošovice snažit v příštím ročníku Říčky trumfnout.
V letošním „horském“ klání se ale nakonec Orlické hory musely sklonit před nejvyšším českým pohořím. Právě z Krkonoš je vítězná Malá Úpa, příhraniční obec ležící přímo v národním parku, na jejímž území je i nejvyšší česká hora Sněžka.
Novou Ves najdete v okrese Praha-východ, na Liberecku, kousek od Plzně, v Ústeckém nebo Jihočeském kraji nebo třeba u Nového Města na Moravě. Ovšem jenom ta, která leží nedaleko Týniště nad Orlicí v okrese Rychnov nad Kněžnou, se může pyšnit titulem Skokan roku soutěže Čistá obec, a to v kategorii do tří set obyvatel.
Obce do dvou tisíc obyvatel
Ani v kategorii středních sídel se při přehledu úspěšných obcí příliš nepodíváme do nížiny. Třetí místo tady obsadil městys Černý Důl. Ten znají všichni, kteří za rekreačními pobyty nebo výlety míří do Krkonoš.
Čtěte také
S popularitou s ním může směle soupeřit držitel stříbrné příčky letošního ročníku Čisté obce. Tím je totiž obec Adršpach. Její starostku Danu Cahovou nečekaný úspěch překvapil. „Musím samozřejmě hlavně poděkovat občanům, protože oni třídí,“ reagovala starostka, která za dobrým umístěním v soutěži vidí prosbu směřovanou občanům, aby odpad třídili.
„Snaží se, abychom měli hezky čistou obec, tak jsme takhle krásně dopadli.“ A našlápnuto mají v Adršpachu k ještě větším úspěchům. Jak starostka prozradila, letos nechala obec ke každému domu umístit nádobu na plasty, takže lidé už nemusí s tímto druhem vytříděného odpadu chodit až ke sběrným hnízdům.
Čtěte také
„Sváží nám to svozová firma, do budoucna počítáme s tím, že totéž uděláme i pro papírový odpad a hnízda postupně úplně zrušíme. Nádoby na tříděný odpad budou u každého domu,“ dodala starostka Cahová.
Na velkého konkurenta by si tak možná měli dávat pozor v Záměli. Ačkoliv i v obci nedaleko hradu Potštejn ukázali, že třídit umí. Důkazem budiž, že loni si na vyhlášení výsledků soutěže Čistá obec přišli pro bronz, letos už vystoupali na příčku nejvyšší.
Skokanem roku v kategorii obcí do dvou tisíc obyvatel se stala obec Synkov-Slemeno z rychnovského okresu.
Obce a města nad dva tisíce obyvatel
Do Police nad Metují putuje potlesk za třetí místo v kategorii největších sídel Královéhradeckého kraje. Lepší byl jen Hronov a vítězné Hořice. Ty si úspěch vychutnaly už v loňském roce, kdy skončily na druhém místě, letos už to ale vyšlo s plnou parádou a osm a půl tisíce obyvatel města může slavit dobytí nejvyšší mety.
Radovat se ale mohou také v Červeném Kostelci. Jeho obyvatelé ukázali v uplynulém roce největší pokrok v třídění odpadu a po právu se tak stali Skokanem roku.
Kolektivní systémy Asekol a Elektrowin
Když se vyhlašují výsledky soutěže Čistá obec, nikdy se nezapomene ani na ocenění těch obcí a měst, ve kterých nejlépe funguje zpětný odběr dosloužilých elektrospotřebičů a elektrozařízení. Tím se zabývají kolektivní systémy ASEKOL a ELEKTROWIN, které také vyhodnocují a vyhlašují na tomto poli nejúspěšnější obce.
Čtěte také
Kolektivní systém ASEKOL letos jako nejlepší v kategorii do dvou tisíc obyvatel vyhlásil obec Lodín. V kategorii mezi dvěma a pěti tisíci obyvateli město Sobotka a nad pět tisíc obyvatel Rychnov nad Kněžnou. Speciální cenu, která je udělována ASEKOLem za nejvyšší výtěžnost známých červených kontejnerů, vybojoval městys Velké Poříčí.
V případě soutěže kolektivního systému ELEKTROWIN byla nejlepší v kategorii do dvou tisíc obyvatel obec Sadová, kategorii nad dva tisíce obyvatel vyhrálo město Vamberk. Také kolektivní systém ELEKTROWIN předával svou speciální cenu. Ne však za nejvyšší výtěžnost nádob ale za nejvýraznější meziroční procentuální nárůst sběru elektrozařízení (včetně chlazení) napříč velikostními kategoriemi obcí. Tuto speciální cenu si za loňské výsledky svého úsilí odnesl městys Machov.
Více informací nejen o soutěži, ale i o dalších projektech, je možné najít na internetových stránkách www.cistykraj.cz.
Související
-
Město bez odpadu. Vrchlabí chce snížit odpady na minimum a motivovat k co nejdůkladnějšímu třídění
Minimum odpadu a co možná největší jeho třídění, zapojení všech obyvatel a hlavně školáků. I speciální webové stránky. To je cíl vrchlabské radnice.
-
Třídění odpadu v Hradci Králové. Na co všechno jsou ve městě kontejnery a využívají je lidé správně?
Společnost Hradecké služby zajišťuje pro občany města svoz rostlinné biomasy, komunitní kompostování, svoz odpadů z odpadkových košů a související činnosti.
-
Jičínská radnice chce rozšířit systém svozu odpadu „od domu k domu“. Výsledkem je lepší třídění
V Jičíně přibydou barevné popelnice u rodinných domů v dalších vytipovaných lokalitách. Výsledkem pilotního projektu je lepší třídění a likvidace kontejnerových hnízd.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah i způsobenou škodu
-
Skopeček: S Havlíčkem dokážeme najít společnou řeč, pokud si v kraji nebudeme hrát na koalici a opozici
-
Hurikán Milton prošel Floridou a zamířil nad oceán. Miliony lidí nechal bez elektřiny, 4 připravil o život
-
Dezinformací o EU přibylo před eurovolbami. Podle analýzy se nejvíce šířily na TikToku a YouTube