Jelen evropský už nemusí být největším savcem žijícím v Krkonoších. Objevil se tam los evropský

6. květen 2024 15:55

Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.

Čtěte také

Zřejmě se jedná o jedince, kterého již v minulých dnech zaregistrovali polští kolegové na pomezí Sovích a Krzeszowských hor v Polsku.

„Je předčasné spekulovat o tom, zda se losi v Krkonoších usadí natrvalo nebo zda pouze migrují. Každopádně to je dobrá zpráva o stavu naší přírody. Vzhledem k tomu, že los se pohybuje v tradičním biokoridoru, je to důkazem smysluplnosti a efektivnosti těchto opatření a jejich ochrany,“ říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

Los není pro člověka nebezpečný

Jedná se o plaché zvíře, které stejně jako jiní živočichové může být agresivní, zpravidla jen když člověk ohrožuje mláďata v přítomnosti matky.

Čtěte také

Los je velmi pohyblivé zvíře a překonává velké vzdálenosti. Aktuálně jsou hlavním problémem pro přežití losů v české krajině lidské překážky v podobě husté silniční sítě.

„Z toho přirozeně pramení i určitá obava. Každé zvíře, když je v přírodě rušeno, může být plaché, případně i nebezpečné. I z Česka jsou známy střety se zvěří při autonehodách,“ vysvětluje mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Je třeba připomenout, že může následkem kolize dojít k vážné dopravní nehodě. Proto apelujeme na řidiče, aby při svých cestách, zejména v okolí Žacléře, byli obezřetní, protože srážka s losem může být oboustranně velmi nebezpečná.

Los evropský (Alces alces) je největší zástupce čeledi jelenovitých. Ve střední Evropě je zvířetem původním, ale v 15. století byl vyhuben. Dospělý samec v našich podmínkách může vážit 350-450 kg a dosahovat výšky v kohoutku přes dva metry. Samice jsou menší. Losi mají šedohnědou až černou srst. Charakteristická je pro ně velká protáhlá hlava se silným přečnívajícím horním pyskem. V Česku je stabilní populace přibližně 15 jedinců na Šumavě, kde losi našli prostor k životu v blízkosti Šumavského národního parku, resp. CHKO Šumava. Ojediněle jsou hlášena pozorování migrujících jedinců i z jiných částí republiky.

autoři: Karel Sladký , baj | zdroj: Správa Krkonošského národního parku
Spustit audio

Související