Jelen evropský už nemusí být největším savcem žijícím v Krkonoších. Objevil se tam los evropský
Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
Čtěte také
Zřejmě se jedná o jedince, kterého již v minulých dnech zaregistrovali polští kolegové na pomezí Sovích a Krzeszowských hor v Polsku.
„Je předčasné spekulovat o tom, zda se losi v Krkonoších usadí natrvalo nebo zda pouze migrují. Každopádně to je dobrá zpráva o stavu naší přírody. Vzhledem k tomu, že los se pohybuje v tradičním biokoridoru, je to důkazem smysluplnosti a efektivnosti těchto opatření a jejich ochrany,“ říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.
Los není pro člověka nebezpečný
Jedná se o plaché zvíře, které stejně jako jiní živočichové může být agresivní, zpravidla jen když člověk ohrožuje mláďata v přítomnosti matky.
Čtěte také
Los je velmi pohyblivé zvíře a překonává velké vzdálenosti. Aktuálně jsou hlavním problémem pro přežití losů v české krajině lidské překážky v podobě husté silniční sítě.
„Z toho přirozeně pramení i určitá obava. Každé zvíře, když je v přírodě rušeno, může být plaché, případně i nebezpečné. I z Česka jsou známy střety se zvěří při autonehodách,“ vysvětluje mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Je třeba připomenout, že může následkem kolize dojít k vážné dopravní nehodě. Proto apelujeme na řidiče, aby při svých cestách, zejména v okolí Žacléře, byli obezřetní, protože srážka s losem může být oboustranně velmi nebezpečná.
Los evropský (Alces alces) je největší zástupce čeledi jelenovitých. Ve střední Evropě je zvířetem původním, ale v 15. století byl vyhuben. Dospělý samec v našich podmínkách může vážit 350-450 kg a dosahovat výšky v kohoutku přes dva metry. Samice jsou menší. Losi mají šedohnědou až černou srst. Charakteristická je pro ně velká protáhlá hlava se silným přečnívajícím horním pyskem. V Česku je stabilní populace přibližně 15 jedinců na Šumavě, kde losi našli prostor k životu v blízkosti Šumavského národního parku, resp. CHKO Šumava. Ojediněle jsou hlášena pozorování migrujících jedinců i z jiných částí republiky.
Související
-
„Pozor! Slyším medvěda!“ V Krkonoších právě probíhá jelení říje a turisté si zvuky pletou s medvědy
Dobrý den, rád bych oznámil, že jsem zrovna pod Sněžkou a slyším tady řvát medvědy. Musejí být alespoň tři! Podobně zní maily či telefonáty na tísňovou linku Správy KRNAP.
-
Vlk je v Krkonoších už zase doma. Dvě smečky se podle zoologů pohybují v našich nejvyšších horách
Správa Krkonošského národního parku potvrdila výskyt vlků v našich nejvyšších horách. Jedna smečka se vyskytuje na polské straně, druhá na české.
-
Správa KRNAP kvůli ochraně citlivých druhů živočichů dočasně uzavřela některé cesty v horách
Správa Krkonošského národního parku ode dnešního dne až do konce května uzavřela některé turistické cesty nebo jejich úseky. Jde o místa, kde žijí citlivé druhy živočichů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Protestující: Gruzínská policie má taktiku na každý den. Někdy mlátí novináře, jindy nás nahání v ulicích
-
Politolog Just: Za plentou rozhoduje peněženka, ne hodnoty. ANO chce vládnout bez koaličního partnera
-
S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista