Kapela LuckyBand a sourozenci Lucie a Petr: Hudba a kočovný život jsou každodenní chleba muzikanta
Letošní plesová sezóna je v plném proudu. My vám představíme kapelu, se kterou se právě na plesech můžete potkávat. Je to LuckyBand z Hradce Králové, který hraje už přes 20 let převážně převzatou hudbu k tanci. Zajímavé je, že LuckyBand má kapelnici Lucii Houdkovou, a její bratr Petr Strejc je zároveň uměleckým vedoucím kapely.
Lucie, poslouchá vás Petr, když jste kapelnice?
Lucie Houdková: Přiznám se, že se těžko dá říci, že by měl i poslouchat. Protože je to zejména týmová práce. Takže do jisté míry je on ten krk, který mojí hlavou hýbe.
Čtěte také
Představte nám LuckyBand. Jak vůbec kapela vznikla před těmi 20 lety?
Lucie Houdková: Mám-li být upřímná, tak kapela vznikla tak, že jsem hodně chodila na plesy a vadilo mi, že po 22. hodině už si tanečníci v podstatě moc nezatančí, už je to jen takové pohupování. Tak jsme si říkali s kamarádkou, že založíme kapelu, která bude hrát čistě tanečně. Tak před těmi 20 lety vznikl LuckyBand.
Petr u toho byl tenkrát také?
Petr Strejc: V té době ještě ne, ale po nějakých pár sezónách jsem se ke kapele připojil a začal s ní spolupracovat. Jsem sice houslista, ale v LuckyBandu hraji na bicí nástroje.
Vaším tatínkem je Martin Strejc, vynikající varhaník. Tak kdybych se zeptal, jak jste se dostali k hudbě, je asi jasné, že to prostě bylo doma.
Lucie Houdková: Bylo to doma, možná pár věcí i na truc. Jako vymyslet něco nového, co tatínek nezná a nemůže nám do toho zasáhnout.
Petr Strejc: Velmi přirozeně byla u nás hudba daná. Aniž bych se nechal příliš ovlivnit, sám jsem cítil, že hudba je pro mě cesta, kterou bych chtěl jít. Cítil jsem to tak.
Hudba byla u nás v rodině daná. Aniž bych se nechal příliš ovlivnit, sám jsem cítil, že muzika je pro mě cesta, kterou bych chtěl jít.
Petr Strejc, umělecký vedoucí Lucky Bandu
Nejdřív byl tedy u vás obou klavír, když je tatínek varhaník?
Petr Strejc: Jak už bylo řečeno, jsem houslista, začínal jsem v pěti letech bez klavíru. Ovšem samozřejmě klavír jsem potom postupně ve svém hudebním životě přibral, takže ovládám i klavír. Ale primární byly housličky.
Čtěte také
Lucie, vy hrajete na pozoun. To je docela netradiční hudební nástroj pro ženu.
Lucie Houdková: Ano, je to tak. Myslím si, že hlavní motivací opravdu bylo, že tatínek je varhaník, strýc je varhaník, babička hrála, dědeček hrál, všichni hráli na varhany, tudíž já jako prvorozená jsem na varhany měla hrát též. Ale chtěla jsem prostě hrát na něco, čemu tatínek nerozumí, proto jsem si vybrala tento nástroj. A zároveň mě možná i do jisté míry imponovalo to, že jsme se v té době mohla pohybovat mezi samými muži, což je pro holku v 18 či 19 letech sympatické. Chodila jsem v té době s chlapcem, který na tento nástroj hrál, tímto ho moc zdravím. On mne inspiroval. Chtěla jsem hrát jako on.
Co všechno obnáší takový muzikantský a hudební život?
Petr Strejc: V prvé řadě je to velmi pečlivá a precizní příprava. To je asi nejzásadnější, málokdo to ovšem vidí a slyší. Člověk tomu musí věnovat čas, ideálně každý den. Je to každodenní chléb muzikanta. Musí se připravovat na další performance, ať už cvičí nové skladby nebo cvičí na nástroj, aby ho dokonale ovládal. Nebo se může připravovat skrze aranžování a psaní hudby, to všechno je tam zahrnuto. A to není vůbec vidět. Pak se můžeme bavit o samotné přípravě na výstup, jak budeme předvádět to, co jsme se naučili a nacvičili. A samozřejmě obnáší to i do jisté míry kočovný život. Mění se města a místa, kde může muzikant dělat lidem radost. Tím pádem k hudbě patří i cestování, které je, řekněme, opět denním chlebem.
Máme nový projekt Karibik naživo. Jde o hudebně taneční show, kde je živá kapela Lucky Band a Katy Bedlivá se svými tanečnicemi.
Lucie Houdková, kapelnice Lucky Bandu
A kromě toho ještě třeba učení na základních uměleckých školách.
Petr Strejc: I to tam je zahrnuto. Když člověk následně získá mnoho zkušeností, tak by asi bylo fér, abychom je zase my předávali dalším generacím a pokusili se co největší procento mladé generace nadchnout pro muziku. Nebo aby ji aspoň měli rádi.
Čtěte také
Teď je plesová sezóna, takže hraní asi máte teď hodně, je to tak?
Lucie Houdková: Ano, hraní je hodně. Máme z toho radost. Užíváme si ho každý víkend.
Petře, vy děláte také hudební režii v Českém rozhlase, co to všechno obnáší?
Petr Strejc: Je to tak. Hudební režisér se obecně pohybuje v prostředí hudební produkce. Tedy kdykoliv se natáčí hudební formát studiové kvality je u toho přítomen hudební režisér. Řeč je teď o klasické hudbě, kde hudební režisér dělá supervizora průběhu nahrávání. Zde je potřeba zajistit, aby nahrávaná skladba byla v souladu s notovou předlohou a to co v nejlepší technické a hudební kvalitě.
Když tomu tak není, tak jste první, kdo křičí stop.
Petr Strejc: Ano, já první křičím stop. Ale vesměs neradno to chápat autoritativně. Vše se děje ve spolupráci s nahrávaným subjektem, který to chce mít zrovna tak hezké. Tím pádem tam funguje dobrá spolupráce. Výsledek máme všichni jasně vytyčený.
Čtěte také
A děláte také aranže pro kapelu LuckyBand.
Petr Strejc: Ano, mimo jiné také pro kapelu LuckyBand. Asi v té nejvyšší míře v kapele aranžérsky působím vlastně de facto od úplného začátku. Aranžmá má několik rovin, buď se to zahraje, jako takzvaně cover, kdy píseň zahrajeme úplně přesně, jako zná publikum z rádií, nebo se tam může projevit i nějaká tvůrčí činnost. V mém případě se snažím třeba konkrétně zachovat pěveckou linku v originálním znění i formě, ale pod tím tam nenápadně infiltruji něco nového. Myslím, že to může nejedno ucho potěšit.
Pojďme na závěr říci, na čem aktuálně pracujete, co vás čeká v nejbližší době? Vím, že máte nový projekt, tak ho Lucie představte.
Lucie Houdková: Je to pravda. Máme nový projekt, a to s tanečnicí z Hradce Králové Katy Bedlivou. Vymysleli jsme u kávy projekt Karibik naživo, jedná se o hudebně taneční show, kde je živá kapela LuckyBand a Katy Bedlivá se svými tanečnicemi a s tanečníkem. Hrajeme karibské rytmy a do toho tančí tanečnice. Srdečně bych chtěla všechny pozvat na 25. dubna na hradeckou Náplavku, kde tato taneční show proběhne již podruhé. Jinak v rámci plesového hraní máme tento týden dvakrát věneček v Litomyšli, v pátek jedeme do Dvora Králové nad Labem a v sobotu budeme hrát v Jablonném nad Orlicí.
Takže krásný kočovný muzikantský život, tak si ho užívejte dál. Jsem moc rád, že jsme dnes mohli představit LuckyBand a sourozence Lucii Houdkovou a Petra Strejce. Ať se vám daří.
Související
-
Muzika je univerzální jazyk lidstva. A hudební nástroje mají duši, tvrdí kontrabasista Daniel Vlček
Hudbě zasvětil svůj život kontrabasista hradecké filharmonie Daniel Vlček, který se nedávno vrátil ze své čtyřměsíční muzikantské cesty po Severní Americe.
-
Muzika má být věrohodná a na nic si nehrát. Pohlazení lidé...
Naším hostem je folkový muzikant, zpěvák, herec i moderátor Víťa Troníček. A já se ho hned na úvod chci zeptat, zda bych si jej mohla na přivítanou pohladit. To byl...
-
Divadlo mám strašně rád, ale hudba mi dává křídla, usmívá se loutkoherec a muzikant Jiří Vyšohlíd
Hudba a divadlo se prolíná celým životem loutkoherce a jazzmana Jiřího Vyšohlída. Oslavil nedávno 80. narozeniny a tak bylo na co vzpomínat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.