Jiří Skopal: Při poslechu sboru Jitro vám nezmizí úsměv z tváře. Těchto slov kritika se stále držíme
Vždy, když potkám profesora Jiřího Skopala, sbormistra Královéhradeckého dětského sboru Jitro, tak se mi vrátí dětství a vzpomínky na úžasná léta ve sboru pod jeho vedením. Královéhradecký dětský sbor Jitro, který odborná kritika hodnotí jako jeden z nejlepších dětských sborů na světě, ani v této prapodivné době nezahálí a pilně zkouší.
Kdy jste naposledy zpívali lidem na koncertě?
Je to už několik měsíců, bylo to 29. srpna v krásném prostoru v Broumově v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Bohužel vše další, koncerty s Komorní filharmonií Pardubice a samostatné koncerty, vánoční turné, listopadové turné do Ameriky, všechno odpadlo. A skoro vše se přesunulo na pozdější termíny. Jsme moc rádi, že jsme měli odvahu a zvládli jsme o prázdninách, čili před necelým půlrokem, odjet ještě na Island.
Prof. Jiří Skopal (*15.8.1947)
sbormistr, hudební pedagog a organizátor hudebního dění. Od roku 1974 působí na Pedagogické fakultě Univerzity v Hradci Králové. V roce 1977 převzal vedení pěveckého sboru, který o rok později dostal název Královéhradecký dětský sbor Jitro. S tímto tělesem dosáhl národních a mezinárodních úspěchů na koncertních pódiích i v prestižních světových soutěžích.
Na Islandu jste byli poprvé. Jaké to bylo?
Úžasné. Měli jsme tam pouze dva koncerty, ale na dvou nejprestižnějších místech Islandu, v Reykjavíku, v obou hlavních katedrálách. A myslím si, že byl nezapomenutelný zážitek nejen pro mě ale i pro děti.
Měli jsme odvahu a stihli o prázdninách odjet na Island. Byla to láska na první pohled a nezapomenutelný zážitek pro mě i pro všechny děti.
Profesor Jiří Skopal, sbormistr Královéhradeckého dětského sboru Jitro
Vy samozřejmě jezdíte po celém světě. Ale Island se stal takovou láskou na první pohled?
Ano. A vyšlo i neuvěřitelně krásné počasí na Island.
Čtěte také
Jaké je na Islandu publikum?
Publikum bylo výborné, i když jsme tam zažili dobu omezení, čili vzdálenosti mezi posluchači, roušky a tak dále.
Jak vlastně vyučovat a zkoušet ve sboru, když se nemůže pořádně sejít dohromady?
Nikdy ani ve snu jsem si nepředstavil, že to takto jednou bude. Je to určitě složitá doba a zvlášť v oborech, jako je hudba či sport. Online výuka určitě není plnohodnotnou náhradou přímé výuky. Čili plavat se nenaučím, když se budu dívat do počítače. Obdobně je to i se zpíváním. Takže máme hlavně individuální online pravidelnou výuku, kdy se setkáváme. Řešíme to tím, že děti studují nové skladby a posílají nahrávku svého hlasu do sborové podehrávky a každý týden mají jiný úkol.
Před Vánocemi jste se snad i mohli ve skupinách chvíli scházet.
Před Vánocemi šlo potkávat se ve skupinách do 10 osob, takže jsme zpívali v oktetech. A to jsme právě prověřili z oné online výuky a z těch nahrávek, že i těžkou skladbu napoprvé ta osmička zazpívá, přijde jiná osmička a znovu ji zazpívá. Čili jde i tímto způsobem pracovat.
Každý pracuje sám doma individuálně na skladbě.
Ano, musí ukázat, že umí číst z not, že to umí zvládnout sám.
Tedy je to nová výzva a možná také i nějaké pozitivní zjištění.
Já také mám každý týden 5 minut individuálního poslechu každého zpěváka, takže mám mnohem lepší přehled o jejich kvalitách a výsledcích.
Čtěte také
O Jitru se říká, že je klenotem naší české kultury. Já bych pane sbormistře, alespoň větičku z jedné kritiky teď ocitoval: Jedním z duši naplňujících zvuků na této planetě musí být zpěv Jitra, českého dívčího sboru, nálada každého se pozvedá v okamžiku, když jejich hlasy naplní prostor. To je krásné.
Z toho máme velkou radost. Je to z kritiky našeho cédéčka Otvírání Bohuslava Martinů. Vyšlo po světě několik hezkých kritik. A jedna se mi moc líbila, bylo tam napsáno: Po celé dva dny, když jsem poslouchal tohle CD, tak mi nezmizel úsměv z tváře. Tak jsem si říkal, to bychom mohli používat. Myslím, že je to z kritiky Gramofon Magazine, nejprestižnějšího světového časopisu, kde vycházejí kritiky na přední orchestry a opery. Čili to potěší.
Čtěte také
Co vás vlastně potěší víc? Když čtete takové krásné kritiky nebo jsou to přeci jen koncerty a setkání s publikem?
Určitě je to zážitek z koncertů. To, co nám teď trošku chybí.
Co vy vás mělo čekat v roce 2021?
Já věřím, že se naše plány uskuteční. První koncert, který je naplánovaný, je českolipský komorní cyklus, festival Lípa Musica, kde máme 23. března v 19 hodin zpívat. A já jsem optimista, věřím, že to bude. Plány máme samozřejmě velké, nejen domácí jarní a podzimní koncerty, ale také dvě odložená turné v Americe, měli jsme být v březnu a v listopadu minulý rok. A dlouho jednám se sborem, s kterým jsme se spřátelili na festivalu v Austrálii před dvěma lety, o návštěvě a koncertech na Novém Zélandu. To by byl zase návrat na jižní polokouli, kde bylo Jitro v Austrálii před těmi dvěma lety také poprvé. A zapomněl jsem na soutěž první týden v červenci v italském Lecce, kde budeme už počtvrté.
Přijímáte teď vůbec nové zpěváčky?
Určitě přijímáme, na webových stránkách www.jitro.cz j e přihláška, může ji rodič pro dítě vyplnit a poslat. My ji rádi přijmeme. V září ty nábory příliš neproběhly, protože se velmi brzo uzavřela možnost vstupu do škol.
I když některé děti v šesti letech zpívají špatně, nakonec zazpívají šestnáctihlasy v Japonsku. Protože dřina je důležitější než talent.
Profesor Jiří Skopal, sbormistr Královéhradeckého dětského sboru Jitro
Jak poznáte, jestli mají děti talent a hodilo by se pro ně zpívání ve sboru?
Po oné online přihlášce online se spojíme a poslechneme si kandidáta. Zazpívá jednoduchou písničku. Ale řekl bych, i když některé dítě zazpívá v šesti letech špatně, tak tyto děti nakonec zpívají šestnáctihlasy v Japonsku.
Protože dřina je určitě také důležitá.
Dřina je nejdůležitější, důležitější než talent.
Říká profesor Jiří Skopal, sbormistr královéhradeckého broušeného hudebního diamantu, dětského pěveckého sboru Jitro. Moc děkuji za návštěvu. A přeji vám, ať se Jitro co nejdříve vrátí na pódia a následně do našich duší.
Já děkuji za pozvání a přeji krásný den. Na shledanou.
Související
-
Jitro oslnilo Austrálii! Zlatá královéhradecká děvčata sklidila u protinožců obdiv
Zlatou plaketu z Mezinárodního hudebního festivalu v australské Sydney dovezl domů do východočeské metropole Královéhradecký dětský sbor Jitro.
-
Profesor Jiří Skopal řídí už 40 let klenot české kultury královéhradecký dětský sbor Jitro
Prof. Jiří Skopal, sbormistr a umělecký vedoucí královéhradeckého dětského sboru Jitro, hostem živého vysílání.
-
Královéhradecký pěvecký sbor Jitro koncertem oslavil...
Proslulý dětský sbor Jitro z Hradce Králové včera koncertem oslavil kulaté narozeniny. Letos totiž slaví čtyřicáté výročí svého působení. Za tu dobu stihl odzpívat ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.