Úspěchy Báry Špotákové a dalších našich oštěpařů jako inspirace pro nové reprezentační dresy atletů

26. červenec 2024

Olympiáda v Paříži startuje. Přinese určitě neuvěřitelné sportovní výkony a krásné příběhy. My pro vás máme teď také jeden úžasný příběh kluka z Roudnice u Hradce Králové. Až se totiž budete dívat na naše atlety, tak si určitě všimněte jejich nových reprezentačních dresů, které některými svými motivy připomínají velké úspěchy českých oštěpařů. 

Denis Koutník ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Poprvé měli nové dresy čeští atleti na sobě na začátku června na Mistrovství Evropy, ale olympijská premiéra je teprve čeká. Určitě se na ni moc těší také autor této úžasní kolekce dresů, designér Denis Koutník. Vám je 25 let a moc gratuluji k takovému úspěchu, který se vám povedl.
Ano, je to dobré. Musím říci, že si to užívám. Ten začátek byl hektická, ten jsem si užíval hodně, teď už to trošku opadlo, ale s olympiádou to znovu ožívá. Jsem rád, jak dresy vypadají, doufám, že se budou líbit. Myslím si, že se to povedlo.

Rád chystám produkty, které odkazují na historii a mají nějakou myšlenku. Podle mne je dobré si stále připomínat, co jsme dokázali.
Denis Koutník, designér, autor návrhu reprezentačních dresů českých atletů

Je to nádhera. Já musím ještě zdůraznit, že nemluvíme o oné olympijské kolekci návrháře Jana Černého, která vzbuzuje mezi lidmi emoce. Líbí se vám jeho kolekce, ony baloňáky?
Uchopím to ze dvou pohledů. Dokážu pochopit, proč ta kolekce vznikla, ta myšlenka se mi líbí, chápu to, proč tak vypadá. Ale dokážu pochopit i názor starších lidí, že jim to jde proti srsti. Ale za mne, z mladší generace, musí říci, že mě to oslovuje. A věřím, že při tom slavnostním nástupu to bude mít efekt.

O co šlo při návrhu atletických dresů vám? Protože vaše kolekce v sobě skrývá také velký příběh. Jak jste se k tomu vůbec dostal ve 25 letech?
Díky svému studiu v Praze na UMPRUM nebo-li vysoké uměleckoprůmyslové škole. Čirou náhodou za námi přišel jeden kluk z marketingu z Atletického svazu, že by chtěli pro sportovce vytvořit novou kolekci. Aby lidé udělali nějaké návrhy. Přihlásil jsem se do výběrového řízení a ve třech kolech se ten výběr zužoval, až jsem dostal nabídku tu kolekci rozpracovat. Původně se mělo jednat jen o závodní dres pro muže a ženy, ale nakonec se kolekce rozvinula i na vycházkové oblečení. Taková všeobecná kolekce, aby v tom sportovci mohli nejen závodit, ale také se na závod připravovat.

Čtěte také

Tak pojďme říci onen příběh, který se za tím skrývá. Tady vidím dva pruhy, ale jinak je jich šest. Každý ten pruh symbolizuje oštěp?
Těch variant je víc. První myšlenka byla na závodní dresy, kde je těch pruhů, který jsou zastoupeny v oštěpech, šest. S tím, že pět z nich je na přední straně modrých a jeden zlatý. To je odkaz na Báru Špotákovou. když jsme kolekci vymýšleli, tak ona zrovna ukončila aktivní kariéru a já jsem jí tím chtěl poděkovat za to, co dokázala . Je v tom schovaná symbolika, kdy ona na olympijských hrách v Pekingu 2008 vyhrála zlatou olympijskou medaili až svým posledním, šestým hodem. Proto těch šest oštěpů či pruhů. Zároveň v tom člověk může vidět i atletickou dráhu, sportovci mne upozorňovali, že tam třeba vidí i vesla veslařů.

A potom je druhá část kolekce, kde jsou jen dva zlaté oštěpy či zlaté pruhy. To jste nám přinesl na ukázku do studia.
Ty symbolizují dva olympijské rekordy, které držíme v hodu oštěpem. Jeden je Báry Špotákové v ženské kategorii, druhý Jana Železného v té mužské. Tedy myšlenka byla zdůraznit historii a úspěchy našich oštěpařů. Rád chystám produkty, které odkazují na historii a mají nějakou myšlenku. Podle mne je dobré si připomínat, co jsme dokázali. Protože když si vezmete, kolik lidí obývá naši planetu, tak zdržet oba dva olympijské rekordy v hodu oštěpem, to je podle mne neuvěřitelné. A ještě bych upozornil, že použité barvy vycházejí z naší trikolóry. Je tam zastoupená i červená, která není z přední strany vidět, ale na zadní straně dresu je zase v podobě oštěpů.

Barvy vycházejí z naší trikolóry. Je tam zastoupena i červená. Z přední strany není vidět, ale na zadní straně dresu je v podobě oštěpů.
Denis Koutník, designér, autor návrhu reprezentačních dresů českých atletů

Vaše dresy měly premiéru na začátku června na aletickém mistrovství Evropy. Jaký to byl pocit? Byl jste tam se podívat?
Nebyl jsem tam, bohužel. V tomto čase jsem zrovna dokončoval studium, takže jsem tam nemohl odjet. Ale v televizi jsem to samozřejmě sledoval. Každý den jsem se na to koukal. Byl to super pocit, obzvláště, když se atletům dařilo. Bylo mi líto, když tam bylo mnoho čtvrtých míst, medaile jim utíkaly, až přišla ta vytoužená medaile, poslední den to odpálil oštěpař Jakub Vadlejch a získal zlatou medaili z mistrovství Evropy. V mém dresu. A zrovna zase posledním, šestým hodem. Napodobil tak Báru Špotákovou.

Kolekce oblečení a dresů pro české atlety

Byla to opravdu první myšlenka, která vás napadla, udělat ty oštěpy?
Byla. Hledal jsem nějaký příběh, na který bych se odkázal. A shodou okolností jsem narazil právě na Báru Špotákovou, že končila kariéru. A i to, že držíme ty rekordy, máme úspěchy. Tak jsem na to chtěl navázat. Mělo to samozřejmě nějaké další varianty, třeba složitější, ale já mám rád jednoduchost. Tak jsem se potom vrátil zpátky k původní variantě, která se i atletickému svazu zalíbila.

Když Bára Špotáková a Jan Železný viděli dresy, tak říkali, že jsou poctěni. To mi asi udělalo největší radost. Že se sportovcům dresy líbí.
Denis Koutník, designér, autor návrhu reprezentačních dresů českých atletů

Vím, že máte rád sport a hrajete i fotbal.
Fotbal hraji amatérsky, ale jinak mám rád všechny sporty. Atletiku, musím říci, mám rád hodně.

Co ještě děláte kromě designu? Designovou školu máte tedy už vystudovanou?
Ano, teď jsem ji dokončil. Nechám si nyní otevřená vrátka, co budu dělat. Ale designu bych se chtěl rozhodně dál věnovat. Není to úplně jednoduché, protože těch projektů zase není tolik na to, kolik lidí se tomu věnuje. A v nejbližší době se chystám podívat i do Paříže. Ve středu letím.

Je to úžasná možnost podívat se na olympiádu, kde budou atleti bojovat o medaile ve vašem dresu. Co to znamená pro pětadvacetiletého kluka?
Je to skvělý úspěch a skvělý pocit. Ale zároveň i zodpovědnost, aby to nezůstalo jen o tom o jednom úspěchu. Chci pokračovat dál a pracovat na dalších projektech. Doufám, že budou přicházet. Ale kde se vidím třeba za 10 let, to vůbec netuším. Doufám, že budu pořád tady, nechci opouštět rodnou hroudu, když to tak řeknu. A věřím, že toho budu mít více za sebou. Že to neusne jen na tom jednom projektu.

Denis Koutník ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Věříme, že naši atleti přivezou ve vašich dresech spoustu medailí. A že jim ty oštěpy přinesou štěstí.
Já děkuji. To by bylo skvělé. Já jsem možná největší radost z toho, když Bára Špotáková a Jan Železný viděli ty dresy a říkali, že jsou poctěni tím, jak to vypadá, i za ten odkaz na ně. To mi asi udělalo největší radost. Že sportovcům, pro které je to dělané, se to vlastně líbilo nejvíc.

Říká Denis Koutník z Roudnice u Hradce Králové, autor designu letošních nových atletických reprezentačních dresů. Moc děkuji za rozhovor.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související