Jak se má vaše lymfa? Lymfatickému systému škodí každodenní stres a nepravidelná životospráva

17. srpen 2020

Lymfatický systém má zásadní význam pro regeneraci tkání a ochranu lidského těla před nemocemi, protože právě lymfatický systém jej zbavuje toxinů. Ale aby tomu tak bylo, musí lymfa nerušeně proudit, což se jí při hektickém životním stylu 21. století daří jen u málokoho z nás.

Certifikovaná výživová poradkyně Petra Henychová ze společnosti HERB and ME v naší radioporadně na téma: lymfa z pohledu výživy a pohybu. Zdravá detoxikace.

Petra Henychová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Lymfě škodí každodenní stres, nepravidelná životospráva, jídelníček s přemírou sladkostí, rafinovaných potravin, chemických aditiv, tučných pokrmů, červeného masa nebo mléčných výrobků.

Činnost lymfatického systému negativně ovlivňuje také nedostatek času. Pokud si neuděláte čas na sebe, třeba na vyléčení chřipky, škodíte tak i lymfatickému systému. Jste-li ve stresu, má váš lymfatický systém další problém. Tedy, vy máte další problém. Jak to poznáte? Poměrně snadno.

Nesprávně proudící lymfa má totiž nepřehlédnutelné následky. Když tělo díky ní neodvádí toxiny, je „zavodněné“, oteklé (především v oblasti nohou), výrazně se zhorší nebo objeví celulitida, často se perete s únavou, bolestmi hlavy, možná zaregistrujete a uvědomíte si i to, že jste najednou častěji nemocní.

Lázeňská kúra, masáž, relax

Co dělat, když se ve vás teď pere svědomí s obavami o zdraví? Hýbat se je jedna z podmínek. Pohyb podporuje proudění lymfy skvěle a jednoduše.

Čtěte také

Stejně jako masáže, především ve spodní části těla. Důležitá je i změna jídelníčku. Po konzumaci tučných, přeslazených, chemicky upravovaných potravin může zůstat v organismu opravdu velké množství odpadů. Po jednoduchých jídlech z původních farmářských surovin, čerstvého ovoce a zeleniny to tak zlé nikdy nebude.

A samozřejmě je nezbytný dobrý pitný režim opřený o vodu, minerálky s nízkým obsahem sodíku nebo bylinkové čaje.

Existují i speciální směsi na rozproudění lymfy, například s obsahem svízelu (jako je směs Moringa se svízelem, jehož antioxidační schopnosti vám ještě pomohou zpomalit stárnutí a nakopnout regeneraci buněk).

Petra Henychová
O zdravou výživu a celkově zdravý život styl se zajímám odjakživa. Ale až když se mi narodila první dcera, cítila jsem tu velkou zodpovědnost, která na mě ležela. Jak se naše děti budou stravovat během svého života hodně ovlivní rodiče. Z toho důvodu jsem si udělala kurz výživového poradce a výživě se od té doby věnuji profesionálně. Považuji za velice důležité předat vědomosti ohledně zdravé výživy nejen dětem, ale každému, kdo bude poslouchat a o mé rady stát.

A pozor, lymfa snadněji proudí také při správném dýchání! Hlubokém, do břicha, při kterém se do těla dostane maximum kyslíku a vy se uvolníte po stresem nabitém dni.

Blanka Malá a Petra Henychová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s Petrou Henychovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související