Rady pro zahrádkáře a správná příprava ovocných stromů na zimu. Nastává období vegetačního klidu

2. prosinec 2024

Dnes je to po čase opět zahrada, co nás bude v radioporadně zajímat. Ovocné stromy a keře. Naším hostem je Ing. Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky.

Začal prosinec, tak do čeho se můžeme teď na zahradě pustit? A jak musíme o ovocné stromy správně pečovat v období vegetačního klidu. Kdy přesně vlastně je ono období vegetačního klidu?
Nemá úplně specifikované datum. Začíná ale tehdy, kdy stromy shazují listí. Což je u ovocných stromů různé podle druhu. Peckoviny už mají listí samozřejmě dole, u jabloní postupně padá. Takže v nejbližších dnech bude nastávat opravdu zimní období, období vegetačního klidu.

Martin Ludvík ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tak se možná vrátíme kousíček zpátky. Co by ideálně mělo být hotové z podzimu?
Těch věcí je celá řada. Měli bychom mít samozřejmě jednak sklizené ovoce, které využijeme pro vlastní potřebu v kuchyni, ale musíme si uvědomit, že bychom také měli odstranit ovoce, které nám na zahradě shnilo. To, které je popadané na zemi nebo visí ještě na stromech. Typicky třeba u některých peckovin, u švestek, jsou to takové mumifikované plody.

Někdy zahrádkáři chtějí mít tu práci brzy hotovou a snaží se sázet stromky třeba začátkem října. A to úplně ideální není.
Ing. Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky

A to z toho důvodu, že ty mikroorganismy mohou způsobit celou řadu chorob, zejména v dalším roce. Ony tímto způsobem přežívají v přírodě a na jaře nám pak mohou vehementně napadat příští úrodu. A samozřejmě odstranit také popadané listy, protože ty jsou také zdrojem infekcí, ze kterých se v nadcházející sezóně budou rozšiřovat choroby i někteří škůdci.

Čtěte také

Vy jste odborníkem na jablka. Tak se zeptám, jak je správně skladovat. Protože někdy jablko rozkrojíme a kolem jadřince byla shnilá. Myslíte si, že to bylo tím, že zůstaly v mraze, nebo že byly špatně uskladněné?
To není uskladněním, bylo to těmi jarními mrazy, které naprosto fatálně postihly zejména území Čech. Většinu úrody bohužel zničily zcela a tam, kde něco zůstalo, tak úroda v nějaké míře zejména u jablek, většina plodů nemá jádra. Protože jádra jsou to první, co u malých plůdků dokáží mrazy poškodit.

A tím, že tam ta jádra nejsou, tak se trošku snižuje i skladovatelnost. Vidíte takovou tu zahnědlou barvu. Ono to není nic, co by bylo snad škodlivé, že byste to jablko nemohla bez obav sníst. Ale ta jablka budou velmi rychle podléhat zkáze. Určitě je nebudeme moci uskladňovat až do jara.

Čtěte také

Než se dostaneme k prořezávání stromů, jak je to s jejich výsadbou. Pokud by někdo chtěl, může ještě teď vysadit nové stromky?
Určitě, v tom problém není. Protože záleží na počasí. Teď stále panuje spíše podzimní počasí, půda není zamrzlá, což je podstatné a je relativně vlhká. Nějaké srážky jsme tu v posledních dnech měli, takže nic nebrání výsadbě stromů. Ono je to dokonce lepší sázet je později.

Někdy zahrádkáři chtějí mít tu práci brzy hotovou a snaží se sázet stromky třeba začátkem října. A to úplně ideální není. Tedy teď ještě určitě s výsadnou žádný problém není. Dá se to udělat. Pokud by bylo sucho, to platí pro stromky, které už jsme vysázeli z podzimu, tak je velmi dobré zalévat. Protože pokud by přišly nějaké větší mrazy, tak je pak větší šance, že ty stromky dobře přezimují.

Celou ovocnářskou radioporadnu s Ing. Martinem Ludvíkem, předsedou Ovocnářské unie České republiky, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související