Původní ovocné stromy se vrací do Krkonoš. Nedaleko Černého dolu stojí od tohoto týdne nová alej

30. říjen 2024 08:56

Nedaleko Černého dolu v Krkonoších roste od tohoto týdne nová alej ovocných stromů. Za přispění Nadačního fondu společnosti Škoda Auto ji tam vysadila Správa Krkonošského národního parku. Ovocné stromy sice možná nejsou pro Krkonoše úplně typické, ale některým odrůdám se tam daří.

Čtěte také

Zhruba patnáct brigádníků se od dopoledne ohánělo lopatami, a nezastavil je ani déšť.

Vysadit padesát stromů nějakou dobu trvá, říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. „Výsadba této aleje, kde je zhruba 50 stromů, nám zabere celý den. Nicméně ještě tomu muselo o víkendu předcházet vykopání jam. To kdybychom měli dnes dělat, tak bychom nestihli vůbec nic. A zároveň v dalších dnech bude dodavatel instalovat individuální ochrany a pomocí kůlů ty vysazené stromy zpevňovat.“

Lokalitu pro novou alej vybírala správa parku tak, aby nové ovocné stromy místo oživily a něco mu přinesly. „Tady jsme na Naučné stezce svaté Barbory nad Černým dolem. Je to turistická trasa, která není úplně frekventovaná, zasloužila by si možná větší pozornost návštěvníků hor, protože je krásná.

Čtěte také

„Odtud se dostanete směrem k Janským Lázním, zpátky do Černého dolu nebo naopak přes hřeben na Bolkovské louky. Takže věříme, až tyto nově vysazené stromy odrostou a budou kvést, tak budou lákat turisty. Protože ta trasa bude opravdu velmi krásná, doplňuje Radek Drahný.

Během několika let tak bude možné si při procházce na horách utrhnout čerstvé jablko, švestku nebo hrušku. Když pomrzly letos ovocné stromy v nížinách, musí být na horách ještě hůř, řeknete si možná.

Čtěte také

Ale je to jinak, ujišťuje ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Krkonoše mají, byť třeba nejsou úplně původní, své ověřené odrůdy ovocných stromů, staré přes 200 let. A složité letošní jaro ukázalo, že zatímco ve většině regionu ovocné stromy pomrzly, tak v Krkonoších se jablek urodila spousta.

Andrea Skalníková, odbornice správy parku na péči o mimolesní zeleň, k tomu dodává, že inspirací byla mimo jiné i druhová skladba, kterou na horách volili naši předkové už před desítkami let. „Také. A současně jak se trochu mění klima, tak nám nevadí, že se maličko posouvá nadmořská výška, kde se ovocným stromům daří. Už víme, že je můžeme dávat i do vyšších partií hor.

V podobných aktivitách chce Správa Krkonošského národního parku společně se svými partnery pokračovat, zatím vysadili zhruba 400 ovocných stromů.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související