Jak ovlivnila letošní distanční výuka zájem žáků o studium na hradeckých vysokých školách?

12. květen 2021 11:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto)

Už je to nějakou dobu, co hradecké vysoké školy ukončily termíny podání přihlášek ke studiu. Studentů se na ně přihlásila celá řada. Nekomfort distanční výuky ale některé z nich od podání přihlášky odradil. Stejně jako jednu ze studentek Univerzity Hradec Králové. 

„Kvůli distanční výuce jsem ztratila motivaci dál studovat," popisuje své aktuální pocity studentka Lucie Kořínková.

Čtěte také

A zároveň doplňuje, že po střední škole šla na rok pracovat, pak se vrátila zpět ke studiu a začátky byly krušné.
„Bylo pro mne strašně těžké se znovu dostat do studentského života, začít se učit. První ročník byl hodně těžký a když už se mi to povedlo, tak přišla pandemie a začala nám distanční výuka. A to mě nebavilo, to není ono sedět doma u počítače . Chybí tam kontakt s lidmi, takže jsem ztratila motivaci k dalšímu studiu."

I přes překážky, které poslední dobou kvůli koronaviru studenti zažívali, se i tak velká řada z nich rozhodla ve studiu pokračovat.

Fakulta vojenského zdravotnictví v Hradci Králové například zaznamenala podle informací proděkana pro studijní a pedagogickou činnost Tomáše Kučery vyšší počet přihlášek oproti loňskému roku na obor zdravotnické záchranářství.
„Vysvětluji si to tím, že jsme měli v loňském roce novou akreditaci, získali jsme ji poměrně pozdě a bylo méně času na podávání přihlášek. Letos už byl ten čas standardní, takže se zájem se zvýšil."

02986544_6.jpeg

„Naopak u vojenského všeobecného lékařství je zájem mírně nižší, ale nevyvozoval bych z toho nějaké závěry."

Děkan Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy v Hradci králové Jiří Manďák se domnívá, že zájem o studium je stejný jako loni.
„Je to zhruba okolo 2 000 přihlášek, je to podobné jako v minulých letech. Stále je největší zájem o všeobecné lékařství."

Čtěte také

Na Univerzitě Hradec Králové pak podle mluvčího Jakuba Nováka zaznamenali v důsledku koronaviru zájem o sociální obory.
„Je to typicky třeba obor sociální práce, jeden z nejoblíbenějších na Univerzitě Hradec Králové. Tady zaznamenáváme až padesátiprocentní nárůst zájmu uchazečů o toto studium."

„A pak je to další zajímavý obor na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, kterým je speciální pedagogika. Tady je nárůst zájmu uchazečů o studium zhruba třicetiprocentní."

Univerzita ale také každoročně zaznamenává pokles zájmu, který je napříč celou republikou, a to o technické a přírodovědné obory. Jedná se tedy například o budoucí učitele fyziky, chemie nebo biologie.

Spustit audio

Související