Hradecké minuty! Kdo si počká, ten se dočká aneb Příběh hradeckého zvonu Augustina
Milí posluchači, že je zvon Augustin, vážící 8 tun, jedním z největších v České republice, jistě všichni víte. Věděli jste ale, že si musel počkat několik desetiletí, než byl zavěšen na Bílou věž? Hradec Králové má bohužel velmi střípkovitě dochované prameny. Ale i z toho mála, co se dochovalo, se podařilo poodhalit tajemství jednoho ze symbolů města českých korunovaných královen.
Čtěte také
Zvon si objednali Hradečtí u zvonaře Ondřeje Žáčka, který jim ho v roce 1509 vyrobil. Nepochybně už tehdy totiž bylo v plánu postavit zvonici, protože se zvon se svými parametry nemohl do věží chrámu svatého Ducha vejít. Bohužel v té době vrcholilo nepřátelství mezi královskými městy a šlechtou, do něhož byli významně zapojeni i Hradečtí.
A plán na stavbu kampanily musel ustoupit budování jiné věže, nazývané podle majitele pozemku Kropáčka. Zvon byl proto provizorně umístěn na účelově zhotovenou dřevěnou konstrukci na hřbitově obklopujícím chrám svatého Ducha a byl od svého počátku využíván.
Příběh hradeckého zvonu Augustina se opět vynořuje až ve druhé polovině 16. století. V roce 1574 došlo k rozhodnutí, že bude v sousedství svatého Ducha vybudována víceúčelová věž, do které bude zvon umístěn. Stavba se ještě téhož roku rozběhla. Původní projekt počítal s nižší, čtyřpatrovou stavbou, jež měla končit nad velkým oknem v místě zavěšení zvonu.
Čtěte také
Protože však panovala obava, že stavba nebude s ohledem na potřeby velkého zvonu stabilní, bylo rozhodnuto vystavět nástavbu, k čemuž došlo v roce 1580. Scházely však peníze na zastřešení, které bylo nakonec vyřešeno provizorní dřevěnou střechou. Zvon Augustin byl do věže zavěšen v roce 1581, po více než sedmdesáti letech od svého ulití.
K další úpravě střechy došlo v roce 1585, kdy byla opatřena měděnou makovicí s pozlacenou hvězdou. Plechem byla celá báň pobita v roce 1596. Kampanila, které se původně říkalo Nová věž, byla dokončena.
Hradecké minuty můžete sledovat a poslouchat ZDE.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka