Hory celého světa na jednom místě. Přenos z 37. ročníku filmového festivalu v Teplicích nad Metují

28. srpen 2020

Teplice nad Metují hostí od čtvrtka 27. do neděle 30. srpna 2020 již 37. ročník Mezinárodního festivalu horolezeckých filmů. Jaký bude? Bude zvláštní a jistě výjimečný v mnoha ohledech. Protože je i zvláštní a výjimečná doba, která neustále přináší různá překvapení. Tak si držme navzájem palec!

Návštěvníky čeká přehlídka soutěžních i nesoutěžních filmů z celého světa s horolezeckou a jinou sportovní tematikou, výstavy fotografií, přednášky a besedy s hosty.

37. ročník Mezinárodního festivalu horolezeckých filmů v Teplicích nad Metují

A Český rozhlas Hradec Králové pro vás připravil v pátek 28. srpna od 9:00 do 12:00 přímý přenos z tohoto zajímavého festivalu.

Od mikrofonu se na vás těší Lada Klokočníková a Jiří Kánský.

Adam Ondra

Hlavním hostem festivalu bude lezec Adam Ondra, který se již ve dvanácti letech zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost a je čtyřnásobným mistrem světa.

Čtěte také

Přes deset let vede žebříčky skalních lezců a světová média jej nazývají českou senzací sportovního lezení.

V září 2017 jako první přelezl novou nejtěžší cestu světa Silence (vlastní projekt obtížnosti 9c) a opět tak posunul hranice lezení.

V letech 2007-2018 byl desetkrát nominovaný na ocenění Salewa Rock Award, které pětkrát získal.

Je držitel ceny Jiřího Gutha-Jarkovského za rok 2017, nejvyššího ocenění Českého olympijského výboru.

Lucie Hrozová

Dalším zajímavým hostem bude Lucie Hrozová, horolezkyně a reprezentantka v závodním lezení, která patří mezi světovou elitu v lezení mixových a drytoolingových cest na skalách.

Prachovské skály

Světových výkonů dosáhla i v závodním ledolezení, za svou kariéru získala 14 medailí ze Světového poháru.

Anna Hanuš Kuchařová

Těšit se můžete i na Annu Hanuš Kuchařovou. Ta při studiu architektury objevila slackline. Vášeň přerostla v profesionalitu, stala se z ní provazochodkyně, slacklinerka. Chodila po lajnách na čtyřech kontinentech. Nad pouští, mořem i ledovcem. Nejvýš kilometr nad zemí. Je dlouhodobě nejlepší Češkou v tomto sportu a patří do širší světové špičky.

Anna Hanuš Kuchařová, jedna z nejlepších slacklinerek na světě

Na krátkou dobu držela evropský rekord. Je organizátorkou i účastnicí mezinárodních slackline projektů. Založila Slackline Academy a čtyři roky byla prezidentkou České asociace slackline. Jako první strávila na lajně 24 hodin bez přestávky. A ve vzduchu dokonce řekla „ano“ jednomu báječnému muži.

Jan Tráva Trávníček

Cestovatel a horolezec Jan Tráva Trávníček je původním povoláním geodet. Působí také jako pedagog, manažer hudební skupiny a organizátor cyklistických závodů.

Čtěte také

Ve vysokých horách začal lézt v roce 2000. Do roku 2014 úspěšně vylezl na čtyři osmitisícovky.

V letech 2009 a 2011 spolu s Jakubem Vaňkem vystoupili na Gašerbrum I a Manáslu. Roku 2012 potom s Radkem Jarošem úspěšně zdolali vrchol desáté nejvyšší hory světa Annapurny. Stali se tak teprve čtvrtým a pátým Čechem na vrcholu této hory. S Jarošem v červenci roku 2014 podnikl expedici na K2.

Tato expedice byla úspěšná a Jaroš s Trávníčkem, se stali teprve čtvrtým a pátým Čechem, kteří dokázali na K2 vystoupit, navíc bez použití kyslíkových přístrojů.

Zdeněk Háček Hák

Skialpinista, horolezec, pískovcový lezec a horský vůdce Zdeněk Háček Hák leze od roku 1997.

Čtěte také

V roce 2016 sjel na lyžích sedmitisícovku Nošak, za kterou obdržel ocenění výstup roku, v roce 2017 spolu s Markem Holečkem vylezli prvovýstup na osmitisícovku Gašerbrum I.

Držitel Zlatého cepínu Zdeněk Hák letos objel na kole Česko a navštívil 16 lezeckých oblastí. V každé z nich pak lezl s některou z legend českého horolezectví!

Na území České republiky platí mimořádná opatření vyhlášená vládou ČR v souvislosti s epidemií koronaviru.

Himálaj. To je příběh vysokých hor, budhistické kultury a úžasných potomků Tibeťanů

Dle aktuálně platných nařízení splňuje Mezinárodní horolezecký filmový festival všechna kritéria pro jeho konání.

To znamená že:

vnitřní prostor kina nepřekračuje povolenou kapacitu 500 osob, prosíme návštěvníky, aby nosili v kině roušku,
nákupem vstupenky návštěvník stvrzuje, že není v nařízené domácí izolaci ani karanténě a nevykazuje známky onemocnění covid 19
venkovní program v parku bude omezen do 1000 osob,
po konzultaci s hygieniky a nutnosti monitorovat počet návštěvníků, bude vstup do parku pouze od přejezdu u školy a východ z parku u řeky směrem k pěší zóně,
po celém areálu bude zajištěno dostatečné množství dezinfekce pro návštěvníky,
prostory kina a toalet budou pravidelně čištěny a dezinfikovány,
na místě bude k zakoupení dostatečné množství roušek,
po celou dobu konání festivalu bude zajištěna zdravotní služba,
žádáme návštěvníky festivalu aby se v případě projevů onemocnění covid 19, nebo v případě, že budou informováni, že přišli do styku s nakaženou osobou, co nejdříve vrátili do místa trvalého bydliště a informovali svého praktického lékaře.

37. ročník MHFF 2020 se proto bude konat bez omezení mimo opatření uvedená výše. Pořadatel je v kontaktu s Krajskou hygienickou stanicí a sleduje aktuální nařízení vlády.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...