Hory celého světa na jednom místě. Přenos z 37. ročníku filmového festivalu v Teplicích nad Metují
Teplice nad Metují hostí od čtvrtka 27. do neděle 30. srpna 2020 již 37. ročník Mezinárodního festivalu horolezeckých filmů. Jaký bude? Bude zvláštní a jistě výjimečný v mnoha ohledech. Protože je i zvláštní a výjimečná doba, která neustále přináší různá překvapení. Tak si držme navzájem palec!
Návštěvníky čeká přehlídka soutěžních i nesoutěžních filmů z celého světa s horolezeckou a jinou sportovní tematikou, výstavy fotografií, přednášky a besedy s hosty.
37. ročník Mezinárodního festivalu horolezeckých filmů v Teplicích nad Metují
A Český rozhlas Hradec Králové pro vás připravil v pátek 28. srpna od 9:00 do 12:00 přímý přenos z tohoto zajímavého festivalu.
Od mikrofonu se na vás těší Lada Klokočníková a Jiří Kánský.
Adam Ondra
Hlavním hostem festivalu bude lezec Adam Ondra, který se již ve dvanácti letech zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost a je čtyřnásobným mistrem světa.
Čtěte také
Přes deset let vede žebříčky skalních lezců a světová média jej nazývají českou senzací sportovního lezení.
V září 2017 jako první přelezl novou nejtěžší cestu světa Silence (vlastní projekt obtížnosti 9c) a opět tak posunul hranice lezení.
V letech 2007-2018 byl desetkrát nominovaný na ocenění Salewa Rock Award, které pětkrát získal.
Je držitel ceny Jiřího Gutha-Jarkovského za rok 2017, nejvyššího ocenění Českého olympijského výboru.
Lucie Hrozová
Dalším zajímavým hostem bude Lucie Hrozová, horolezkyně a reprezentantka v závodním lezení, která patří mezi světovou elitu v lezení mixových a drytoolingových cest na skalách.
Světových výkonů dosáhla i v závodním ledolezení, za svou kariéru získala 14 medailí ze Světového poháru.
Anna Hanuš Kuchařová
Těšit se můžete i na Annu Hanuš Kuchařovou. Ta při studiu architektury objevila slackline. Vášeň přerostla v profesionalitu, stala se z ní provazochodkyně, slacklinerka. Chodila po lajnách na čtyřech kontinentech. Nad pouští, mořem i ledovcem. Nejvýš kilometr nad zemí. Je dlouhodobě nejlepší Češkou v tomto sportu a patří do širší světové špičky.
Na krátkou dobu držela evropský rekord. Je organizátorkou i účastnicí mezinárodních slackline projektů. Založila Slackline Academy a čtyři roky byla prezidentkou České asociace slackline. Jako první strávila na lajně 24 hodin bez přestávky. A ve vzduchu dokonce řekla „ano“ jednomu báječnému muži.
Jan Tráva Trávníček
Cestovatel a horolezec Jan Tráva Trávníček je původním povoláním geodet. Působí také jako pedagog, manažer hudební skupiny a organizátor cyklistických závodů.
Čtěte také
Ve vysokých horách začal lézt v roce 2000. Do roku 2014 úspěšně vylezl na čtyři osmitisícovky.
V letech 2009 a 2011 spolu s Jakubem Vaňkem vystoupili na Gašerbrum I a Manáslu. Roku 2012 potom s Radkem Jarošem úspěšně zdolali vrchol desáté nejvyšší hory světa Annapurny. Stali se tak teprve čtvrtým a pátým Čechem na vrcholu této hory. S Jarošem v červenci roku 2014 podnikl expedici na K2.
Tato expedice byla úspěšná a Jaroš s Trávníčkem, se stali teprve čtvrtým a pátým Čechem, kteří dokázali na K2 vystoupit, navíc bez použití kyslíkových přístrojů.
Zdeněk Háček Hák
Skialpinista, horolezec, pískovcový lezec a horský vůdce Zdeněk Háček Hák leze od roku 1997.
Čtěte také
V roce 2016 sjel na lyžích sedmitisícovku Nošak, za kterou obdržel ocenění výstup roku, v roce 2017 spolu s Markem Holečkem vylezli prvovýstup na osmitisícovku Gašerbrum I.
Držitel Zlatého cepínu Zdeněk Hák letos objel na kole Česko a navštívil 16 lezeckých oblastí. V každé z nich pak lezl s některou z legend českého horolezectví!
Na území České republiky platí mimořádná opatření vyhlášená vládou ČR v souvislosti s epidemií koronaviru.
Dle aktuálně platných nařízení splňuje Mezinárodní horolezecký filmový festival všechna kritéria pro jeho konání.
To znamená že:
vnitřní prostor kina nepřekračuje povolenou kapacitu 500 osob, prosíme návštěvníky, aby nosili v kině roušku,
nákupem vstupenky návštěvník stvrzuje, že není v nařízené domácí izolaci ani karanténě a nevykazuje známky onemocnění covid 19
venkovní program v parku bude omezen do 1000 osob,
po konzultaci s hygieniky a nutnosti monitorovat počet návštěvníků, bude vstup do parku pouze od přejezdu u školy a východ z parku u řeky směrem k pěší zóně,
po celém areálu bude zajištěno dostatečné množství dezinfekce pro návštěvníky,
prostory kina a toalet budou pravidelně čištěny a dezinfikovány,
na místě bude k zakoupení dostatečné množství roušek,
po celou dobu konání festivalu bude zajištěna zdravotní služba,
žádáme návštěvníky festivalu aby se v případě projevů onemocnění covid 19, nebo v případě, že budou informováni, že přišli do styku s nakaženou osobou, co nejdříve vrátili do místa trvalého bydliště a informovali svého praktického lékaře.
37. ročník MHFF 2020 se proto bude konat bez omezení mimo opatření uvedená výše. Pořadatel je v kontaktu s Krajskou hygienickou stanicí a sleduje aktuální nařízení vlády.
Související
-
O lásce k horám si chtěla povídat parta kamarádů z Pasek nad Jizerou. A vznikl festival Dech hor
Malý horolezecký a cestovatelský festival Dech hor v Jilemnici láká 24. a 25. listopadu na setkání se horolezci a cestovateli. Připraveny jsou filmy i přednášky z expedic.
-
Z lásky starousedlíků k Orlickým horám vznikla kniha Deštné na historických fotografiích
Představíme vám novou knížku s názvem Deštné na historických fotografiích. Jak kniha vznikala, kdo se na ní podílel, jak je koncipovaná? A chystají se další knížky?
-
Kdo se chce rozhlédnout z Nanga Parbatu, musí počítat s tím, že to má k vrcholu hodně daleko
Vrchlabský horolezec Radoslav Groh si splnil dětský sen. V Pákistánu zdolal s českou expedicí obávanou horu Nanga Parbat. Je to elektrizující hora, úžasná svým převýšením.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.