Home office aneb práce z domova. Někteří zaměstnavatelé ji pracovníkům umožňují, jiní jsou proti
V posledním roce je v souvislosti s protiepidemickými opatřeními často skloňovaným tématem home office, tedy výraz pro práci z domova. Podle některých zaměstnavatelů totiž není jasné, jestli a případně v jaké výši v takových případech zaměstnancům přispívat na spotřebovanou elektřinu, teplo, a nebo třeba opotřebení vlastního počítače.
Čtěte také
„Prvním pravidlem je, že s tím musí zaměstnanec souhlasit," říká k případné práci z domova Otto Daněk, ředitel náchodské firmy Atas a člen výboru Asociace exportérů.
Mnohem větší problém jsou podle něj nejasnosti v tom, jestli by zaměstnavatel měl zaměstnanci při práci z domu hradit jeho výdaje a jak je vlastně spočítat.
„Pokud je zaměstnanec doma, tak si musí topit, spotřebovává vodu, používá své spotřebiče. A pokud nebude klíč k tomu, jakým způsobem se dobrat opravdu seriózní a správné náhrady, tak o tom bude vždy polemika."
A další důvod, proč Otto Daněk ve firmě, kde je ředitelem, práci z domu nepovoluje, je i případný pracovní úraz, který si zaměstnanec ve svém domě nebo bytě může způsobit.
„Úraz může být opravdu fatální, kdyby to bylo například zranění elektrickým proudem. A zaměstnavatel současně nemá ze zákona možnost tyto spotřebiče, prodlužovací šňůry a další přístroje, zkontrolovat. Pokud se tohle nevyřeší, tak si myslím, že je práce na home office zejména pro zaměstnavatele velmi riskantní."
Řada zaměstnavatelů ale i přes zmiňované problémy práci z domu umožňuje. Patří mezi ně třeba broumovská radnice.
Čtěte také
Její tajemnice Eva Blažková připouští, že home office přináší spoustu úskalí a nevyjasněných otázek, se zaměstnanci se zatím dohodla na tom, že doma zůstanou za stejných podmínek, jako kdyby chodili do budovy úřadu.
„Ale samozřejmě teprve praxe ukáže, jak se na to případně nějaký kontrolní orgán bude dívat. Home office je složitější, protože to všechno není ještě úplně vychytané."
Z domu aktuálně pracuje i část zaměstnanců jedné z největších českých firem Škoda Auto.
Přesná pravidla jsou ale podle mluvčí automobilky Martiny Gillichové v jednání.
„O podmínkách pracovníků na home office jednáme aktuálně s odbory Kovo. A k probíhajícím jednáním se nevyjadřujeme."
Počet lidí pracujících z domova se vlivem pandemie koronaviru výrazně zvýšil v posledním roce. Patří mezi ně i zaměstnanci některých státních institucí, příkladem jsou třeba úřady práce.
Související
-
Než se pustíš do nových předsevzetí, promítni si celý svůj život, radí mentální kouč Jiří Tůma
Cíle do nového roku, motivace, předsevzetí, jak přistupovat ke změnám v životě? Nejčastěji chtějí lidé zhubnout, změnit životní styl, začít se učit jazyky, přestat kouřit.
-
Výkon je víc než výsledek. Učme se pracovat s barevností svých nálad a citů, usmívá se Jiří Kastner
Představíme vám zajímavého člověka a pozoruhodný projekt, který by mnohým určitě mohl pomoci, jak se naučit pracovat s energií. Autorem je Jiří Kastner, mentální kouč.
-
Takzvané vážné věci zkuste nahlížet jinak. Někdy ironicky, jindy legračně, nebo posměšně
Dnes vám chceme představit jednoho velmi zajímavého člověka, který sice pochází ze severních Čech, ale už dávno je jeho domovem Velká Jesenice na Náchodsku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Australského učitele bojujícího za Ukrajinu mohli popravit Rusové. Canberra chystá odvetu
-
Únosy a vraždy, o kterých se vědělo předem. Detaily případů, kvůli nimž změnil billboardový boss identitu
-
Něco se dalo udělat jinak, komentuje první inkasované góly Kinského jeho bývalý trenér Shejbal
-
Oznámení o muži se zbraní si vyžádalo uzavření ulice a policejní manévry. Jednalo se technika komunikací