Fotbal je jen jeden! Nové kamarády našlo na tréninku v hradecké Třebši i několik ukrajinských kluků

17. květen 2022 08:35

Malí fotbalisté z přípravky v Třebši v Hradci Králové mají několik nových spoluhráčů a kamarádů. Trénovat s nimi začali jejich vrstevníci z Ukrajiny, kteří spolu se svými rodiči utekli před válkou. A i díky fotbalu všichni rychle našli společnou řeč. I když pár věcí přeci jen ještě trochu vázne. 

Čtěte také

Fotbal malí Ukrajinci hrát umí, po příchodu do Česka ale mají často problém s tím, že do začátku nemají v čem.

Kopačky si řada z nich na útěku před válkou nezabalila. V Třebši to zatím řeší svépomocí, říká trenér Jakub Svítil. „Nemají žádné vybavení. Takže jsme tady něco posbírali. Já jsem měl po synovi starší kopačky, takže jsme se trochu dovybavili. Ti, co přišli před 14 dny, tak měli jen tenisky.“

Do tréninku i do zápasů třebešské přípravky se malí Ukrajinci zapojili s chutí, fotbal je jen jeden, takže nebylo potřeba nic složitě vysvětlovat. A parta z Třebše je mezi sebe přijala skvěle.

Čtěte také

Matvij z Charkova je rád, že může hrát fotbal, je to prý jeho největší koníček, navíc teď tedy mezi novými kamarády.

Z Charkova byl zvyklý na trochu tvrdší tréninky plné běhání a fyzické přípravy, za jakéhokoli počasí. Tady si už za svůj nový tým zahrál i jeden zápas.

Výhra 18:6 se nenarodila v oficiálním utkání, vyřídit administrativu pro malé Ukrajince není jednoduché, krčí rameny kouč Jakub Svítil. „Máme tady jednoho ukrajinského kluka, který už má české občanství, tak jeho přestup nám trval asi dva roky, protože neměl například rodné číslo. A potom je tam neskutečné množství formulářů, musí mít potvrzení, že zde mají trvalý nebo přechodný pobyt, potvrzení obou rodičů, že tady mají zaměstnání. A vše se musí posílat na FAČR.

Čtěte také

Pro malé uprchlíky by měla být administrativa snad jednodušší, i tak se do ní ale ještě v Třebši nepustili. Ale budou muset, soupeři jsou často ostražití, hlavně ti, kteří berou pravidla i zápasy malých dětí skoro smrtelně vážně.

„Člověk, který řeší spornou situaci v zápase, tak řeší i tohle. Má k tomu větší tendenci než nad tím mávnout rukou a nechat to být. Jsou to kluci, tak si jdou prostě zahrát fotbal, popisuje další z trenérů Martin Hrubý, že pravidlo - nemáš registračku-nehraješ - zkrátka funguje. A je jedno, jestli jste ligový profesionál nebo desetiletý uprchlík.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související