Příběhy a tajemství fotbalových stadionů s Jiřím Vojkovským. Úžasné „chrámy“ i rarity Evropy a světa
Co asi tak může být zajímavého na fotbalových stadionech, říkáte si možná při čtení úvodních řádků o dalším pokračování pořadu Na cestách s Petrem Voldánem. Maličko jsem se také rozmýšlel, když jsem se dozvěděl o podivné zálibě Jiřího Vojkovského. On se totiž “zakoukal” do rozmanitých podob fotbalových stadionů tak vehementně a vášnivě, že už o těchto - pro fanoušky fotbalu bezpochyby - svatostáncích napsal dvě pozoruhodné knihy.
A tak tentokrát cestujeme s mým hostem u mikrofonu křížem krážem fotbalovými chrámy s neuvěřitelně příkrými tribunami (Valencia ve Španělsku) nebo legendami, jako je londýnský stadion Wembley, či nejvýše položený fotbalový stadion Evropy ve Švýcarských Alpách.
Unikát v horách nebo lízátka
Skutečně, i ve výšce 1893 metrů, kam se dá do vesnice Gaspon dostat jen lanovkou, hrají fotbal. Připomínáme tento stadion s Jiřím Vojkovským proto, že to je skutečně unikát. Tak vysoko v Alpách už pořádná tráva neroste, tak se hraje na umělém trávníku.
Čtěte také
To ale není společně s výškou a dopravou pro fanoušky jediná originalita. Když ve švýcarské obci překopnou hráči ochrannou síť, letí pak míč až kilometr z hor dolů. Při zápase prý takhle mizí průměrně kolem pěti míčů.
Ale necestujeme tentokrát s Jiřím Vojkovským jen v zahraničí. Ač jsme se sešli na ostravských Bazalech, sídle Baníku, klubu to nejbližšímu fanouškovi stadionů, nemohli jsme nezmínit také legendární “lízátka”. A to už asi i posluchačky našeho pořadu vědí, že jde o dominantu pro panorama Hradce Králové.
Charakteristické stožáry osvětlení fotbalového stadionu jsou i vyhlášeným orientačním bodem ve městě.
Zelený stadion ve Skotsku
Hřištěm populárního skotského klubu Celtic Glasgow to pro Jiřího Vojkovského začalo. Když se na stadion “zeleného” týmu, který má tuto barvu nejen na dresech, ale zelený je i stadion a všechno s klubem spojené, dostal v roce 2006 i s partnerkou, kotel legendárního týmu mu učaroval.
A pak už jezdil po Evropě, jak potvrzuje i v pořadu “Na cestách”, cíleně za těmi nejzajímavějšími a nejvěhlasnějšími stadiony. A často ho doprovázela i jeho partnerka, dnes manželka. Společně také vozili z výprav za stadiony i fotbalové fanouškovské šály a ženu Jiřího Vojkovského prý stadiony baví.
Svatostánek v Londýně a hřiště na vodě
Čtěte také
V netradičním vydání pořadu Na cestách se vydáme také do Londýna, protože legendární Wembley jsem si nenechal ujít jako zážitek při působení na zpravodajském rozhlasovém postu v Británii ani já. Bylo to na ještě původním stadionu s ikonickými věžemi a chtěl jsem areál vidět i proto, že sloužil nejen fotbalu, ale i koncertům. Například věhlasné skupiny Queen.
Takže si v pořadu zdánlivě sportovně laděném najdou své i posluchačky. Nepochybuji, že by se jim asi líbil i stadion v Singapuru, který je konstruován na vodě. S Jiřím Vojkovským ale připomeneme také třeba stadion mezi skalami, jiný s balkony místo obvyklých tribun nebo stadion, kterým údajně v Brazílii probíhá rovník.
Máte se tedy opět při cestování za unikátními stadiony na co těšit. Stačí si jako vždy naladit Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice v obvyklém čase v pondělí 22. listopadu po 18:00 nebo si nás najít v audioarchivu na internetu. A budete rázem “Na cestách s Petrem Voldánem” a také Jiřím Vojkovským po zajímavých fotbalových chrámech u nás i ve světě.
Petr Voldán
Související
-
Celý život na cestách aneb křížem krážem světem s maringotkou legendárního Cirkusu Humberto
Kdo spojí svůj život s cirkusem - a je jedno v jaké dovednosti nebo profesi - ten musí automaticky počítat ze životem v pohybu. Cirkus, to je neustálé cestování.
-
S Kašpárkem až do Soulu. Na výstavě Tajemství dřevěné loutky potěší Korejce 147 českých marionet
Vypravíme se až do jihokorejského hlavního města Soulu. Právě tam se vydala naše nejtypičtější loutková postava. Kašpárek je - obrazně řečeno - hostem pořadu Na cestách.
-
Vodopády nad postelí. Afrikou křížem krážem s Marií Imbrovou aneb Česká teta z vesnice Tengenenge
Jestli někdo ví takřka všechno o afrických příbězích našeho slavného cestovatele Emila Holuba, pak k takovým lidem patří Marie Imbrová. Afrika jí učarovala na celý život.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.