Zážitek, na který nezapomenou. Mladí fotbalisté FC Hradec Králové v anglických velkoklubech

17. duben 2019 10:06

To, co je pro milovníky vážné hudby Metropolitní opera v New Yorku, mohou být pro fotbalové fanoušky stadiony slavných klubů na Britských ostrovech. Mnozí od malička sní o tom, jak jednou uvidí sportovní chrámy na vlastní oči. Minulý týden se to vyplnilo mladým fotbalistům Hradce Králové. 

A nejen že mladí hradečtí fotbalisté navštívili svá vytoužená místa, dokonce si proti vrstevníkům Manchesteru United, Liverpoolu, či Tottenhamu zahráli. A uspěli.

Stavba fotbalového stadiónu v Hradci Králové může být až o třetinu dražší, než se předpokládalo

Studie nového fotbalového stadionu v Hradci Králové

Podle posudků, které si nechalo zpracovat nové vedení hradeckého magistrátu, by mohla vyjít výstavba nového fotbalového stadiónu v Hradci Králové výrazně dráž, než se původně předpokládalo. Jaká je tedy budoucnost nového stánku Votroků? 

Fotbalových nebes se dotkli hráči hradeckého fotbalové klubu v kategoriích do 12 a 11 let. A že se malí kluci z Čech dobře vyznali a věděli, kam že se to vlastně podívali, potvrzují slova Matěje Fejgla:
„Byli jsme na prohlídkách stadionů Anfield, Emirates Stadium a Etihad Stadium."

A desetiletý Matěj jedním dechem dodává, čím je zajímavá kabina fotbalového klubu Manchester City, kde je hlavním trenérem Španěl Guardiola:
„Ta šatna je dokola. Protože trenér Guardiola chce, aby hráči na sebe viděli."

Fotbalových nebes se dotkli hráči hradeckého fotbalové klubu v kategoriích do 12 a 11 let

S některými mladými fotbalisty vyrazili za poznáním také rodiče. Například Jiří Fejgl byl okouzlen zázemím fotbalistů Tottenham Hotspur:
„Tréninkové centrum fotbalistů Tottenhamu je pro nás něco naprosto kosmického a neuvěřitelného. Stálo miliardu korun. Když tam kluci přijeli, tak koukali s otevřenou pusou. A já taky. A to jsem už párkrát ve světě byl kvůli fotbalu. Ale tohle je opravdu něco šíleného."

Jedna věc je prohlídka zázemí akademií slavných klubů, druhá potom samotné měření sil se stejně starými soupeři.

Fotbalových nebes se dotkli hráči hradeckého fotbalové klubu v kategoriích do 12 a 11 let

Jak podotýká Matěj Fejgl, plán od trenérů zněl jasně: „Chtěli všechny body."

Ano, odvážné přání! A jak na to desetiletí hradečtí kluci zareagovali?
„První zápas proti Tottenhamu jsme vyhráli 3:2, druhé utkání potom 9:2. Na Manchesteru jsme vyhráli 7:4 a 7:5. A na Liverpoolu jsme vyhráli 8:3. Hodně jsme potom štěstím řvali!"

O rok starší hráči hradeckého klubu byli smutnější. Jedenáctiletý Marek Hodas zmiňuje nejtěžší porážku:
„Proti Manchesteru United jsme dostali největší nakládačku. Prohráli jsme 15:1."

Fotbalových nebes se dotkli hráči hradeckého fotbalové klubu v kategoriích do 12 a 11 let

Největším problémem starší kategorie byl odlišný systém hry, vysvětluje trenér Pavel Koblása:
„Oni hráli systém 10+1, což my ještě vůbec nehrajeme. Jedná se vlastně o dvojnásobné hřiště a na týmu United už bylo vidět, že jsou s tím sžití, že už to hrají. Tam neexistuje, že by přijel nějaký Hradec a řekl, my chceme hrát 8+1 nebo 7+1."

Vhodný dárce se pro čtrnáctiletého Matěje, který má leukémii, zatím nenašel. Vrátil se ale k fotbalu

Jan Kučera bojuje za záchranu svého syna Matěje

Ve vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové jsme vám zprostředkovali už různé životní příběhy. A po nějakém čase se k nim vždycky vracíme, abyste věděli, jaké mají pokračování. Dnes se vrátíme za čtrnáctiletým Matějem z Miletína. Lékaři mu na v roce 2016 diagnostikovali chronickou myeloidní leukémii. 

Mladí fotbalisté hradeckého klubu v Anglii ale rozhodně nezklamali. Přivezli si mnoho zážitků a jejich trenéři možná také postřehů, v čem by si české kluby mohly vzít příklad.

„Přijeli jsme do akademie Manchesteru United, starší kluci se šli převléct na zápas a mladší kategorii pozvali nahoru spolu s rodiči a všichni dostali zadarmo oběd. To jsou takové věci, které my tady sice nedokáže, ale potom na tom chování okolních lidí, personálu, trenérů, správců, myslím si, že na tom bychom mohli zapracovat," zmiňuje trenér Václav Hladký.

Věc, kterou by fotbalový fanoušek na stadionech určitě ocenil. Tedy kromě kvalitní sportovní podívané. Ale to už je jiná kapitola.

autoři: Tomáš Borovec , baj
Spustit audio

Související