Kopaná v Týništi nad Orlicí slaví 100. narozeniny. A soustředí se hlavně na péči o mládež

21. květen 2019

Český rozhlas Hradec Králové přivítal ve studiu dva fotbalové hosty, protože kopaná v Týništi nad Orlicí letos slaví 100. výročí. A právě o tom si dnes popovídáme s Janem Šrajerem a Jiřím Vlčkem. 

Pánové, vy se účastníte týnišťského fotbalu, co tam máte za úlohu?
Jan Šrajer: Já jsem sekretář fotbalového oddílu a teď se výrazně podílím na oslavách 100 let týnišťského fobalu.
Jiří Vlček: Já jsem celoživotní fotbalovou kariéru strávil v Týništi a také jsem se nyní právě před těmi oslavami dostal do týmu, který to má na starost, abychom vše zvládli.

Jan Šrajer a Jiří Vlček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Do trénování se nehrnete?
Jiří Vlček: Já jsem měl v profesním životě trošku jiné zájmy a ten fotbal prostě byla pro mě jen hra.

Ale váš tatínek prý trénoval?
Jiří Vlček: Ano, když jsem byl v dorosteneckém věku, tak otec převzal mužstvo a vydrželo to, myslím si, i hodně dlouho potom.

Dřív kluci chodili hrát fotbal do parku na plácky. Dnes se hraje kopaná jen organizovaně, což je ovšem škoda.
Jan Šrajer a Jiří Vlček, fotbalový klub SK Týniště nad Orlicí

Chceme přiblížit i historii týnišťského fotbalu, ale přeci jen nejdříve řekněte, jaká je současnost vašeho oddílu? Kolik máte týmů? V jakých věkových kategoriích a jaké soutěže hrajete?
SK Týniště nad Orlicí hraje v mužstvu dospělých první A třídu, v současné době se pohybuje ve středu tabulky. Ale vlastně celá hierarchie fotbalového oddílu je zaměřena na mládež, kde máme obsazeny všechny věkové kategorie. To znamená žáky, mladší žáky, obě přípravky, předpřípravku, prostě děti od 4 až do 19 let. O ně je nějakým způsobem postaráno.

100 let kopané v Týništi nad Orlicí

Jak se daří v současné době?
Těm mládežníkům se daří relativně dobře. Problém je, že k nim těžko sháníme vedení a trenéry. To je složitá otázka.

Zážitek, na který nezapomenou. Mladí fotbalisté FC Hradec Králové v anglických velkoklubech

Fotbalových nebes se dotkli hráči hradeckého fotbalové klubu v kategoriích do 12 a 11 let

To, co je pro milovníky vážné hudby Metropolitní opera v New Yorku, mohou být pro fotbalové fanoušky stadiony slavných klubů na Britských ostrovech. Mnozí od malička sní o tom, jak jednou uvidí sportovní chrámy na vlastní oči. Minulý týden se to vyplnilo mladým fotbalistům Hradce Králové. 

Vy ke svému 100. výročí plánujete výstavu, už ji aktivně připravujete. Museli jste se probírat i různými historickými materiály. Tak nám přibližtě historii týnišťského fotbalu.
Jan Šrajer: Já samozřejmě vím jen z kronik a z nějakých novinových výstřižků, že fotbalový oddíl byl založen v roce 1919 krátce po 1. světové válce. Založili ho tehdejší úspěšní podnikatelé v Týništi, kteří podchytili sportovní aktivity tehdejší mládeže. Fotbalový oddíl se začal prudce rozvíjet, až do nějakých 30. let byla určitá stagnace, ale vždy tam fotbalový oddíl existoval, nikdy nezanikl. A byly tam samozřejmě i klíčové osobnosti, ale to jsou lidé, na které se vzpomíná už jen v kronikách. Myslím si, že dvě osobnosti, o který bychom se měli zmínit, asi řekne kolega Jirka Vlček.
Jiří Vlček: Co jsem se dozvěděl z kronik a dalších záznamů, tak osobností byl určitě pan Pecold, ale těch lidí bylo v předválečné době více. On u fotbalu ovšem vydržel dlouho, pomohl celému fotbalovému dění, ať už to bylo zázemí nebo hráči.

100 let kopané v Týništi nad Orlicí

Byla nějaká známá jména v týnišťském fotbalu, myslím teď mezi hráči?
Odchovanců týnišťského fotbalu, kteří se dostali do nejvyšší soutěže, zase moc nebylo. Bylo to v době poválečné, kdy pan Dvořák kopal asi devět let ligu za nynější Baník Ostrava, tehdy se to jmenovalo jinak. Potom vůbec nejslavnějším odchovancem je Adam Marčík, který z Týniště odešel do Hradce Králové a odtud potom do Bohemians Praha, kde odehrál hlavní část své kariéry. Je mistr republiky v generaci s Antonínem Panenkou a Karlem Dobiášem, to znamená 80. léta minulého století. A z této mladší generace je také Petr Menšík odchovanec týnišťského fotbalu, do dorostu odcházel do Hradce Králové, kde se prosadil do prvního mužstva, odehrál tři sezóny v první lize a pak kariéru končil u nás v Týništi nad Orlicí.

Jiřího Vlčka určitě přivedl k fotbalu tatínek. Vzpomenete si, kolik vám bylo let?
Začínal jsem za žáky a možná můj první kontakt byl, když se pořádaly meziuliční turnaje, kdy každá čtvrť ve městě měla nějaké své mužstvo. Kluci přiběhli na hřiště a mezi sebou si to museli rozdat.

Byla to láska na první pohled?
Dá se říct, že ano. A ta mi zůstala. Přeci jen parta kamarádů, ať už ze školy nebo na hřišti. Dál se to upevňovalo, zažili jsme hodně dobrých věcí.

Chlapi, co si chodí „udělat žízeň“, začínají být ohroženým druhem. Venkovský fotbal je na ústupu

Venkovský fotbal je na ústupu, za chvíli nebude mít kdo hrát

„Zrušte Spartu!“ byl svého času oblíbený pokřik fanoušků ostatních ligových týmů. „Zrušte fotbal na vesnicích!“ se sice nikde nekřičí, ale o to reálnější zrovna tahle hrozba může být. A to třeba konkrétně na Trutnovsku. 

Chystají se oslavy a také výstava. Ta bude ve Vodovodní věži v Týništi nad Orlicí. Vy už dáváte dohromady fotografie a historické materiály. Přišli jste při tom na nějaké perličky a zajímavosti?
Výstava se otevírá 15. června, kdy bude vernisáž. Budou tam vystaveny plakáty, fotografie i předměty a trofeje. Pomáhá nám s tím Spolek přátel věže, opravdu jsou aktivní. My jsme jim ty předměty předali. Z historických záležitostí se podařilo jednomu bývalému fotbalistovi na burze najít kroniku z předválečných let, což je opravdu unikát. Je to tedy spíš album fotografií, kde se objeví to, co se už dávno zapomnělo. Pomohlo nám to i v tom, že jsme mohli vytvořit historii našeho fotbalu.

Aktivně tedy vybíráte archivní materiály. Musíte přebírat a vybírat opravdu ty nej?
Těch předmětů je hodně, ale ty, co znamenaly nějaké úspěchy, ať už to jsou poháry nebo diplomy, tak těch bylo za ta léta opravdu hodně. Museli jsme to vytřídit, protože prostory ve vodárenské věži nejsou neomezené. Musíme se tomu přizpůsobit.

100 let kopané v Týništi nad Orlicí

Přidal jste něco i ze své sbírky? Hrál jste aktivně fotbal za Týniště nad Orlicí. Určitě tam také byla nějaká medaile či pohár.
Jiří Vlček: Já osobně žádný pohár nedostal, vždy to dostával kolektiv, ale v minulosti se stávalo, že hrála v Týništi mužstva jako pražská Sparta, Slavie, Dukla. A plakáty z těchto zápasů, kterých jsem se zúčastnil, jsem si schovával. Tak jsem je mohl teď dát k dispozici pro výstavu.

S výstavou bude souviset i oslava 100. výročí. Ta bude přímo na hřišti?
Ano, samozřejmě. Je to 100. výročí, které už nikdy kulatější nebude. Takže k tomu tak fotbalový oddíl přistoupil a vznikl organizační výbor, který se bezmála už rok schází a tuto oslavu chystá. Oslavy proběhnou v našem fotbalovém areálu v Týništi nad Orlicí, v tzv. Olšině. Bude to v sobotu 22. června, plánujeme to na celé odpoledne. Předpokládáme, že se areál otevře ve 12 hodin a bude pro veřejnost k dispozici prakticky do půlnoci.

100 let kopané v Týništi nad Orlicí

Když bychom porovnali minulost se současností, třeba děti, mladé fotbalisty, mládež. Jaké byly podmínky v úplných začátcích a jaké jsou teď? Máte dostatek hráčů? Je o fotbal zájem?
Když vezmu informace z kroniky, tak tehdy se o fotbal mládež začala zajímat až někdy ve 30. letech, jinak to byl sport pro dospělé. A organizovaná mládež v dnešní podobě se začala objevovat až v 70., 80. letech. My jsme měli celou řadu opravdu velkých úspěchů v mládeži. A teď je období, a to se netýká jen Týniště, ale asi všech dílů, že je problém sehnat kluky, kteří by o fotbal měli zájem. Hlavně, aby se mu věnovali. Dříve byla doba, kdy kluci chodili hrát fotbal na hřiště, do parku na plácky. Dnes hrají fotbal jen organizovaně. Dnes se jinde fotbal nehraje, což je tedy špatné.

My vám přejeme, ať se daří získat mladé naděje. A co váš vztah k jiným sportům? Sledujete teď Mistrovství světa v hokeji?
Určitě. Tím, že jsme prožili svůj život se sportem, tak nás zajímají výsledky a samozřejmě i Mistrovství světa v hokeji.

Jan Šrajer, Jana Kudyvejsová a Jiří Vlček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jste fanouškové. Chodí se v Týništi pravidelně fandit na fotbal?
Ano, scházíme se tam. Máme takovou skupinu lidí, kteří chodí do jednoho místa, popovídají si, zavzpomínají. Samozřejmě si také někdy zakřičí na hráče nebo na rozhodčího, tak jako na nás bylo pokřikováno.

Tak zdravíme do Týniště nad Orlicí. Našimi hosty dnes bylo Jan Šrajer a Jiří Vlček z týnišťského fotbalového klubu. Ať se vám oslavy vydaří, přejeme hodně štěstí a na shledanou.
Děkujeme. Na shledanou.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.