Eurovolby měly v Česku dosud nejvyšší voličskou účast. Na Broumovsku ale velký zájem nevyvolaly

11. červen 2024 08:02

Účast v Evropských volbách byla v Česku letos nejvyšší v jejich dosavadní historii. V Královéhradeckém kraji odevzdalo svůj hlas přes 38 procent voličů. Některá přebírací místa se dostala dokonce i přes 40 procent. V kraji byly ale i regiony, kde zájem zdaleka takový nebyl. Jedním takovým místem bylo například Broumovsko.

Čtěte také

„Nebyli jsme volit. Prostě jsme to nějak nestíhali. A my tomu ani tolik nerozumíme. Prostě jsme nebyli.“ Michal s Helenou nebyli jediní na Broumovsku, kdo tentokrát volby vynechal. Přebírací místo Broumov mělo co do účasti druhý nejslabší výsledek, těsně přes 30 procent.

Místostarostu Broumova Kamila Slezáka z TOP 09 by přitom nepřekvapila ani ještě slabší účast. „Pro mne to je ještě docela pěkné číslo. Já jsem očekával ještě nižší. Na Broumovsku eurovolby nikdy moc netáhly.

Čtěte také

Zjevně voliče na Broumovsku příliš k evropským záležitostem nepřitáhla ani nedávná kandidatura Broumova ne Evropské hlavní město kultury, úspěch by přitom do regionu přinesl desítky miliónů korun z evropských dotací.

Tématem rozhovorů místních to v poslední době ani před volbami nebylo, krčí rameny místostarosta. „Já jsem nic takového nezaznamenal. Takže si myslím, že tato otázka nijak nepřispěla k výsledku těchto voleb.

Čtěte také

Broumov, který sám o sobě měl volební účast kolem 29 procent, přitom nemá důvod se na Evropskou unii zlobit, do města a okolí mířily v posledních letech stovky miliónů korun z evropských dotací. „Musíme se pochlubit, že Broumov je jedním z měst, která opravdu čerpají dost financí z evropských dotací. Dostali jsme za to například v rámci euroregionu Glacensis ocenění za česko-polskou spolupráci.

Účast byla na Broumovsku druhá nejnižší v kraji po Žacléři a okolí, na druhou stranu ve srovnání s minulými volbami vzrostla a rozhodně se nedá tvrdit, že by se místní o dění nezajímali. Zkrátka - ani intenzivní finanční propojení regionu s evropskými penězi nemusí nutně znamenat nadprůměrný zájem o hlasování v eurovolbách.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související