Dva starší manželé zachraňují kapli svatého Jana Nepomuckého v Novém Městě nad Metují

8. prosinec 2020

Kapli sv. Jana Nepomuckého v Novém Městě nad Metují chtějí pro další generace zachovat dva místní senioři.  Když se manželé Hojní dozvěděli, že je stavba z první poloviny 18. století na prodej, neváhali ani chvilku a založili spolek na její záchranu. A teď shánějí peníze a postupně opravují nejbolavější místa barokní stavby.

„Tak vás vítáme u kaple svatého Jana Nepomuckého. On je to vlastně kostelík, ale my tomu říkáme kaplička, protože je nám to milejší," říká Luděk Hojný, majitel, správce, údržbář a předseda spolku, který se jmenuje Pro záchranu kaple svatého Jana Nepomuckého.

Čtěte také

Jdeme se podívat, co vlastně spolu s manželkou Zdeňkou zachraňují. Mají společný sen, dát to tady dohromady.
„Spíš to udržet i pro příští generace, aby to zůstalo jako památka."

Na dveřích je také cedulka s nápisem Kulturní památka. Uvnitř je kamenná podlaha z pískovce. Kaplička nebo kostelík, prostor je to opravdu maličký.

Kapli sv. Jana Nepomuckého v Novém Městě nad Metují zachraňují dva místní senioři

„Je to už kostelík, protože má dva postranní oltáře. Kapličky mají menší rozměr a pouze hlavní oltář," vysvětluje Zdeňka Hojná.
„A zejména je to poutní místo k svatému Janu Nepomuckému. Tomu celá léta slouží."

Jak mohou dva lidé zachraňovat kapli?

„Protože stavba byla na prodej, o kapličku neměl nikdo zájem. A jelikož v době totality se o kapli starali manželčini rodiče, přes čtyřicet let ji uklízeli a zdobili. Tak jsme se rozhodli, že založíme spolek a zkusíme pro kostelík něco udělat."

Čtěte také

„Podařilo se nám díky sponzorům a nadšení sousedů a okolí dát dohromady peníze a kapli jsme koupili. Na jednu stranu je to ohromně radostný pocit a na druhou stranu to úžasně zavazuje."

K čemu všemu to zavazuje?
„Na uklízení jsme už zvyklí. Ale nejsme zvyklí na samotné budování a údržbu veškerého prostoru stavby. To je pro nás nové," usmívá se paní Zdeňka.

Čtěte také

A manžel Luděk ji hned doplňuje.
„Už se nám letos podařilo sehnat firmu, která nám už udělala nátěry veškerých klempířských prací na střeše. A v havarijním stavu jsou nyní stříšky nad sakristiemi, které jsou šindelové. A je tu také značná vlhkost, to znamená, že musíme udělta nějaké sanační zákroky. Zdi kaple prostě trpí."

Kdyby někdo chtěl jakkoliv přispět k záchraně kaple, tak se může obrátit na spolek Pro záchranu kaple svatého Jana Nepomuckého v Novém Městě nad Metují.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.