Zachraňují barokní kapli opředenou starou legendou. Jejím patronem je světec chránící Madrid

16. květen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Barokní kaple sv. Isidora na Vinici
0:00
/
0:00

Na soukromém pozemku na Vinici pod obcí Brada na Jičínsku stojí barokní kaple sv. Isidora, která potřebuje opravit. Šanci na znovuzrození památky místního významu otevřel Spolek Isidor, který vznikl vloni z iniciativy manželů Víta a Věry Černých z obce Brada - Rybníček. Ti jsou zároveň od roku 1987 vlastníky kaple.

Co barokní stavba potřebuje, o tom se mohli zájemci přesvědčit na dvou setkáních u kaple. To letošní, květnové, připomnělo zároveň 290. výročí vzniku sakrální stavby. Majitelé představili své další záměry a snahu oživit pouťovou tradici nebo alespoň každoročně pořádat u kapličky pamětní setkání.

Čtěte také

„Chceme, aby vešlo ve známost, že ta kaple tady stojí a chceme, aby sem přicházeli lidé, kteří mají zájem o kulturu a historii. Doufáme, že se tak dostane do širšího povědomí a tím si zvýšíme šance na postupnou záchranu. Díky dotaci, ale hlavně díky darům od soukromníků, začneme letos se statickým zajištěním památky," vysvětluje Vít Černý.

A dodává, že asi před 30 lety dali na střechu velice jednoduchou krytinu - český šindel, který ale do budoucna vymění, protože se k barokní památce nehodí, neodpovídá době.

Kaple má svéráznou výzdobu interiéru a nezvyklého patrona

„Když jsme kapli na svém pozemku získali do vlastnictví, hledali jsme klíč. Dostal jsem tip na paní Janálovou z Jičína a ta mi klíč dala. Zároveň jsem si všiml, že měla dům vyzdobený podobnými obrazy jaké zůstaly tady v kapli. Uměleckou hodnotu bych si netroufal posoudit, ale rozhodně je to zajímavé," přibližuje Vít Černý svéráznou výzdobu naivních náboženských maleb a upozorňuje i na podivné vázy s květinovou výzdobou.

„Paní Janálová bydlela blízko sběrných surovin a z dostupných materiálů tak sama pro kapli vytvořila různé dekorace. Například z velkých okurkových lahví nebo termosek. Byla to nesporně vynalézavá dáma a rádi bychom proto tyto předměty zachovali," říká majitel s úsměvem.

Specifickou výzdobu kaple sv. Isidora majitelé zatím zachovali

Zajímalo nás také, kde se vzalo zasvěcení kaple sv. Isidoru, španělskému světci, patronovi Madridu a ochránci sedláků, jemuž není v širokém okolí zasvěcena žádná stavba.

Regionální folklorista a archeolog Pavel Kracík vysvětlil, že památku opřádá stará rodová legenda, podle níž měl její zakladatel František Ignác Rost usnout na okraji ovocného sadu, na místě budoucí kaple, a když se ze svého snu probudil, našel na svém těle položený malý devoční obrázek s vyobrazením neznámého světce.

Místo tradičních poutí, svateb i obrozeneckých snů

Podle dostupných pramenů se ke kapličce sv. Isidora každoročně od roku 1727 vždy v neděli po 10. květnu konala tradičně pouť až do roku 1900, tedy více než 170 let bez přerušení.

Z interiéru kaple sv. Isidora

V kapli se odehrávaly v minulosti také svatby některých významných osobností Jičínska, zejména příslušníků rodu Lepařů a Šírů, kteří se v 19. století zasloužili o rozvoj školství v Jičíně, hlavně gymnázia a pro veřejnost objevili a napsali první průvodce Prachovskými skalami a Českým rájem.

Kaple a přilehlý dům byly podle dobových svědectví v 19. století na Jičínsku jedním z center českého obrození, zejména pro angažovanost bývalých majitelů lokality Vinice a častým návštěvám pražské obrozenecké inteligence. Poměrně nenápadná kaple z roku 1727, byť nyní omšelá, je velmi pozoruhodnou sakrální stavbou a je pokládána za významnou barokní památku v kontextu celé České republiky.

O Spolku Isidor, který chce kapli vrátit do života, se více dozvíte na webových stránkách www.kaple-isidor.cz a také na sociálních sítích.

autor: VaW
Spustit audio