Vlastníma rukama obnovil tesař Jaroslav Dvořák historickou kapličku v Rožmitále u Broumova

29. listopad 2020 08:52

V Rožmitále u Broumova na Náchodsku stojí nová kaplička svatého Jana Nepomuckého. Vlastně staronová. Z té původní z počátku 18. století zbylo už jen torzo, teď na jejím místě stojí zbrusu nová stavba i se zvoničkou. Podle vzoru architektů Dientzenhoferových ji vlastníma rukama a na vlastní náklady postavil jeden místní tesař. 

Vcházíme do kapličky za krásného zvonění a Jaroslav Dvořák starší otvírá dveře. Dá se říct, že on je autor této novodobé kaple
„Z původní kapličky zbylo v podstatě jen torzo. Byla bez střechy a obvodové zdivo jen do výšky asi dvou metrů, jinak se vše ostatní rozpadlo. Jakmile odešli původní obyvatelé po druhé světové válce, tak kaplička ztratila jakýkoliv význam. A neměla šanci přežít."

Čtěte také

Překračujeme práh a stojíme na koberci. Což v kapličkách asi moc nebývalo. Jsou tu dokonce i polštářky.

Kaplička je maličká a je tu s námi i syn Jaroslava Dvořáka, tedy Jaroslav mladší. Jak on vnímá práci svého tatínka?
„Tohle byla jedna z důležitých záležitostí, kterou bylo třeba udělat. Táta si to vše chtěl udělat sám. Je to krásné dílo, člověku to musí dělat radost, proto to dělá."

V Rožmitále u Broumova na Náchodsku stojí nová kaplička svatého Jana Nepomuckého

A Jaroslav Dvořák starší nám poskytl podrobnosti o obnově i malbách, které zdobí interiér kapličky.
„Výzdobu dělal místní člověk z Broumova, pan Volf. Obnovili jsme klenbu, udělali jsme ji křížovou. Zachovali jsme výklenky, tedy lunety, které zde byly. Obnovili jsme oltář. Kaple byla zasvěcena svatému Janu Nepomuckému, což jsme dodrželi."

Čtěte také

Je první adventní neděle a kapličku zdobí betlém a vánoční stromeček se staročeskými ozdobami.
„Betlém jsme zakoupili a rádi bychom ještě přikoupili další figurky. Chtěli jsme, aby se tento prostor oživil a nebyl jen prázdným místem, kde se nic neděje."

Kdo by chtěl v době adventní nebo vánoční nahlédnout v Rožmitále u Broumova na Náchodsku do místní kapličky, tak není problém přijít až k ní a podívat se dovnitř skleněnými dveřmi.

Pokud Dvořákovi v sousedství budou doma, tak vám jistě kapličku rádi ukáží i zevnitř.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související