Dožínky v pravěku. Archeopark ve Všestarech vám přiblíží strasti i radosti života prvních zemědělců
V Archeoparku Všestary na Královéhradecku se v sobotu 21. září od 10 do 17 hodin koná zajímavá akce, která vás zavede až do mladší doby kamenné. Proto vás na Dožínky v pravěku přišel pozvat doc. PhDr. Radomír Tichý, Ph.D., archeolog a zakladatel Archeoparku ve Všestarech.
Jak vypadaly takové dožínky v pravěku? Byly spojeny s nějakými rituály na oslavu úrody? Asi byly hodně odlišné od těch, které známe v současné době.
Ruku na srdce, my o těch pravěkých dožínkách toho víme ve skutečnosti velmi málo. Proto tohle téma uchopujeme částečně jako ochutnávku opravdu zajímavých produktů, nemůžeme říci pravěkých, protože na archeologicky nalezeném chlebu by si návštěvníci samozřejmě vylámali zuby, konkrétně to má být ochutnávka výrobků z mléka.
Čtěte také
Pak skutečně v neolitické peci pečený chléb a třeba i uzené ryby tak, jak se to mohlo dělat v pravěku. Snažíme se dál seznámit s tématem zemědělství, s chovem domácích zvířat, proč se tady objevila a za jakých okolností. Protože dnes to bereme jako samozřejmost, ale většina domácích zvířat je mimoevropského původu. A potom je dalším tématem třeba strava římského legionáře. Takže se snažíme dělat takovou mozaiku těch pravěkých aktivit. Zásada archeoparku je, aby si na vše návštěvníci mohli sáhnout nebo v tomhle případě i ochutnat. Důležité informace jsou vloženy mezi ty ukázky. Návštěvník například uvidí celý řetězec zpracování obilí, od mlácení a drcení zrna, přes jeho čištění až po konkrétní pečený výrobek. A bude si to moci i vyzkoušet.
Naše původní budova nadále plní roli přehledu pravěku. Nová expozice by měla zacílit na konkrétní téma a jít v něm do hloubky.
doc. PhDr. Radomír Tichý, Ph.D., archeolog a zakladatel Archeoparku ve Všestarech
Jak vypadalo zemědělství v mladší době kamenné, co se především pěstovalo? A jaké měli lidé k dispozici náčiní?
My dnes řekneme pravěk, ale to období má svoji vnitřní dynamiku, která se od sebe hodně liší. Takže v mladší době kamenné se třeba opravdu objevila domácí zvířata a plodiny, které dnes považujeme za běžné. Je to pšenice, ječmen nebo mák, proso a luštěniny. A z domácích zvířat to byla poprvé ovce, koza a třebaže pratur evropský do té doby v lesích Evropy byl, tak se nově objevuje domestikovaný tur, se kterým my v produkci mléka a masa počítáme dodnes. Pak se v průběhu pravěku objevily mnohé změny.
Čtěte také
Například v pozdní době kamenné se začalo používat oradlo. My takové jednoduché oradlo v Archeoparku máme a každý si ho může vyzkoušet. Pak si odpoví na otázku: chtěl bych opravdu žít v pravěku, nebo jsem rád, přes všechna úskalí, která současný život provází, že přeci jen žijeme ve 21. století? Přímou ochutnávkou těchto dovedností se snažíme dávat odpovědi na takové otázky.
Zajímala by mne zmíněná strava římských legionářů. Slyšela jsem, že snad legionáři některé obiloviny, jako ječmen, dostávali za trest. Je to pravda?
Strava římského legionáře byla poměrně jednoduchá, ale na druhé straně výživná ve svém základu. A potom samozřejmě cokoliv dalšího asi souviselo i s možností zásobování na tom konkrétním daném úseku. Jestli legie operovala někde na území nepřítele, nebo se nechala tak trošku uchlácholit už běžným, nechci říci úplně pohodlným, životem na území Římské říše. Uvidíte to u nás. Tohle stanoviště je tradičně oblíbené, tak věřím, že i tato ochutnávka bude zajímavá.
Archeologie písemné prameny podrobuje zkoušce. Nastavuje často kruté zrcadlo, protože my vidíme, jak to bylo ve skutečnosti.
doc. PhDr. Radomír Tichý, Ph.D., archeolog a zakladatel Archeoparku ve Všestarech
Římské období má obrovskou výhodu, že tam už máme písemné prameny, které jsou navíc doplněné i archeologickými nálezy. To má svůj význam. Obecně platí, že archeologie písemné prameny přeci jen podrobuje zkoušce, já řeknu ošklivě lživosti. Protože písemné prameny, málo platné, vznikaly v minulosti proto, aby trošku mátly čtenáře. A archeologie tomu nastavuje často kruté zrcadlo, protože my vidíme, jak to bylo ve skutečnosti. Je to, jako kdybychom se dnes podívali do našich popelnic a žili v iluzi, že třídíme odpad a že všechno je v pořádku a nalhávali si, že nic nemusíme měnit. Ale ve skutečnosti v té popelnici odraz našeho života může být trošku jiný. Takový je vztah archeologie a písemných pramenů.
Čtěte také
Dožínky v pravěku by měly být předposlední akcí tohoto roku v archeoparku. Která bude potom ta poslední?
Je to termín trošku netradiční, na 25. října chystáme akci, která bude probíhat v podvečer a má název Mezi světlem a stínem. Je trošku už dušičkové počasí a my bychom tentokrát za tmy rádi návštěvníky seznámili s interiérem domů, které bude v archeoparku obývat vždy skupina zaměstnanců. Ta atmosféra je právě dobře vnímatelná v tomto období, kdy je brzy tma. Možná i v pravěku lidé řešili onu duchovní stránku věcí, protože se už pracovat nedalo, taky byl klid od zemědělských prací v tom přirozeném cyklu roku. To bude naše poslední letošní akce pro veřejnost, která by měla dokonce vrcholit poprvé ohňovou show v rondelu archeoparku, to je takové centrální shromažďovací místo pro pravěk i pro naše návštěvníky. Protože hlavním náporem v archeoparku jsou v současnosti exkurze školních žáků. Je to velká zátěž pro zaměstnance, ale smysluplná práce. Máme z ní radost.
Čtěte také
Čekají návštěvníky archeoparku také brzy nějaké novinky?
Zimní období, které ale netrvá dlouho, vždy trávíme nějakými archeologickými experimenty. Tentokrát by to mělo vyvrcholit na jaře přestavbou části Archeoparku, kterou provádí Královéhradecký kraj. My máme za úkol připravit expozici, kde by měl být jeden z dlabaných člunů expedic Monoxylon. Měly by tam být kamenné broušené nástroje, se kterými dlouhodobě provádíme experimenty. Nejen s jejich výrobou, ale i s jejich používáním. A také by tam měla být multimediální expozice, která představuje výjevy z pravěku. Je to pár dnů, co jsme skončili desetidenní natáčení hraného filmu pro novou expozici v Archeoparku ve Všestarech. Je to velice zajímavé a já jsem na to opravdu hodně zvědavý, protože jsem se účastnil celého natáčení. Vypadalo to nádherně, tak se těším na výsledek.
Čtěte také
Můžeme naznačit, co bude film zobrazovat?
Některá ta období pravěku jsou nám hodně vzdálená a doba kamenná představuje zpracování kamene broušením. Příběh nám představuje celý řetězec výroby a také použití, ale dává i cestou příběhů hraných herci nahlédnout, co za tím ještě mohlo v pravěku být. Je to takové trošku štorchovsky zpracované dílo, které nám dnes maličko chybí, protože Štorchovy knížky už nemáme čas číst, tak my se na to snažíme jít z jiného konce. Abychom ty příběhy v dějinách lidí do naší expozice dostali. Naše původní budova nadále plní roli přehledu pravěku, který je pro nás důležitý, a nová expozice by měla už zacílit na nějaké konkrétní téma a jít v něm do hloubky. Třeba i cestou archeologických experimentů.
Naplánovat cestu do pravěku a získat víc informací je možné na www.archeoparkvsestary.cz
Těšíme se na to. A vy se můžete těšit i na zítřejší dožínky v Archeoparku ve Všestarech. Docent Radomír Tichý vás všechny zve.
Související
-
Ztrácíme pokoru. Archeopark ve Všestarech dává všem návštěvníkům možnost se k ní zase vrátit
Archeopark ve Všestarech musí kvůli koronaviru fungovat trochu jinak než v minulých letech. I letos ale chce návštěvníkům nabídnout možnost na pravěk si doslova sáhnout.
-
Chcete zažít cestu do pravěku? V archeoparku ve Všestarech se vám to podaří díky moderní aplikaci
Až do mladší doby kamenné vás v Archeoparku ve Všestarech u Hradce Králové přenese moderní aplikace s rozšířenou realitou. Užijte si exkurzi do pravěké vesnice!
-
Život v kůži pračlověka nebo archeologa můžete prožít v Archeoparku ve Všestarech u Hradce Králové
Ve Všestarech u Hradce Králové vzniklo unikátní muzeum pravěku. V tamním Archeoparku se návštěvníci dozvědí, jak pračlověk žil, kde bydlel i jaké nástroje používal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.