Darování nejcennější tekutiny aneb Jaké mohou nastat důvody trvalého vyřazení z dárcovství krve

7. červen 2021

Nemocnice se vrací k běžným provozům, jaká je aktuální situace se zásobami krve a s dárcovstvím? Musí mít po očkování proti covidu dárce krve pauzu? Pro covidové pacienty, kteří se léčili plazmou, údajně není vhodné očkování - je to pravda?

Primář Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. Vít Řeháček hovoří v naší radioporadně na téma: dárcovství krve a covid-19, pravidla pro dárce po očkování.

Čtěte také

I když to zní neuvěřitelně, historie dárcovství krve sahá až do 17. století, kdy se v Anglii a Francii začalo experimentovat s převodem krve - nejprve mezi zvířaty, později i mezi lidmi. V roce 1678 ale církev údajně tyto experimenty zakázala.

Primář transfuzního oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové a místopředseda Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP Vít Řeháček průkopníky lékařství obdivuje. A jaká je současnost? „Dárců krve bychom potřebovali trochu víc, hlavně těch mladých prvodárců, studentů těsně po 18. roce, kteří by byli k dispozici, aby nahradili ty, kteří dárcovství ukončují."

Čtěte také

Noví dárci se podle jeho zkušeností nejlépe získávají tak, že současní dárci přivedou své děti, kamarády, příbuzné nebo spolupracovníky. Každému dárci je odebráno 450 mililitrů krve.
„Ve vaku, do kterého krev teče, je asi 63 ml antikoagulačního roztoku, který zabrání sražení krve. Vak se dá do centrifugy, a díky tomu, že jednotlivá krevní tělíska mají rozdílnou hmotnost, tak se rozdělí.“

Nahoře zůstane plazma, dole červené krvinky a mezi nimi vrstva bílých krvinek a krevních destiček. Červené krvinky se poté přepustí do samostatného vaku, stejně tak plazma, a po další centrifugaci se oddělí i krevní destičky. Každá krevní složka se totiž skladuje při jiné teplotě a s krevními destičkami se navíc musí pohybovat.

Důvody trvalého vyřazení z dárcovství krve:

infekční choroby, například hepatitida B a C, pozitivita HIV, chronická onemocnění orgánů, například závažná onemocnění srdce, jater, plic a ledvin, nádorová onemocnění, hematologická onemocnění a další.

Platí pro dárce krve po příjezdu ze zahraničí nějaké omezení kvůli covidu?

MUDr. Vít Řeháček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s MUDr. Vítem Řeháčkem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Spustit audio

Související