Přes 30 příslušníků Vězeňské služby ČR darovalo svoji krev v hradecké fakultní nemocnici
Více než tři desítky příslušníků Vězeňské služby České republiky z Královéhradeckého a Pardubického kraje dnes dorazily darovat krev na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové. Jednalo se o zaměstnance věznic v Hradci Králové, Pardubicích, Valdicích a Odolově, někteří z nich darovali krev poprvé.
Čtěte také
„Do našeho celorepublikového projektu Darujme krev se zapojilo více než čtyři sta příslušníků a příslušnic Vězeňské služby ČR a jejich počet může ještě narůstat. Hromadné odběry krve jsme již uspořádali v Praze a v Ostravě a dnes pomáhají kolegové z Královéhradeckého a Pardubického kraje darováním krve v Hradci Králové,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.
Další odběry krve jsou plánovány v Brně, Plzni, Olomouci, Ústí nad Labem, Liberci a Čáslavi.
Vězeňská služba ČR se připojila k dalším projektům, které podporují hromadné darování krve. Na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové darují krev například skauti, studenti středních i vysokých škol, zaměstnanci firem či hokejisté hradeckého Mountfieldu.
Krev mohou darovat zdraví lidé mezi 18 a 65 roky. Bližší informace o podmínkách a omezeních najdou zájemci na www.fnhk.cz/transf.
Čtěte také
Transfuzní oddělení FN HK odebírá krev a krevní složky bezpříspěvkovým dárkům, ročně se jedná o více než 18.000 odběrů plné krve a 15.000 plazmaferéz. Oddělení krev také vyšetřuje, zpracovává a dodává transfuzní přípravky pacientům FN HK.
Transfuzní oddělení v posledních měsících v souvislosti s epidemií COVID-19 hledá dárce plazmy pro léčbu nemocných koronavirovou infekcí.
Zájemcům, kteří se již uzdravili z onemocnění COVID-19, se nejdříve odebírá vzorek krve na zjištění protilátek (návod na www.fnhk.cz/transf), v případě vysoké hladiny protilátek jsou pozváni na odběr plazmy, kterou použijí lékaři k léčbě pacientů v Královéhradeckém kraji.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.