Co na vás prozradí vaše krev? Jako dárce krve, daruješ někomu život a to nejcennější co máš

6. únor 2019

Hematolog a transfuziolog MUDr. Vít Řeháček v naší radioporadně na téma: co o nás prozradí naše krev? Proč se stát dárcem krve?

Noví dárci krve v Náchodě přibývají jen velmi pomalu, vloni jich bylo pouhých 231

Náchodští hasiči ze směny B darovali společně krev

Darovat svou krev a pomoci tak jiným lidem může každý zdravý člověk v Náchodě na Transfuzní stanici Oddělení klinické hematologie a transfuzní služby Oblastní nemocnice Náchod. Ročně sem přijde darovat tuto vzácnou tekutinu přes 200 prvodárců, kteří jsou pak zařazeni do registru. Ne všichni se ale stanou pravidelnými dárci, kterých je nejvíce zapotřebí. 

I když to zní neuvěřitelně, historie dárcovství krve sahá až do 17. století, kdy se v Anglii a Francii začalo experimentovat s převodem krve - nejprve mezi zvířaty, později i mezi lidmi. V roce 1678 ale církev údajně tyto experimenty zakázala.

Primář transfuzního oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové a místopředseda Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP Vít Řeháček průkopníky lékařství obdivuje. A jaká je současnost? „Dárců krve bychom potřebovali trochu víc, hlavně těch mladých prvodárců, studentů těsně po 18. roce, kteří by byli k dispozici, aby nahradili ty, kteří dárcovství ukončují."

MUDr. Vít Řeháček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Noví dárci se podle jeho zkušeností nejlépe získávají tak, že současní dárci přivedou své děti, kamarády, příbuzné nebo spolupracovníky. Každému dárci je odebráno 450 mililitrů krve.
„Ve vaku, do kterého krev teče, je asi 63 ml antikoagulačního roztoku, který zabrání sražení krve. Vak se dá do centrifugy, a díky tomu, že jednotlivá krevní tělíska mají rozdílnou hmotnost, tak se rozdělí.“

Nahoře zůstane plazma, dole červené krvinky a mezi nimi vrstva bílých krvinek a krevních destiček. Červené krvinky se poté přepustí do samostatného vaku, stejně tak plazma, a po další centrifugaci se oddělí i krevní destičky. Každá krevní složka se totiž skladuje při jiné teplotě a s krevními destičkami se navíc musí pohybovat.

Důvody trvalého vyřazení z dárcovství krve:
infekční choroby, například hepatitida B a C, pozitivita HIV, chronická onemocnění orgánů, například závažná onemocnění srdce, jater, plic a ledvin, nádorová onemocnění, hematologická onemocnění a další.

Pokud byste sami chtěli darovat krev, může vás omezit třeba i vaše letní dovolená.

„V mimoevropské destinaci se můžete setkat s infekcemi, které lze přenést krví, a na základě toho jsou stanoveny intervaly, po jakou dobu není možné krev darovat,“ vysvětluje doktor Řeháček.

Po návratu z malarických oblastí nelze darovat 6 měsíců, při použití antimalarik až 1 rok.

Celou radioporadnu s MUDr. Vítem Řeháčkem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související